Kaybolan kalpkurdu hastası köpeği bulana ödül

Haber
Haberi paylaşın
  • 36
    Shares

Kalpkurdu hastası 3 yaşında kaybolan köpeğinin yaşayabilmesi için haftada bir ilacının verilmesi gerektiğini belirten Sevtap Üçpınar “Köpeğimi bulana bin lira vereceğim. Çalan varsa tamam getirmesin, hiç değilse benden ilacını da alsın, Taz yaşasın” dedi.

 

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi Siteler Mahallesinde 4 Mart tarihinde kaybolan kalpkurdu hastası 3 yaşındaki Taz isimli Yorkshire Terier cinsi köpek kayboldu. Köpeğin sahibi Sevtap Üçpınar hasta köpeğinin bulunması için bin lira ödül koydu. Üçpınar “Haftada bir düzenli ilaç almazsa yaşaması mucize, bir yerde kapalı kalmış da olabilir. Eğer çalındıysa hiç değilse o ilacı alsınlar” dedi.

4 Mart’ta Marmaris Adliyesi civarında kaybolduğu belirtilen Taz isimli köpeğini bulabilmek için arama ekibi oluşturan ve her türlü kuruma kaybolma başvurusu yapan Sevtap Üçpınar “Taz köpeklerde rastlanan kalpkurdu hastası. Haftada bir sürekli alması gereken özel bir ilacı var. Yaşaması bu ilaca bağlı. Eğer kaybolduysa mutlaka bulmamız gerekiyor. Görenler lütfen ilandaki telefonuma veya en yakın adli kurumlara başvurabilir. Her yere müracaat ettim. Eğer köpeğim çalındıysa onu çalanlar için tek diyeceğim var. O benim için çok önemli. Tamam belki geri getirmezsiniz ama hiç değilse yaşaması için gerekli ilacını sürekli kullanın. Hatta yer söyleyin ben oraya ilaçlarını bırakayım. O daha minik bir yavru ve yaşaması gerekiyor” dedi.

Kalpkurdu hastalığı nedir?
Az sayıda da olsa insanlarda görülse de genelde sivrisinek ısırığı ile genelde kedi, köpek, tilki, kurt gibi hayvanlara bulaşan asalak bir solucan türü. Hastalık sivrisineğin hasta bir canlıyı ısırıp aldığı paraziti sağlıklı canlıya bulaştırmasıyla oluyor. Parazitler kan dolaşımına katılarak 100-120 gün içerisinde kalbe ulaşarak burada 3-4 ay içerisinde ergin boyuta ulaşır. Uzunlukları 20-30 santime kadar ulaşan bu parazitler burada yumurtlayıp, yumurtadan çıkan larvalarda kan dolaşımına dahil olur. Bu larvalar mekanik kan akışını engeller. Hastalığın tedavisi kalpte ergin parazit oluşmadan önce mümkün. Larvalar ilaç tedavisi yapılarak temizlenip hastalık giderilebiliyor. Ancak parazit kalpte oluştuktan sonra tedavisi pek mümkün değil.

Bir cevap yazın