Bodrum, Kargıcık Koyu’nda ‘Ormanıma Dokunma’ eylemi

Haber
Haberi paylaşın

10 Şubat tarihinden bu yana ağaç katliamı ve arazi yağması başlayan 1. Derece SİT alanı Kargıcak’a, minibüslerle işçi getirildiğini haber alan Bodrum çevrecileri durumu Kaymakamlığa bildirdi. Kaymakamlık, jandarma marifetiyle bölgedeki ağaç kesimini durdurdu. Yöre sakinlerinin nöbet tutmaya başladığı bölgede dün(Pazar) bir basın açıklaması düzenleyen çevreciler, “Bunun arkasında aracılar olduğunu öğrendik. Ankara’dan yönlendiriliyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra bu kişileri deşifre edeceğiz” dediler.

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Yalı Mahallesi Kargıcak Koyundaki 1. Derece Doğal sit ve ormanlık 250 dönümlük arazide geçtiğimiz hafta onlarca zeytin ve ardıç ağacı kesilmesini Bodrumlular dün eylem yaparak tepki gösterdi.

Bodrum Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Ormanıma Dokunma” eylemine ellerinde birinci derece doğal sit alanlarının ve katliamın yapıldığı bölgenin haritalarının yer aldığı posterler ve “Yaşanabilir Bir bodrum istiyoruz” yazılı pankart ile gelen bölge halkı, çevreciler, sanatçılar ve vatandaşlara Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçıları ile Gümüşlük Çevre Sanat Derneği üyeleri, CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Mustafa Saruhan ve İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Tosun’un da katıldı.

Kargıcak Koyu’nda basın açıklaması yapan Bodrum Kent Konseyi Ekoloji ve Bodrum Kimliği Grubu sözcüsü Çiğdem Erko, birkaç gündür koyda yaşanan gelişmeleri paylaşarak hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi. Erko “Milas’tan getirilen işçilerle bir gece yarısı 1. Derece Doğal Sit ve ormanlık alanda zeytin ve ardıç ağaçlarının talan edildiğini duyunca şok olduk. Gelip yaptığımız incelemede şaşkınlığımız bir kat daha arttı, orman müdürlüğü haberinin olmadığını söylerken, Kent konseyi olarak Kaymakamlığı ve Cumhuriyet Savcılığı’na katliamı yapanların bulunması için suç duyurusunda bulunduk. Bunun arkasında aracılar olduğunu ve Ankara’dan yönlendirildiklerini biliyoruz. Savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra bu kişileri deşifre edeceğiz” diyerek şöyle devam etti:

ÇOK SAYIDA AĞAÇ KESİLMİŞ
“Perşembe günü buraya 7 arkadaşımız ile birlikte gelerek keşif ve fotoğraflama çalışması yaptık. Gördüğünüz gibi doğal sit olan ve yüzyıldan beri var olan pek çok ağaç kesilmiş. Bu çalışmaya aracılık eden kişilerin köyden bu civarda tapusu olanlara 250 dönümlük  araziden toprak vermeyi teklif ettiklerini, bazılarının bunu kabul ettiklerini ve karşılığında da sessiz kalmayı taahhüt ettiklerini dinledik. Bir zilyetlik tapusu ile 250 dönümün küçük bir parçası sus payı olarak dağıtılacak, kesilen ağaçlar ve gelen yaz mevsimi ile birlikte çölleşecek olan bu alan, şimdilik öğrenemediğimiz proje adı altında betona ve bir avuç zengine teslim edilecek.

Hem ekolojimiz, hem doğal-arkeolojik sit alanlarımız, hem yerel değerler ve sürdürülebilir ekonomimiz yok ediliyor. Yatırım adı altında mafyalaşmaya varan oluşumlar yavaş yavaş yarımadaya egemen oluyor.

Kent Konseyi çatısı altında yurttaşlar olarak birlikte yapabileceğimiz pek çok şey var, zamanı ve ilgisi olan herkesi aramızda görmek isteriz. Ve son söz tüm ilgili devlet ve yerel kurumlarını, görevlerini; kamu yararı gözeterek adil ve eşitlikçi bir şekilde yapmaya davet ediyoruz. Yarımadamızdan elinizi çekin.”

ÇEVRENİN SİYASETİ YOKTUR
CHP’li Bodrum Belediye Başkan Adayı  Mustafa Saruhan ve  İyi Parti  Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun “Çevre sorunlarının siyaseti olmaz” ortak görüşünde olduklarını belirtti. Saruhan “Doğanın bütünlüğünü sağlayan ve hepimizin bir parçası olan doğal sit ve ormanlık alanlarımızı atalarımızdan miras aldık. Bugüne kadar koruduk ve çocuklarımıza aynı şekilde miras bırakmak için her türlü mücadeleyi verdik. Vermeye devam edeceğiz” dedi.
İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun da “Geçmişten bu yana Bodrum’da birer ikişer doğal alanlarımızı kaybediyoruz. Bu nedenle de Bodrum’un en çok eleştirilen yönünün betonlaşması. Bundan sonra el birliği ile Bodrum’a sahip çıkmamız lazım. Çevre ve doğa konusunda bir dik duruşumuzun olması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
Yaklaşık bir saat süren eylem sonunda katılımcılar bölgeden ayrıldı.

Bir cevap yazın