Ortaya 3,5 karışık

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın
  • 3
    Shares

Merhaba sevgili dostlarım. Seçim nedeniyle prensip olarak yazmadığım gerçeğini yıllardan sonra yine devam ettirdim.

Seçim bitti o zaman kaldığımız yerden devam.

Konu fazla.

Seçimde yaşananlar, kendi partilerinden seçilmeyince yan çizenlerin durumu, Marmaris’te yeni türeyen gazeteciler ve daha bir sürüsü.

Muğla genelinde Bodrum, Marmaris ve Ortaca’da CHP’den ayrılarak seçimi kazanacağız diyerek yola çıkıp, oy bölen ama seçimi kazanamayanlar şu anda gerçekten ne düşünüyor? Öz eleştiri yapıyorlar mı?

Bunların en kötüsü Ortaca’da yaşandı. Ortaca’nın CHP’li eski belediye başkanı Hasan Karaçelik aday gösterilmeyince başka partiden aday olarak gerçekten oyları bölen kişi oldu ve başka partinin adayı kazandı.

İsim yazmaya gerek yok diğerleri maziye karıştı.

Siyasetin bu bölgelerdeki kısa özeti bu. Bu konuda kalem başka oynamaz. Hatta partilerinden yıllarca belediye başkanı olmasına rağmen aday gösterilmedikleri için başka partiye geçtiklerinden pişman oldular mı sorusu bile sorulmaz. Sorulamaz. Gerçekler çok acıdır ve çok da acıtır.

Otoparklar ne olacak?
Ali Acar başkanlığındaki Marmaris Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında mahkemelik olan ana caddelerdeki otopark konusu şu anda ne olacak çok merak ediyorum. Ali Acar “Buranın işletmesi bizim” dedi, Osman Gürün ile mahkemelik oldu. Otopark ücretsiz yapıldı, halk mutlu oldu. Seçimlerde Osman Gürün ile birlikte hareket eden Marmaris Belediyesi’nin çiçeği burnunda belediye başkanına sayın Gürün bir kıyak geçer mi? Bu otoparkların gelirini Marmaris Belediyesi’ne bırakır mı? Yakında göreceğiz nasılsa.

Üçüncü porsiyon yat limanı
Önceki başkan Ali Acar ile neredeyse kanlı bıçaklı olan Osman Gürün’ün Mehmet Oktaylı Marmaris’e bundan sonra hangi gözle bakacağı çok önemli. Marmaris üvey evlatlıktan kurtarılacak mı? Üvey evlatlık diyorum çünkü her iki yönetim de aynı partiye ait olmasına rağmen neredeyse birbirlerini bir kaşık suda boğacaklardı. Otoparklar kadar önemli Belediye Yat Limanı işletmeciliği. Buranın geliri Marmaris’e bırakılmazsa gelirleri sadece bir kalemlik imara indirilen ilçe belediyelerinin durumu ne olacak? Bakalım bunu nasılsa kısa zamanda göreceğiz.

Şimdi gelelim buçuk porsiyona
Buçuklar daha fazla mide bulandırır. Marmaris CHP Belediye Başkan Adayı Mehmet Oktay’ın seçim öncesinde kurduğu basın ekibi Marmarisli gazetecileri çok incitti. Marmaris’te görev yapan gazeteciler zaten belli. Herkesin siyasi yönü de belli. Sevgili Oktay Marmaris’ten kendi partine yakın nereden bakarsan bak bir ya da iki elin parmakları kadar gazeteci çıkar. Hadi diyelim ki buradaki gazetecileri beğenmiyor olabilirsin. Senin seçim çalışmalarında başarılı olacaklarına da inanmayabilirsin. Ama sevgili dostum unutma ki sen Marmaris’in gazetecilerinin olduğu yerdeki belediye başkanlığına talip oldun.

Haa bu arada açıkça belirteyim bu teklif bana neden yapılmadı gibi bir düşüncem yok. Zaten kabul etmezdim.

Peki ya diğerleri?

Sizin bilmem kaç lira ödeyerek getirdiğiniz arkadaşların çektiği fotoğrafları da mı çekemezlerdi?

Yerel basın zaten zorda.

Ayıp ettiniz başkan.

Gelelim bu buçuğun gerçeklerine
Mehmet Oktay’ın hizmetinde olan bu arkadaşları tanımıyorum. İsimlerini bile bilmiyorum. Yani art niyetim olamaz. Yalnız birkaç zamandır geçtikleri haber bültenlerine baktığım zaman bu işte amatörün de amatörü olduklarını görüyorum. Hatta kendilerini bu konuda uyardım bile. Bizlere haber olarak geçilenler bülten haberi bile olamaz. Örnek mi? Bilmem neresi çiçeklendirilmiş. Biraz laf salatasının yanında ne tür çiçeklerden kaçar tane dikildiği, bu çiçeklerin neden tercih edildiği yazılmamış. Hani bizim meslekte 5N 1K meselesi var ya daha onun bile farkında değiller. Yerel basın bir yana ulusal basın temsilcileri bu haberi adam edebilmek için telefonlara sarılıp birilerinden bilgi alması gerekir.

Sizce bunu yapar mı?

Hadi canım sende.

Arkadaşlar sizler Avrupa’nın gözbebeği bir belediyenin görevlileri olarak lütfen bir haberin nasıl oluşturulacağını öğrenerek bizlere haber geçin. Elinde veri olmayan gazeteci haber yapamazsa siz başkanınıza ihanet etmiş olursunuz.

Benden söylemesi

Son sözüm Mehmet Oktay’a
Sevgili başkan. Ne ben seni ne de sen beni çok iyi tanımayız. CHP İlçe Başkanlığı yaptığın dönemde birkaç kez bazı yerlerde bir araya geldik. Sağdan soldan duyduklarım yamuk bir insan olmadığın yönünde. Hatta fazla iyi niyetli olduğundan sıkıntı duyuluyor. Yanına aldığın yol arkadaşlarından bazıları için de çok şey söyleniyor. Söylenecektir. Senin için de söylenecektir. Bunlar normal.

Belki yaşın kadar ben ülkemizin en tepesindeki Ecevit’ten başlayıp günümüz siyasilerine kadar başkanlarla aynı otobüs içinde seçim gezilerine katıldım. Hatta daha önemlisini söyleyeyim Hasan Celal Güzel’in “Yeniden Doğuş Partisi’ni kurduğu dönemde hiçbir siyasi gelecek beklemeden, önemli bir dostum ve ağabeyim olması nedeniyle kendisini kırmayıp basın danışmanlığını yaptım. En büyük kötülüğü Hasan abime yakınındaki isimlerin yaptığını bire bir görenim.

Bu siyasette kulağındaki ilk ve önemli küpe olsun. Bunu hiç çıkarma.

Tamam; sen başkansın ama ne olursa olsun her şeyin kontrolü elinde olmalı.

Bu ekibine güvenmemek değil, her şeyin bilincinde olmaktır. Kandırılmanı da engeller.

Benden söylemesi

Dedim ya abi tavsiyesi diye.

Güzel söz
Politika, politikacılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir.  Charles DeGaulle

 

Bir cevap yazın