CHP’de sular durulmuyor! Marmaris ve Ortaca karıştı

Haber
Haberi paylaşın

CHP’de İzmir’in de aralarında bulunduğu 150 adayın belirlendiği MYK ve PM toplantılarının artçı tepkileri ilçe örgütlerinde sürüyor. Marmaris ilçe başkanlığı, ‘iradelerinin hiçe sayıldığını’ öne sürerek yedek üyelerle birlikte istifalarını duyurdu. Bu süreçte sessizliğini koruyan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da CHP’den istifa ettiğini açıkladı. Muğla’nın Ortaca İlçesi’nin mevcut Başkanı Hasan Karaçelik’in yerine Mehmet Sertkaya’nın da aday gösterilmesi ortalığı karıştırdı. CHP’lilerin toplu istifasını mevcut başkan Hasan Karaçelik önledi. Karaçelik “Hep birlikte istifa etmemiz Atatürk’ün partisine yakışmaz” dedi.

CHP MYK’nun aday olarak  belirlediği Marmaris Belediyesi’nin mevcut Belediye Başkanı Ali Acar Parti Meclisi’nden (PM) veto yiyince ortalık karıştı. Ali Acar yerine Mehmet Oktay’ı aday gösteren PM’nin aldığı kararı, antidemokratik bulduklarını belirterek istifa eden Marmaris CHP İlçe Yönetiminin ardından Başkan M.Ali Acar’da resmen istifasını açıkladı.

Acar’ın CHP Muğla İl Başkanlığı ile CHP Genel Merkeze gönderdiği istifa dilekçesi şöyle:

“31 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesinde partimizin aday belirleme süreci Marmaris açısından son bulmuştur. Verilen kararın Parti yönetimine ve halkımıza hayırlı olmasını dilerim.
Ben ve ekibim, 2014 yılından bu yana Büyükşehir Yasası’nı bahane ederek Marmaris ve diğer turizm merkezlerini görmemezlikten gelen, her türlü baskıyı uygulayan, bezdirme yöntemini seçen ve nihayetinde bu amacına ulaşan il örgütü ve büyükşehir belediye yönetiminin parti yöneticilerimizi ikna etmiş olduğunu anlamış bulunuyoruz.
Üzüntümüz odur ki bu süreçte genel merkez yöneticilerimiz ne yıllardır belediye başkanları için hazırladığı çalışma grafiklerini ve başarı ölçütlerini, ne yaptırdığı anketleri, ne önseçim taleplerini dikkate almış ve kent yönetimini kişisel istekleriyle doğru orantılı algılayan büyükşehir yönetiminin isteğini geri çevirememiştir.
Bu süreçte bize düşen “istenmeyen adam” payesi olmuştur. İstenmediğimiz yerde durmayacağız ve yalnızca Marmaris’in değil, Muğla’nın “tek adama” teslim edilişine seyirci kalmayacağız. Ülke genelinde “tek adama” karşı çıkan parti yönetimimizin Muğla’da “tek adama” onay vermesi bizi derinden üzmüş ve bu anlayışla yolun sonuna gelinmiştir.
Bu düşüncelerle yıllardır emek harcadığım partimden istifa ediyorum.”

Yeni istifalar yolda
Başkan Ali Acar’ın istifasıyla yeni istifaların da geleceği sinyallerini verdi. Bugün saat 15’de basın açıklamasıyla istifasını duyuran Acar’dan ayrı olarak kendisini destekleyen ve içlerinde belediye meclis üyelerinin de bulunduğu bin kişinin istifa edeceği de edinilen bilgiler arasında.

Yeni adresleri DSP
Öte yandan istifacıların, önümüzdeki günlerde DSP çatısı altında toplanacağı, CHP’den ayrılan ve ayrılacaklarla birlikte 1500 kişinin DSP’ye geçeceği, Ali Acar’ın da bu partiden Belediye Başkanı Adayı gösterileceği öğrenildi.

Aday gösterilmeyen Karaçelik istifaları durdurdu
Halen görevdeki CHP’li Belediye Başkanı Hasan Karaçelik “Ortaca’da kimsenin CHP’den istifa etmesini istemiyoruz. CHP kimsenin malı olmayıp Atatürk’ün kurduğu bir parti. Bu nedenle ortada bir yanlışlık varsa ki var, o zaman hep birlikte bu işi düzeltmek için çaba harcamalıyız. Hep birlikte hareket etmeliyiz. Buradaki mesele Ortaca’dan bize karşı adaylığını koyan arkadaşlarımıza. Zaten bu tepkimizi ortaya koymak için tüm partililer değil sadece benimle birlikte 5 kişi istifa edeceğiz” dedi.

Demokrat Parti’den aday olacak
Edinilen bilgiye göre Hasan Karaçelik’in Demokrat Parti’den başkan adaylığı için teklif aldığı ve teklife de sıcak baktığı yönünde. Demokrat Parti temsilcilerinin Hasan Karaçelik’in yanında olan CHP’li üyelerin de partilerinden istifa etmeseler de seçimde Karaçelik’i desteklemelerini istedikleri de edinilen bilgiler arasında.

 

Bir cevap yazın