Talan edilen tarihi kiliseye şimdi de çadır kurdular

Genel
Haberi paylaşın

Bodrum Akyarlar’daki 400 yıllık Ortodoks Kilisesi önce define arayıcıları tarafından delik deşik edildi, duvarları çatlayıp ayakta zor duran kilise şimdi de çadır kentine dönüştürüldü. Çevreciler isyanda.

MUĞLA‘nın Bodrum İlçesi’nde 25 yıldır hazırlanamayan restorasyon projesi nedeniyle 400 yıllık Rum Ortodoks Kilisesi, bir yandan talan edilirken, diğer yandan da çevre inşaatlarında çalışan işçilerin çadır kentine dönüştü. Yıllarca define avcılarının delik deşik ettiği kilisenin neden korunmadığı sorgulanmaya başlandı. Çevreciler isyanda.

Eski Leleg Kentlerinden Kadıkalesi Köyü’ndeki Ortodoks Kilisesinin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, yarımadanın en batı ucundaki kilise özellikle yaz aylarında komşu Yunanistan’ın Kos, Kalimnos, Leros ve Patnos Adaları’nda yaşayanların ziyaretçi akınına uğruyor.

Harabe haliyle bile bu derece turist çeken, yıllarca yörenin çobanları tarafından ahır olarak kullanılan kilise, hazine avcıları tarafından delik deşik edilmesine şimdiye kadar hiçbir yetkili kurum müdahale etmedi. Kapı ve pencereleri başta olmak üzere işe yarar her şey sökülüp götürüldü. Duvarları çatlayıp, sıvaları dökülen kilise şimdi de inşaat işçileri ve yine çobanların çadır kurduğu bir alan haline dönüştü.

Çevrecilerden büyük tepki
Akyarlar bölgesinde yürüyüşe çıkan bir grup çevreci kilisenin içler acısı halini görünce şaşkına döndüklerini belirten çevreciler Sözcü’ye “Akyarlar sahilinde yürüyüş sırasında gördüklerimize inanamadık. Tarihi kilisenin içi talan edildiği gibi bir de inşaat işçilerinin çadırı kurularak bedava yatakhane yapılmış. Çevreye bol miktarda kullanılmış çorap ve çamaşırlar atılmış durumda. İnşaat kalfaları öğünerek araziyi İngilizlerin aldığını ve villalar yapılacağını, her birinin de olimpik yüzme havuzları olacağını sırıtarak anlatışlarını dinlerken ne diyeceğimizi şaşırdık. Bu arada planlanan havuzların denizle mesafesi en fazla 10 metre. Yani açıkça kıyı kenar çizgisi ihlali. Nasıl bir şuursuzluktur ki yetkililer başta olmak üzere arkeologlar hiç mi haberdar değiller?” dediler.

 

 

 

Bir cevap yazın