Tesisler çürüyor, Marmaris spor turizminden kaybediyor

Haber
Haberi paylaşın

Spor turizminden her sene yüzlerce takım ağırlayıp binlerce liralık döviz sağlayan Antalya’nın havasından Marmaris havasının çok daha iyi olduğunu belirten spor adamları ile turizmciler atıl halde duran tesislerin yanı sıra yenilerinin yapılmasını istedi.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde çürümeye terk edilen 16 yıl önce baraj içinde yapılmış 3 futbol sahası ile İçmeler Stadyumu atıl durumda. Marmaris İlçe Stadı, Beldibi’ndeki 2 saha, üzerine asfalt dökülerek TIR parkı ve helikopter pistine dönüştürülen Asparan’daki 2 futbol sahası ile Değirmenyanı Mahallesinde  40-50 dönümlük alanda yapılabilecek 10’un üzerinde sahayla Marmaris’te spor turizminin patlama yapabileceği belirtildi. GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu “Spor master planı yapmak zorundayız” derken, Marmaris 1923 Futbol Takımı Başkanı ve Teknik Direktörü Görkem Murat Dinç “Sahalar yeterli olsun senede 5 bin kişiyi buraya getiririm” diye konuştu.

1990’lı yılların orta ve sonlarında özellikle Marmaris’i seçen Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ın yanı sıra çok sayıda futbol takımı antrenman yapacak saha bulamadığı için Marmaris’i bir daha tercih etmez hale geldi.

Geleceğimize sahip çıkılmıyor
16 yıl önce 650 bin YTL harcanarak yapılarak  ‘Rıdvan Dilmen, Rıza Çalımbay ve Erman Toroğlu Antrenman Sahaları’ adı verilen üç antrenman sahası ve soyunma odaları çürümeye terk edilmesine artık seyirci kalınmamasını isteyen Marmaris 1923 Futbol Takımı Başkanı ve Teknik Direktörü Görkem Murat Dinç “Marmaris’in kış havası sporcu kampları için bulunmaz bir nimet. Hali hazırda 9 futbol sahası var. Değirmen yanındaki hazine alanına en az 10 tane daha saha yapılır. Sahaların çevresi orman içi kros parkuru niteliğinde. Marmaris’te futbol Sahaları yapıldığı zaman kamplardan ayrı olarak en az 100 takımın katılacağı, festival havasında geçecek olan, yaklaşık 5 bin kişinin Marmaris’e giriş yapacağı organizasyonun sözünü ben veriyorum” dedi.

Haluk Ulusoy Milli Takım Kampı yapacaktı
Haluk Ulusoy Futbol Federasyonu Başkanlığı döneminde Marmaris’e geldiğinde Değirmenyanı Mahallesinde bu araziyi çok beğenerek dönemin spor, hazinede ve orman bakanları müsteşarlarıyla telefonla görüşerek araziyi Milli Takım Kamp yeri ve antrenman sahaları yapmak için de istemişti.

Turizmciler acil destek istedi
Güney Ege Turistiktik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu “Siyasetçiler durmadan spor turizmi diye konuşuyor. Aslı ortada duruyor. Bir iyileştirme ile alt yapısı rahatlıkla hazırlanabilir. Önemli olan bu spor organizasyonlarını yapan acenteleri buraya çekmek. Çok ciddi rakibimiz Antalya, dünyada sayılı spor merkezlerinden birisi oldu. Spor tesisleri olan otellerin bünyesinde 12 ay çalışan eski Rus, Alman ya da İngiliz milli takımlarını çalıştırmış tanınmış insanlar var. Rakip büyük bizim bu konuda çeşitlendirmeye gitmemiz gerekir. Turizmciler olarak başka branşlarda ihtisaslaşma istiyoruz. 20 tane Avrupa standartlarında tenis kontu yapılsa 5 sene sonra bizim gençlerimiz Avrupa katogorilerinde yarışır, 7 sene sonra da Avrupa tenis Şampiyonası Marmaris’te yapılabilir. Master plan şart. Çeşitlilikte ihtisaslaşma şart. Neye ihtiyaç var nerede başarılı olabiliriz. Bunun tespiti şart. Tenis mi futbol ya da yüzme mi?” diye konuştu.

Bir cevap yazın