Yetkisiz MUÇEV Muğla’ya ihanet ediyor

Haber
Haberi paylaşın
  • 38
    Shares

Muğla’nın 25 ve 26. Dönem CHP Milletvekili Akın Üstündağ, Akbük’te kesilen 29 ağaç üzerine “Bunlar Muğla kıyılarını yıllardır ihaleye çıkartan yasal olmadığı Danıştay’ca da kararlaştırılan MUÇEV’in eseridir. Artık dur deme zamanı gelmiştir” dedi.

MUĞLA’nın Menteşe İlçesi Akbük Sahilindeki 29 Menengiç ve Sığla ağacının kesilmesinin ardından tepkiler sürüyor. Muğla 25 ve 26. Dönem CHP Milletvekili Akın Üstündağ,sosyal medya hesabında “Bunlar Muğla kıyılarını yıllardır ihaleye çıkartan yasal olmadığı Danıştay’ca da kararlaştırılan sadece geçen yıl 14 sahili rant uğruna ihaleye çıkaran MUÇEV’in eseridir. Artık dur deme zamanı gelmiştir” dedi.

Milletvekili olduğu dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle meclise verdiği soru önergesini hatırlatan Üstündağ yazısında  “Muğla’nın Akbük koyundaki ağaçların kesilmesi kamuoyunda büyük bir infiale yol açmıştır. Ancak, sorun bir ağaç katliamının ötesindedir. Muğla sahilleri uzun yıllardan beri MUÇEV Turizm ve Tic. Ltd. Şti. tarafından ihale edilmektedir. MUÇEV (Muğla Çevre Vakfı) isminden de anlaşılacağı bir vakıf gibi görünen ancak gerçekte bir şirkettir.

Nitekim Danıştay 2018 yılında verdiği bir kararla; Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 42. Maddesine göre MUÇEV’in kamu yararına faaliyet gösteren bir vakıf olmadığı gerekçesiyle Akyakadaki Kadın Azmağı ve İztuzu sahilindeki üç kıyı alanını işletme protokolleri Muğla 1.ve 2. Muğla İdare Mahkemelerince iptal edilmiş ve Danıştay tarafından onaylanmıştır. Danıştay ayrıca Mezkur Yönetmeliğin 65.maddesini iptal ederek kıyılarda bu işletmelerin rekreasyon ve diğer düzenlemeler yapılmasını engellemiştir. Hala hukuksuz kiralama devam ediyor, bunlar acilen iptal edilmelidir” dedi.

Hukuki kararlar Muğla lehine
Milas doğumlu olan Üstündağ “Muğla olarak eğer mücadele verilmek isteniyorsa yapılacak mücadelenin hukuki gerekçeleri Muğla halkının lehinedir” diyerek şöyle devam etti:

“Geçen yıl Muğla’da 14 sahil kiraya verildi. Bunlar hemen iptal edilip bağlı olduğu belediyelere devredilmelidir. Fahiş fiyatla sahilleri vatandaşa rant kapısı yapanlar buradan uzaklaştırılmalı. Eğer Akbük sahilindeki ağaç katliamı gibi birçok doğaya ve doğal yaşama zarar veren olayları engellemek istiyorsak bu tür ranta yönelik ihalelerin iptali için yapılacak hukuki mücadelenin yanında etkili bir toplu eylemsel etkinlikler ve toplantılarla karar vericilere bir baskı oluşturulmalıdır.

Bu sahillerin işletme haklarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilgili belediyelere verilmesi için de hukuki, demokratik hak girişimleri ile eşzaman ve eşgüdümlü mücadele yapılmalı”

Kesilen yerine yenisini dikmek çözüm değil
“Ağaçlar kesildikten sonra sadece bir savcılık takibatına indirgenmesine müsaade etmeden, kökten ve kalıcı çözümlere kavuşturulması elzem. Sahillerimizi, koylarımızı, doğal güzelliklerimizi koruyalım. Artık konuşma değil, mücadele zamanı.”

Bir cevap yazın