Bodrum’da acı ot festivali başlıyor

Haber
Haberi paylaşın

Bu yıl Bodrum’da ikincisi gerçekleştirilecek olan Acı Ot Festivali, 9-10 Mart tarihleri arasında Ortakent Mahallesinde yapılacak.

MUĞLA’nın Bodrum İlçe Belediyesi, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ortakent Yahşi Yalısını Geliştirme ve Mavi Bayrak Derneği- Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) işbirliği ve desteğiyle “II. Acı Ot Festivali” 9-10 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Bodrum’un ulaşımda en kolay yeri olan otantik dokusunu kaybetmemiş bölgelerinden biri olan Ortakent’te yapılacak festivale çevre ilçe ve illerden de turlar düzenleniyor. Bölgede Şubat ayından Nisan ayına kadar pazar tezgahlarında yerini alan 30’a yakın çeşit ot ile birlikte yöresel zeytin, zeytinyağı, peynir, mandalina türevleri ve diğer yerel lezzetler de satışa sunulacak. Ayrıca Bodrum’un geleneksel düğün yemekleri olan lokum pilavı, keşkek, su böreği gibi yemeklerin yanı sıra deniz ürünlerinden yapılan ahtapot pilavı gibi özel lezzetler, ekmekler, gözlemeler stantlarda ziyaretçiler ile buluşacak.

Geçen yıl 23 bin kişi ağırlandı
Geçen yıl ilk kez yapılan festivale başta Muğla’nın çeşitli ilçeleri olmak üzere Antalya, Denizli, Aydın, Isparta ve Burdur gibi çevre illerden turların geldiğini hatırlatan OYDER Başkanı Ahmet Aras “Geçen yıl Bodrum yerel ekonomisine günde 1.5-2 milyon liralık katkı sağladık. Bu yıl bu rakamı aşacağımızı düşünüyoruz. Geçtiğimiz festivalde çevredeki oteller ve esnaflar ölü sezonda hareketlenmişti. Havaların da güzel gitmesiyle bu sene daha fazla misafir ağırlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Festivalde yer alacak otlardan bazıları
Acı ot, baldıran, deli kenker, turpotu, tilkişen ve ada marulu Bodrum’a özel birçok gizli kalmış yöresel otlardan yapılma lezzetlerin sergileneceği festivalde yerli müzisyenler sokak performansları sergileyecek. Gastronomi sohbetleri, yemek şovları, tarım aletleri ve makineleri sergisi, sürpriz çekiliş ve hediyeler ile profesyonel rehber eşliğinde Müsgebi köyü, değirmenler ve kule ev turları yapılacak.

 

 

Bir cevap yazın