Yasal otoparktan araç çekilir mi?

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

Marmaris’in sevgili trafik ekiplerini yönlendiren amir ve müdürlerine sorularım var. Arkadaşlar, parkın yasak olmadığı Atatürk Caddesinde gecenin bir saatinde ertesi gün gerçekleşecek bir etkinlik için anonslarla araçların kaldırılması isteniyor. Buna, bugünden önce defalarca şahit oldum. Beyler, dostlar, yumurta kapıya gelince bu iş yapılmaz. Şimdi ne yapacaksınız araçlarını çekmeyenler için? Çekiciyle bilmem nereye götürürken çekilme anında zarar görecek, ya da zarar gördüğünü iddia edecek, yasal yolları iyi bilen karşısında ne yapacaksınız? Ya çektiğiniz araçtaki oluşmuş suç unsurlarını farkına varmadan yok ediyorsanız ne olacak?

Filmi başa saralım. Atatürk Caddesinde daha önce otopark ücretliydi. Parasını ödeyen bırakıyordu aracını istediği kadar. Muğla’nın büyük şehir olmasının ardından gelişen yasal konular sonrasında bu bölge ücretsiz otoparka açık alan ilan edildi. Zaten Marmaris’te otopark sorunu var. Örneğin Saman İskelesi’nin karşısında Abdi İpekçi Parkının arkasında körfeze karşı oturanların evinin önünde boydan boya en fazla 15 araç için otopark alanı ayrılmış. Eğer buralarda kendi araçlarını park etmek için boylamasına motosiklet bırakılmadıysa, bir kaç kukayla kendilerine özel park yaratılan yerlerden boşta kalanı olursa park edilebiliyor. Buralarda yer ayrılmasının da yasa dışı olduğunu biliyorum ama elden bir şey gelmiyor.

Kimlerin eli maşalı ya da beli silahlı olduğunu bilmiyoruz.

Hakkımız gasp ediliyor.

Devlet kendi işini görsün.

Ne zaman kukalı bir yere yanaşsak malzeme gelecek, kamyon için yer ayırdıklarını söylüyorlar genelde. Kamyonla malzeme gelecek denilen yere bakıyorsun iflasın eşiğinde. Ne diyeceksin? Kuyruğunu sıkıştırıp yürüyüp gidiyorsun, ya beli silahlıysa? Milletin gazı çok fazla. Neme lazım.

Hak ihlali yapıyorsunuz
Marmaris’te otopark sorunu büyük. Bölge yaşayanı olarak hiçbir yerde bulamadığım yeri Atatürk Caddesinde bulduğumda balıklama atlıyorum. Yer otopark. Yani güvenli yer. Yani devlet korumasında. Gönlüm rahat. Hatta işim çıkıyor ya İstanbul ya da gezmek için yurt dışına çıkıyorum. Bir hafta, 10 gün param varsa 15 gün. Ya da taziye ziyareti. İşin adı neyse artık zorunlu olarak aracımı orada bırakıp Marmaris dışına çıkıyorum.

Dönüyorum aracım ortada yok.

İlk aklıma gelen çalınması.

Durumum acilse?

Hastam varsa?

Acilen yeni bir yola çıkacaksam?

Şimdi ne olacak?

İyi güzel de devlet korumasına bıraktığım aracım ortada yok.

Soluğu emniyette alıyorum doğal olarak.

Dedikleri, diyecekleri kibarca “O caddede bilmem ne etkinliği olduğu için gece boyunca anonslar yaptık ve hatta sizi telefonla aramamıza rağmen ulaşamadık ve aracınızı çekmek zorunda kaldık” türevlerinde.

“Arkadaş orası yasal otopark. Aracımın orada olmasıyla ilgili hiçbir insanın yaşamı tehlikede değil. Olsaydı zaten otopark yapmazdınız” de bakalım diyebiliyor musunuz?

Buna gerçekten çözüm şart
Çok sayıda hukukçu ile görüştüm. Dedikleri acil konumlarda bu tür müdahaleler yapılabilirmiş. Burada ne tür acil konum var? Yangın alanında yolu mu kapatıyor? Zaten böyle konumdaki yere otopark izni verilmez.

Etkinlik yapılması aciliyet taşır mı?.

Ne zaman haberdar ediyorsunuz?

Etkinlik öncesindeki gece, yani birkaç saat öncesinde “Çek arabanı” diyorsun.

İyi güzel de dostum ben orada değilim ki.

Aracım güvende diye gönül rahatlığıyla bilmem nerede geziyorum.

Çekilen o araçlara ceza yazılıp yazılmadığını, çekme ve otopark ücreti alınıp alınmadığını tam olarak bilmiyorum ama (yansıtıldığını da biliyorum) sormuyorum bile.

Neyi soruyorum biliyor musunuz?

“Aracım çekilirken zarar görmüş” diyerek önceki vurukları size ödetmek isterlerse ne yapacaksınız?

Bunu kim ödeyecek?

Daha önemlisi:

“Aracımın içinde sakladığım bilmem kaç lira değerinde kıymetli eşyam vardı şu anda o yok” derse ne yapacaksınız?

Soruları fazlalaştırmak mümkün.

Hatta olması muhtemel araç içindeki suç unsuru taşıyan materyallerin karartılması bile söz konusu. Ya da tam tersi.

Yok arkadaş yapılan işlem bence çok yanlış. Buna başka çare bulun lütfen.

 

Bir cevap yazın