Başkan Saatcı, “İlçe belediyelerin gelirlerine dokunmayacağım”

Haber
Haberi paylaşın

CHP’den ayrılarak DSP’ye geçen M.Ali Acar’ın seçim bürosu açılına katılan Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı, davet edildiği kürsüde Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e yüklendi.

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde konuşan Fethiye Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı, Muğla’nın büyük şehir olmasıyla birlikte ilçe belediyelerinin gelirlerine el konulmasının yanlışlığını hatırlatarak “Göreve geldiğimiz zaman açılan davaları geri çekecek ve belediyelerin gelirlerine dokunmayacağız” dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın seçim bürosu açılışına katılarak destek veren Behcçet Saatcı, davet edildiği kürsüde Muğla’nın büyük şehir olmasıyla birlikte gerçekleşen uygulamalarla ilçe belediyelerinin iflasa sürüklendiğini söyledi. Saatcı “Muğla’yı Muğlalılar mı yönetir, yoksa Ankara’daki siyaset baronları mı? 31 Mart akşamı hep beraber göstereceğiz. İlçeler, 13 belediye başkanı arkadaşlarımızla mı yönetilir, yoksa yandaşları ve ilçe teşkilatlarında bulunup onun çanını çalan zangoçlarıyla mı yönetilir? Hep beraber göstereceğiz, hiç merak etmeyin” dedi.

GELİR KAYNAKLARINI İLÇE BELEDİYELERİNE GERİ VERECEĞİZ
Büyükşehir yasası kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçen gelir kaynaklarının ilçe belediyelerinin belini büktüğünü kaydeden Başkan Saatcı, “Ali başkanım da aynı sıkıntıda. Kıyı kesimindeki tüm yerlerde aynı sorun var. Büyükşehir yasasından dolayı mal paylaşımı yapıldı. Bir şey diyemedik. Ancak yasadan 3 sene sonra bizi mahkemeye vererek 3-5 kuruş gelir elde ettiğimiz başta marinalarımız, yat yanaşma yerleri olmak üzere gelir kaynaklarımızın mahkeme kararıyla elimizden alınmasını kabul etmemiz mümkün değil. Allah bizlere nasip eder, sizler de takdir ederseniz, göreve geldiğimiz zaman bu açılan davaları geri çekeceğiz ve alınan bu yerleri ilçe belediyelerine ne olursa olsun geri vereceğiz” diye konuştu.

1 KM YOL YAPIP, ÜZERİNE 11 TABELA DİKEREK BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPILMAZ
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştiriler yönelten Başkan Behçet Saatcı, “1 km yol yapıp, üzerine 11 tabela dikerek belediye başkanlığı yapılmaz. Esas reklam, gönüllerde yerin varsa olur. Biz de asalım 15 tabela ama gönüllere giremedikten sonra ne yaparsın? Yok öyle milletvekillerini sen belirleyeceksin, belediye başkanlarını sen belirleyeceksin, kendi partinden olmayan yerlerdeki adayları da sen belirleyeceksin. Kazın ayağı o kadar değil, kusura bakma” diyerek şöyle devam etti:

“Geçen gün Yatağan’a gittim. Yatağan’da servis taşıyıcılarıyla oturduk, dertlerini anlattılar ve dediler ki ‘Başkan ülkemizin 80 ilini yaş sınırı araçlarda 19 iken Muğla’da 12. Bu sıkıntılı.’ Göreve geldiğimiz gelin bunu kendiniz düzeltin dedim onlara. Daha göreve gelmedik, iktidarda falan değilim. Bizim ziyaretimizin ertesi günü sayın büyükşehir belediye başkanımız ve trafikten sorumlu müdür arkadaş geliyor ‘yaş sınırınız 19 oldu’ diyor. Gölgemiz bile yetti. Her şeye ‘evet’ diyen toplumların bilime, sanata, siyasete ve demokrasiye faydalı olamayacak. 2014 seçimlerinde Ali Başkan da, ben de, Osman ağabey dedik. Kendisine oy istedik. Bir şey de yapmadık arkadaş. ‘Gözünün üstünde kaşın var’ demedik. Sadece yanlış yapılanlara ‘yanlış’ dedik. Sen misin yanlış diyen? Her şeye ‘evet’ diyen insandan topluma, bilime, sanata, siyasete fayda olmaz, demokrasiye hiç fayda olmaz. Biz her şeye ‘evet’ diyen insanlardan değiliz, kusura bakmasınlar. Yüreklerimiz gerçekten yanıyor. Büyükşehir

yasası gerçekten kötü. Belki İstanbul için uygulanabilir. Ama bu bölge ve Antalya için mümkün değil. Ama yasa böyle, yapacak bir şey yok. Mühür kimdeyse Süleyman o. Süleyman’ın dediği oluyor. Bunu kötü şekilde uygulayanların elinden alacağız ve iyi şekilde uygulanır hale getireceğiz. Sizlerle beraber Muğla’nın makus talihini değiştirmek için geliyoruz. Sefer bizden, Zafer Allah’tan.”

Bir cevap yazın