Rezervasyonlarda Avrupa hareketli, iç pazar beklemede

Haber
Haberi paylaşın

GEÇEN yılı iyi kapatan, bu sene de geçen yıla oranla turizmde “Altın yıl” yaşayacağını umut eden turizmcilerin yüzünü Avrupalıların erken rezervasyonlardaki hareketliliği mutlu ediyor. Bunu karşılık iç turizmde ise beklenen rezervasyonlar henüz gerçekleşemedi.  Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu “Avrupalıların 15-20 gün sonra çok daha fazla rezervasyon yapacağı tahmin ediliyor. Şu an ki sıkıntı iç turizmde” dedi.

Özellikle 09-13 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Urtecht kentinde gerçekleşen Vakantiebeurs Utrecht Turizm Fuarıyla başlayan rezervasyonların ilk etapta yüzde 35’lere varan artış yaşanmıştı. GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu bu fuardaki artışın son 10 günlük periyodda yüzde 20’lere kadar düşmesinin normal olduğunu belirterek “Bunda en büyük faktör uçak kapasitelerinin durumu. Yaz sezonu için bu kapasite ne olacak, uçak sayısı çıkacak mı inecek mi kesin belli olmadığından şu andaki durum normal. Fakat bu artışın bir ay içinde yeniden Avrupa pazarlarında yüzde 30-35 artışlara tekrar çıkmasını bekliyoruz. Ortada çatlayan, patlayan bir şey olmayınca 2019’un çok iyi geçeceğinden eminiz. Herkes televizyonlardaki haberleri izliyor” dedi.

İç pazar seçim sonrasını bekliyor
İç turizm pazarında beklenen hareketliliğin olmadığına dikkat çeken Bülbüloğlu “İç Pazar şu an için sıkıntılı duruyor. Onu hareketlendirmek gerekiyor. Dün başlayan  Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında (EMİTT) acentelerle bir toplantı yaparak durum değerlendirmesinde bulunduk. İç pazarda sıkıntı yaşanmayacağı görüşü hakim fakat şu an için herkes beklemede. Ne bekleniyor diye soracak olursanız açıkça bir şey söylemek mümkün değil ama seçimler ön plana çıkıyor. Tabii ki ekonomik durum da önemli. Herkes cebindeki paraya göre program yapmak istiyor. İç Pazar için çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum” diyerek şunları söyledi:

Danimarka nüfusundan fazla geziye çıkıyor
“Avrupadaki fuarlardan otelcimiz hep mutlu döndü. Geçen yılı iyi kapattık bu sene ondan da iyi olacak kanısındayız. Avrupa pazarı bizim için çok önemli. İngiltere’ye bağımlı kalmak çok doğru bir şey değil. İngiltere’de de ciddi artışlar var ama Hollanda, Belçika, Almanya Danimarka, Finlandiya da çok önemli. Euro ile satış yaptığımız kitle turizminin fazla olduğu yerler. Danimarka nüfusundan fazla geziye çıkıyor. Gelir düzeyleri çok yüksek. Bu pazarları her zaman düzeltmemiz gerekiyor. Mart ayında erken rezervasyonlar doruğa çıkar. Romanya, Sırbistan, Rusya ve Ukrayna gibi bütün pazarlarda da iyiyiz. 2019 geçen yıldan çok iyi olacak”

Bir cevap yazın