Selim Edes mağdurları 30 yıl sonra güldü

Haber
Haberi paylaşın

Muğla Dalaman’da Türkiye tarihine “Selim Edes’in ESKA Evleri” olarak geçen 659 konutluk “Eska İncebel Tatil Köyü Konutları davasında mağdurlar mutlu sona ulaştı. 30 yıldır devam eden mücadele sonunda mal sahipleri tapularını birer birer almaya başladı. İncebel Tatil Köyü Site Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aybet, tapuların alınmaya başlamasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

MUĞLA’nın Dalaman İlçesinde Türkiye tarihine “Selim Edes’in ESKA Evleri” olarak geçen 659 konutun yer aldığı ve 30 yıldan bu yana davaları devam eden “Eska İncebel Tatil Köyü Konutları’nda mutlu sona ulaşıldı. Mağdur olan mal sahipleri tapularını almaya başladı. İncebel Tatil Köyü Site Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aybet, 30 yıllık süreci Sözcü Gazetesine değerlendirdi.

Müteahhit ve işadamı Selim Edes 1987 yılında Dalaman’ın İncebel Mevkiinde 659 konutluk tatil sitesi yapmaya başladı. Müşteri portföyü olarak da Almanya’da yaşayan gurbetçiler seçildi. Evlere devlet güvencesi verilirken, konutlar da Turgut Özallı yıllarda Avrupa’nın dört bir yanında, gazete ve televizyon reklâmlarıyla tanıtıldı. Almanya’da yayınlanan Türk gazetelerinin yanı sıra Alman Yapı Tasarrufunun reklam ve ilanları üzerine cennet gibi tatil köyü düşü kuran gurbetçilerle, içlerinde Almanya’nın eski Başbakanı Helmut Kohl’un oğlu iş adamı Kemal Sözen’in kızı Elif Sözen ile evli olan Peter Kohl, Alman, Hollandalı, İngiliz, Belçikalı, Amerikalı, Danimarkalı, İtalyan ve İran’dan zengin vatandaşlar 65 bin Mark’la, 150 bin Mark arasında değişen fiyatlarla üç ayrı tipteki villalardan satın aldı. Bir o kadar da içlerine masraf yapıldı. 659 konutun 239’u tapusunu ancak alabildi. Orman Genel Müdürlüğü arazinin orman sınırları içinde yer aldığı gerekçesiyle 1989 yılında tapu iptal davası açtı ve bu dava 30 yıl sürdü. Konutları yapan ESKA şirketi iflas edince devlet adına garantör olan Vakıfbank da alacağına karşılık henüz yapımı tamamlanmamış 230 eve el koydu. Mülk sahiplerince tüm parası ödenmesine rağmen tapuları hala ESKA üzerinde gözüken 50 eve de ev sahiplerinin haberi olmadan İflas Kurulu haciz koyarak satışa çıkardı. Evlerin bir kısmı yine aynı banka ile değişik kişiler satın aldı.

Davalar sürerken hacizli evler viraneye dönüştü

ESKA battıktan sonra mahkeme süreci başlayınca evlere tek bir çivi bile çakılamayınca çok sayıda ev viraneye dönüştü. Yol, su ve elektriği bile bulunmayan sitede yaşayan 150 ev sahibi ‘İnisiyatif Grubu’ kurarak site oturulur hale getirildi. Alt yapısı tamamlandı. Fakat mahkeme süreci uzayınca tapusunu alamadan vefat eden mal sahipleri bile olduğunu belirten İncebel Tatil Köyü Site Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aybet son durumu Sözcü’ye anlattı:

Artık yatırım yapabileceğiz
“Ben de ilk mağdurlardanım. Selim Edes bizleri perişan etti. Siyasi rüzgarı arkasına alarak burayı biz yurt dışında yaşayanlara pazarladılar. Hatta temel atma törenine zamanın Çalışma Bakanı İmren Aykut da katılmıştı. Çok sayıda bakanlar buraya kefil olunca hiç tereddüt etmeden satın aldık. Tapu iptal davaları açılınca doğal olarak tapularımıza da tedbir konduğundan hiçbir şey yapamadık. Ne satabildik ne de evlerimizi doğru dürüst yapabildik. Her an çıkartılma korkusuyla oturduk evlerimizde. Artık 30 yıl sonra da olsa adalet yerini buldu diyerek avunmaya çalışıyoruz. Artık yatırımlarımızı yapabileceğiz.”

One thought on “Selim Edes mağdurları 30 yıl sonra güldü

  • Yeni bir gelişme “eska yı yeni bir holding aldı,bitirip satacak”
    Bu haber doğru mu acaba.kim alı,ne zaman başlanıyor

Bir cevap yazın