Portakal ve limon yerlerde sürünüyor

Haber
Haberi paylaşın

Köyceğiz, Ortaca ve Dalamanlı narenciye üreticileri market ve manavlarda 5-8 lira arasında satılan mandalina, portakal ve limonun kilosunu 1 liraya bile satamadıklarını belirterek, artık bu işi yapmayacaklarını çünkü masraflarını bile kurtaramadıklarını söyledi.

TÜRKİYE genelinde narenciye üretiminin yüzde 8’ini karşılayan Muğla’da üretici perişanları oynuyor. Mandalinadan sonra limon ve portakal da ağaçta kaldı. Üretici büyük zararda. Pazar ve marketlerde 5-8 lira arasında satışa sunulan mandalina, limon ve portakalı tüccarlar üreticiden mandalinayı 50- 60, portakalı 40-50 ve limonu ise 60- 70 kuruşa bile satın almıyor. Ağaçta kalan ürünler mandalinada olduğu gibi çürümeye terk edilmiş durumda. Köyceğizli üretici Bülent Şahin 13 dönümlük arazide mandalina ve portakal yetiştirdiğini belirterek “Önce mandalina satılmadı. Bir iki parti verdik sonra üzerinde kalıp yerlere dökülerek çürüyüp gitti. Peşinden portakalı 50 kuruşa verdiğimizde sevindik. Şu sıralar portakal azaldığı için kilosu bir liraya kadar çıktı. Limonda da sıkıntı aynı. 13 dönüm araziye 8 bin lira para harcadım. İş gücü olarak kendim ve çocuklar çalıştığı için para ödemedim. Kazandığım para da 8 bin lira. 800 lira kooperatife su borcum kaldı. Bir de işçi çalıştırsaydım perişandık. Gübre ve ilaç paralarını arkadaşlardan alıp yatırdık” dedi.

MALİYE EVİMİZİN ÖNÜNDE SATIŞ YAPTIRMIYOR
İki çocuk okuttuğunu belirten 51 yaşındaki Bülent Şahin, evlerinin önünden satışa izin verilmediğini de belirterek “Evim Toparlar Mahallesinde ve ana yol kenarında. Tarladan buraya getirip satış yapmamıza maliye izin vermiyor. Muhasebeci tutup, Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olup vergi mükellefi olmadan satış yaptırmıyorlar. Benim çiftçi, yani üretici kartım var diyorum. Cevapları ancak tarlada satış yapabilirsin şeklinde. Biz bu tezgahta portakalı 1.5 liradan satıyorum. O dediklerini yaparsam masrafım iki misline çıkacağı için ucuza satma şansım ortadan kalkar. Ne yapacağımızı şaşırdık” diye konuştu.

ÜMİTLER İYİCE SÖNDÜ

Ortaca ve Dalaman bölgeleri daha çok limon ve portakal üretiminde ön sırada. Özellikle limon üretimi bölgenin en önemli gelir kaynağı. Bazı ağaçlar yaprağından fazla limon verince üreticiyi sevindirdi. Dallar kırılmasın diye altına destekler bile konuldu. İlk mahsul satışları da iyi gitti. 60, 70 kuruştan tarlada satın alan aracılar rakamı şu anda bir lira 20 kuruşa kadar çıkardığını belirten Salih Yukarlı “Fiyatlar ayakaltında. Son 15-20 gündür biraz kıpırdadı ama soğuklardan limon eridi gitti. Bu sene masrafımı alamadım. Önümüzdeki sene artık bu işi yapmayacağım. Çünkü masraf ağır, kazanç yok. Portakal daha da kötü. Toplatmak için para gerekiyor. Parayla toplatsam benim cepten ödemem gerekiyor. Ağaçtan satmak istiyorum çok az para veriyorlar. Bıraktım mahsulü ağacın üzerinde gelen giden toplayıp götürsün” dedi.

Bir cevap yazın