Turizmde ‘mavi tur’ patlaması

Haber
Haberi paylaşın

İngiliz Gazetesi The Telegraph, 2019’un en iyi 10 tekne tatili listesinde Türkiye’yi 5’nci sırada göstermesiyle mavi turda talepleri artırdı. Marmaris ve Bodrum’da tur teknelerindeki doluluk oranı yüzde 90’a ulaştığı, rezervasyon yaptıran yabancı turist sayısında ise yüzde 60’lık artış olduğu kaydedildi. Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, “Geçen yıla oranla bu sene yüzde 50 üzerinde artış bekliyoruz” dedi.

Turizmde sezonun erken açılmasıyla mavi turlarda talep patlaması yaşanıyor. Tatilcilerin gözdesi tekne turları, bu yıl Ortadoğulu turistlerle sezonu açtı. İngiliz Gazetesi The Telegraph, 2019’un en iyi 10 tekne tatili listesinde Türkiye’yi 5’nci sırada gösterince rezervasyonda dikkat çeken artış oldu. Mavi tur işletmecileri tarihi rekor bekliyor. Mavi turcular en çok Gökova, Marmaris, Göcek, Dalaman ve Fethiye koylarını tercih ediyor. Mavi tura katılanların 7 yıldız hizmet gördüğü bu nedenle otelde tatil yapanlara oranla ülkeye çok daha fazla döviz bıraktıkları da ileri sürüldü.

ERKEN REZERVASYON AVANTAJLI
Marmaris ve Bodrum’da tur teknelerindeki doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 60’lık artış göstererek şimdiden yüzde 90’a ulaştı. Ayrıca, “mavi yolculuk” için Türkiye’yi tercih edip, rezervasyon yaptıran yabancı turist sayısında büyük artış yaşanıyor. Şu an için artışın yüzde 60’lara dayandığı, birkaç ay sonra bu artışın daha da yükseleceği tahmin ediliyor. Öte yandan tur işletmeleri “Tatili deniz yolculuğu yaparak değerlendirmek isteyen vatandaşlarımız bir an önce rezervasyon yaptırmalı” diye uyardı.
Uzun yıllardan sonra 20 gün öne gelerek Mart ayı ortalarında başlayan turizm sezonunda otellerden sonra tekne tur rezervasyonlarında da artış gözleniyor. Tekne turları, bu yıl Ortadoğulu turistlerle sezonu açtı. Marmaris’ten mavi yolculuğa başlayanlar genelde dünyaca ünlenen Göcek, Dalaman ve Fethiye koylarını tercih ediyor.

BU YIL MAVİ YOLCULUK ERKEN BAŞLADI

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, bu yıl mavi yolculuk turlarının erken başladığını, Bodrum’da 6 bin yolcu taşıma kapasiteli 500 teknenin bulunduğunu, Ege ve Akdeniz sahillerinde faaliyet gösterdiğini kaydederek “Geçen yıla oranla bu sene bölgemize gelecek yerli yabancı turist sayısında yüzde 50 üzerinde artış bekliyoruz. Ülkemizde mavi tur için 7 yıldızlı turizm deniliyor. Bu son derece doğru. Özellikle yabancılar ülkemizi bu nedenle tercih ediyor. Gökova koyları muhteşem güzellikte. Otelde geçirilen tatilin neredeyse iki misline yakın para kazandırıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın