Asansörde yapılan açık bir “darbe”

Haber
Haberi paylaşın

CHP Genel Merkezince Marmaris’ten yeniden aday gösterilmeyen mevcut belediye Başkanı M. Ali Acar, istifasının ardından yeni bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada isim değiştirilmesini asansörde yapılan açık bir “darbe” olarak nitelendiren Acar’a bir destek de Rize’den geldi. Rize CHP ve Rize Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi gazeteci Ömer Yılmaz Acar’a yapılan yanlış için partisindeki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

CHP’den istifa ettiğini açıklayan Marmaris Belediye Başkanı M.Ali Acar yeni bir yazılı açıklama yaptı. Acar açıklamasında “Çok değerli Marmaris yaşayanları,

Bildiğiniz üzere çok uzun ve gergin bir süreç sonrasında kendim için de, yol arkadaşlarım için de, bize destek olanlar için de kolay olmayan bir karar aldım.

Tahmin edersiniz ki bu karar tek başına bir kişinin alabileceği bir karar olamaz. 15 yıl boyunca bu memlekete her şeyden çok değer verip her kararın altına ekibiyle, yaşayanlarının beklentisiyle imza atan birisi bu kararı bir gecede alamaz. Ancak, Marmaris’e yukarıdan bakarak gerek buradaki halkın gerçeklerini anlamamış, gerekse hem örgütün hem de yaşayanlarımızın aylardır istediği önseçimi yapma cesaretini gösterememiş olanlar Marmaris’in kaderini birkaç saat içerisinde belirlemeye kalkıyorlar.

Size sorarım; 27 Ocak gecesi Merkez Yürütme Kurulu’nda belirlenen ve basına dağıtılan listede yer alan bir isim Parti Meclisi’ne kimin müdahalesi ile değiştirilerek sunuluyor? Parti Meclisi’ne neden bir emrivaki yapılıyor? Herkes bilmeli ki bu CHP Genel Merkezi’nde sabaha karşı asansörde yapılan açık bir “darbe” dir. Bu yalnızca Ali Acar’a karşı değil, tüm diğer örgütler gibi görüşü alınan Marmaris İlçe Örgütü’nün kararını da hiçe saydığı için teşkilata karşı da bir darbedir.

15 yıl boyunca görev yapan bir belediye başkanı olarak her türlü baskıya maruz kaldım. Ben ve ekibim asılsız şikayetler nedeniyle 3 bine yakın konudan dolayı müfettiş gönderilerek araştırıldık, incelendik. Genel merkez kayıtlarına göre en başarılı 5 CHP belediyesinden birisi olduk. Sonuçta hiçbir gerekçe gösterilmeden, teşekkür dahi edilmeden adı malum birkaç kişinin asansör darbesine maruz kaldık. Hem de gün boyunca basına “adayımız Ali Acar” şeklinde bilgi verilip genel başkan yardımcıları tarafından tebrik telefonları aldıktan saatler sonra, sabaha karşı insafsız bir şekilde.

Bu mudur hizmet karşılığı gösterilen vefa? Hizmetimiz ile CHP’ye laf mı söylettik? Binlerce araştırma sonucunda hırsızlık mı buldular, yolsuzluk mu gördüler? Marmaris’i ve doğasını rantçılara, soygunculara teslim mi ettik? Bilinmelidir ki biz göğsümüzü tüm bunlara siper ettik ve etmeye de devam edeceğiz.

Denizimizin rengi mavi, ormanı yeşil kalacak! Asansör darbecilerine karşı halkın vefası galip gelecek.

Biz son sözü masa başında Marmaris üzerine oyun oynayanlara değil, halkımıza bırakıyoruz. Bunun daha ötesi yok. Marmaris, halkındır, halkın kalacak!”

 Ali Acar’a bir destek de Rize’den geldi
CHP Genel Merkezince Marmaris’ten yeniden aday gösterilmeyen mevcut belediye Başkanı M. Ali Acar’a bir destek de Rize’den geldi. Rize CHP ve Rize Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi gazeteci Ömer Yılmaz Acar’a yapılan yanlış için partisindeki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Yılmaz istifa mektubunu Marmaris’e de gönderdi.

Mektup şöyle:

“Yıllarca kulüp idareciliği, antrenör, gazete muhabirliği yanında spor karşılaşmaları için yurdumuzun birçok il ve ilçesini gezme ve yerinde görme fırsatını bulan birisi olarak Mayıs Ayında da Anadolu Medya Buluşması için Marmaris’e Rize Gazeteciler Derneği olarak katılma onurunu yaşayanlardanım. Marmaris ilçesini gezerken belediyeciliğin güzel örneklerini gördüm. Cemiyet başkanım sayın Faik Bakoğlu ile birlikte ilk önce Belediye Başkanı Sayın Ali Acar ile Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Dursun Kaplan’la bizleri tanıştırma onurunu yaşatan birisi olarak ilk önce belediye başkanımı ve yardımcılarını tebrik ettim. Nedeni ne diye sorunca birçok il ve ilçeleri gezmiş biri olarak belediyeciliğin böylesine güzel uygulamaların olduğunu ilk defa gördüğümü ve doğanın bu kadar özenle ve titizlikle korunduğunu, gerek sahil gerekse cadde ve sokakların temizliği, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştıran gençlere bisiklet yolunu dahi yapan Marmaris Belediyesinin çalışmalarını ne kadar güzel olduğunu bire bir gören birisi olarak sayın Ali Acar Başkanımızın bu şekilde belediye başkanlığının devam etmesini beklerken, yazılı basında dün CHP parti merkezi tarafından açıklanan adaylar arasında Ali başkanın isminin olmadığını görünce üzüldüm. Medyada Ali Acar başkanımızın adaylığını engelleyen CHP Genel Merkezini kınıyorum. Bende Rize Merkez İlçe Yönetiminde görev yapmaktayım. Sayın değerli belediye başkanı Ali Acar’a destek vermek amacıyla Merkez ilçe Yönetim  Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum. Marmaris Belediye Başkanı Sayın Ali Acar’a yapılan bu haksızlığı hak etmediğini inanmak dahi istemiyorum zatıalilerinin yanında olduğumu bilmesini isterim. Kendisine Rize’den kucak dolusu selam ve sevgilerimi yolluyorum.”

İstifalar noterden olsun
Marmaris CHP İlçe Merkez üyelerinin istifasıyla parti kapısına adeta kilit vuruldu. Parti çalışmaları durdu. Diğer yandan Ali Acar’a destek için yapılması düşünülen istifaların kabul edilmeyeceğinin açıklanması üzerine istifa edecek üyeler arasında telefon trafiği yaşanmaya başlandı. İstifa edeceklere “Noter kanalıyla istifa edin” çağrısı geldi. Ali Acar yanlısı üyeler toplu halde noterlere giderek istifa dilekçelerini vermeye hazırlanıyor. Buna karşılık bazı üyeler herkese sağduyulu düşünmeye davet ederek istifa etmeden önce bir süre düşünülmesini de istediği edinilen bilgiler arasında.

One thought on “Asansörde yapılan açık bir “darbe”

  • Böyle kritik bir dönemde CHP’de neden problem yaratılıyor? Güzel ilçemizin elimizden gitmesi için çalışılıyor sanki. Bir CHP’li olarak çok üzülüyorum, daha genç olsam sokaklarda bağırır çağırır bir şeyler yapmaya çalışırdım ama artık sadece yazabiliyorum. Sizden ricam, lütfen bir kere daha düşünün. Marmaris’imizi kaybetmeyelim. Lütfen, bir kere de bizleri dinleyin.

Bir cevap yazın