Datça gelinliğini giydi, bademler çağla oldu

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Datça ilçesinde önceki yıllarda Şubat ayı başında çıkan ve “erken çağla” olarak bilinen badem çağlası bu sene iki hafta gecikmeli olsa da Datça gelinliğine bürünürken, badem çiçekleri çağla oldu. Datça’da tarihi Knidos Kenti’ne giden yol üzerindeki Mesudiye, Palamutbükü, Yazı ve Cumalı mahalleleri bembeyaz ve pembe gelinliklerini yeni giydi. Bağlaryüzü bölgesindeki bademler ise çağlaya dönüştü.

Ünü Türkiye’ye yayılan, Datça’nın Nurlu, Akbadem, Sıra ve Babadağ türü bademlerinin yanı sıra ailelerin ürettiği kendi isimleriyle de anılan badem ağaçları Datça’ya adeta gelinlik giydirdi. Yol kenarlarındaki iki sıralı çiçek açmış badem ağaçlarını görenler bol bol fotoğraf çekti. Özellikle de pamuk tarlasını andıran Palamutbükü’nü tepeden görenler gözlerine inanamadı.

Erken çağla yine Bağlaryüzü’nden

Mesudiye, Palamutbükü ve Yazı Köylerini geçtikten sonra Knidos yolundan sola dönülerek üç kilometre sonra varılan Bağlaryüzü mevkiindeki badem ağaçları yine erkenci çağlasını verdi. Bölgenin erken çağla verdiğini bilenler bu senenin ilk çağlasının da tadına baktı. Bol bol fotoğraf çekti.

Bir cevap yazın