Marmaris pazarında üretici de tüketici de mutlu

Haber
Haberi paylaşın

Üstü kapalı 289’u üretici, 43’ü de manav olan toplam 332 tezgahın yer aldığı Perşembe ve Pazar günleri kurulan Marmaris Pazarında üretici aracıya para kaptırmadan kendi ürününü daha ucuza pazarlıyor. Bundan da hem üretici hem de tüketici memnun. Pazarcılara CHP’li belediye büyük destek veriyor.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde Pazar Sokağında Perşembe ve Pazar günleri kurulan Marmaris Semt Pazarında hem üretici hem de tüketici mutlu. CHP’li Marmaris Belediyesi’nin büyük destek verdiği 332 tezgahın bulunduğu pazar yerinde belediye üreticilerden tezgahın metre karesinden 50 kuruş, manavlardan ise 2,5 lira işgaliye bedeli alıyor. Üretici de aracıya para kaptırmadan ürünlerini kendileri getirerek pazarladığı için de aracının alacağı para  tüketicinin cebinde kalıyor.

Yaz aylarında ilçeyi gezmeye gelen turistlerin otobüslerle tura getirilmesiyle yurt dışında da ünlenen Marmaris Kapalı Semt Pazarı ucuzluğuyla da dikkat çekiyor. Bunun neden ise üreticiye Marmaris Belediyesince verilen destek. Üretici kartı olanların öncelik aldığı semt pazarında metrekare fiyatı da 50 kuruş. En büyük tezgah 10 metrekare. Hal böyle olunca da rakamların ister istemez düşük olduğunu belirten Marmaris Belediye Başkan Vekili İsmet Kamil Öner “Pazarımızda 332 tezgah yeri var. Bunun 289’u üretici belgesi olana verildi. 43 de manav var. Manavların yeri üreticilerden ayrı ve manavlar buradaki üreticilerimizin ürününü satmak zorunda. Onların tezgah metrekaresi de 2,5 lira” dedi.

Sürekli kontrole tabi
Marmaris öncelikli olmak üzere Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye bölgelerindeki üreticilerin getirdikleri ürünlerinin satıldığı pazar sürekli Tarım İlçe Müdürlüğü denetimine tabi. Köylerdeki arazilerde kimyasal gübre ve ilaç denetimli olarak kullanılıyor.

Haftada bir gün ekolojik ürün
İsmet Kamil Öner sadece Pazar günleri Marmaris Yerel Tohum Derneği önderliğinde ekolojik ürün üretenlere de tezgah verildiğini belirterek “Tabii ki bu dostlarımıza da kolaylık sağlıyoruz. Onlarla da etik sözleşme imzaladık. Belediye olarak hem üreticimizin hakkını korumak ve hem de tüketiciyi mutlu etmek için daha ne gerekirse yapmaya da hazırız. Pazar yerinin sürekli bakımı, temizliği, denetimi ve her türlü ihtiyacı yine belediye görevlilerimizce karşılanıyor” diye konuştu.

Pazardan bazı ürün fiyatları
Şu anda pazarın en pahalısı kilosu 12 lira ile Brüksel Lahana. İkinci sırada 10 lira ile sivri biber var. Turp tane 2,5 -4, Mor Lahana: 3-4, Elma: 3-4,5, Domates: 3,5 – 5, Kabak: 6-7, Karnabahar tane: 4-5, Portakal sıkma kilo:1-1,5, normal:3- 3,5, Limon: 2- 2,5, Patlıcan 7,5-10, patates: 4, maydanoz bağı 1,5, marul 2, Ispanak: 6-7 lira.

 

 

Bir cevap yazın