NÜ fotoğrafçılığı üzerine söyleşi

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesindeki Marmaris Fotoğraf Dostları Derneğinin (MARFOD) Şubat ayı konuğu, fotoğraf üstadı Dr. Sefa Ulukan oldu. MARFOD) M. Kamil Dürüst Fotoğraf Evi’nde Muğla ve Datça’dan gelen konuklarla çok güzel bir söyleşi gerçekleşti.

“NÜ fotoğrafçılığı nedir ? Ne değildir ?” seminerini  keyifli bir sohbet havasında anlatan Dr. Sefa Ulukan’ a plaket verildi.

Sefa Ulukan kimdir?
 1960 doğumlu Ulukan, 976’da ilk sergilemesini ve ödülünü aldı. 1978’de on sekiz yaşında Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği AFAD’ın en genç kurucusu oldu. İlk uluslararası ödülünü okuduğu Tıp Fakültesi yıllarında 1983’de Kanada’da düzenlenen Dünya Üniversite Oyunlarında Fotoğraf dalında altın madalya alarak kazandı. Bu yıllardan itibaren yoğun olarak fotoğrafla ilgilenen Ulukan federasyon öncesi dönemde Türkiye’deki fotoğraf derneklerinin oluşturduğu çalışma kurulunun  (FDÇK) Genel Sekreterliğini yaptı. 1988 Fotoğrafya  adı altında kendi atölyesini açtı ve 2001’de Fotoğrafya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği haline geldi.  2005 Budapeşte’de Türkiye’nin FIAP’a resmen katılımının yapıldığı genel kurulda Türkiye’yi temsil etme keyfini yaşadı. 2005 Fotoğrafya’da Adana’da sanata katkı için kendi adını taşıyan Sanat Galerisini açtı. Halen Fotoğrafya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği’nin Onursal Başkanı ve kurucusu olduğu AFAD’ın Onursal Üyesidir. Ayrıca FIAP dışında PSA(Photographic Society of America), GPU(Global Photographic Union), IUP (International Union of Photographers) gibi uluslararası fotoğraf kuruluşlarının aktif ve unvanlı üyesidir. 2017-2018 döneminde Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu yönetim kurulunda başkan yardımcısı olarak görev aldı. 2017 yılında fotoğraf sanatında 40 yılı aşkın zamandır, fotoğraf çekmeye, eğitimini vermeye devam ediyor.

 

Bir cevap yazın