Marmaris’e 1 milyon 700 bin turist

Haber
Haberi paylaşın

Turizm acentelerine verdiği kahvaltıda konuşan TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin “Bu sene geçen yıla oranla yüzde 40 artış var” dedi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay  ise “1 milyon 700 bin turist bekliyoruz” diye konuştu.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde çeşitli seyahat acente temsilcileri Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulunca verdiği kahvaltıda buluştu. 130 kişiye konuşan TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin “Geçen yıla oranla bu sene yüzde 40 daha artışla yüzümüz gülecek” dedi. Yeni Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Oktay ise “Hedefimiz 1 milyon 700 bin turist” diye konuştu.

Turizm sezonu öncesinde bir kahvaltıyla bir araya gelen 80’e yakın acentenin 130 temsilcisi fikir alış verişinde bulundu. Kahvaltıya sonradan katılan Marmaris’in çiçeği burnunda yeni Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Oktay da önemli açıklamalarda bulundu.

Turizmde yüzümüz gülecek
Geçen yıl özellikle kaçak turlarla mücadele ettiklerini belirten TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin “Marmaris’ten TÜRSAB olarak Karadeniz, Doğu ya da Güney Doğu illerine turlar düzenlemeyi, oralardan buraya turist getirmeyi amaçlayıp girişimlerde bulunduk. Büyük bir olasılıkla ya Doğu ya da Güney Doğu’dan turlara başlayacağız. Bu senenin verileri çok güzel. Yüzde 35-40 artış gözleniyor. Turizmde yüzümüz gülecek” dedi.

Döviz artışı turizmci lehine
Sözcü Gazetesi’nin “Turizmde ne olursa ters yönde etkilenme olur, örneğin dövizle birlikte benzin, elektrik ve içecek fiyatları da yükseliyor. Bunun etkisi ne kadar olur?” şeklindeki özel sorusuna Esin “Tur yükselmesi bizi artı ve eksi yönde etkiler. Tamam; benzin, yiyecek, içecek fiyatları yükselir ama biz yurt dışına dövizle tur sattığımız için artımız daha fazla olur” diyerek şunları söyledi:

Araplar ve yerli turizme yer azaldı
Bu senenin rekoru İngiliz turistlerde olacak. Rusya, Ukrayna ve Polonya yine yükselenlerimiz olacak. Avrupalı turistte artış beklediğimizin üzerinde olduğu için şu anda yerli ve Arap turistlere kısıtlı yer veriyoruz. Araplar 2 ay tatile çıkıyor. Avrupalı öyle değil. Dengeyi sağlamaya çalışıyoruz”

2019 turizmde rekor yılı olacak
Yeni Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Oktay da “Nisan ve Mayıs ayları genelde düşük sezon nitelendirilirdi. Şimdi bu Mart ayına çekildi. İslami turizmde çok artış var. Avrupa ülkeleri de öyle. Şu andaki hesaplarımıza göre bu sene 1 milyon 700 bin turist ağırlayıp rekor kırarız diye düşünüyorum. Gelen misafirleri ucuz değil, nitelikli olarak ağırlamalıyız. Hanutçulukla mücadele için sonuna kadar yanınızdayız. Ötekileştirme ve ayrıştırma olmayacak” dedi.

Bir cevap yazın