CHP kendi ayağına mı sıkıyor?

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

Önce beni tanımayanlara; hiçbir parti üyesi değilim ve hiç birisini desteklemiyorum. Gördüğünü yazanlardanım. O yüzden de fazla sevilmem ama umurumda bile değil. Çünkü doğruyu söyleyenler dokuz köyden kovulurmuş. Ülke genelinde açıklanan CHP’li belediye başkan adaylarla ilgili seçime girecek hiçbir bölge memnun değil. İşin gerçeği çok kişiyi dinledim Muğla’nın en büyük çıbanı büyük şehir adayı Osman Gürün’ün olduğunda toplanıyor. Nedense kendi partisi de dahil olmak üzere çok fazla seveni yok. Muğla’ya aday gösterilmeden önce Marmaris, Bodrum ve Fethiye üçgeni içinde yaşanan pazarlıkları çok iyi bilenlerdenim. Hatta bu üçgene Ortaca ve Köyceğiz’i de eklemek gerekir. Açıklanan adaylar sonrasında sonuç? CHP kanadında büyük kaos ve hüsran yaşanıyor. İstifalar birbiri peşinden. Devamı da var.

Alfabetik sıraya göre öncelik Bodrum’un.

Mehmet Kocadon: Kendi partisi içinden de dahil olmak üzere aşırı derecede adaylığına tepki vardı. Hatta Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden Dr. Osman Gürün aday gösterilmeden önce kendisine şu sorular sorulmuş:

“Bodrum, Marmaris ve Fethiye başkanlarıyla büyük sorun yaşıyorsun. Son olarak bunlara Ortaca da eklendi. Hatta ve hatta işin içinde Köyceğiz bile var. Konuyu nasıl çözeceksin?”

Bu soruların bana yansıyan yanı sevgili Gürün’ün “Beni aday gösterin ben onlarla şöyle ya da böyle anlaşırım” sözleri. Doğru ya da yanlış.

Tabii ki araştırdım. İlk anda sözler etkili. Sonrasında sürekli yaşanan pazarlıklar hiç de hoş değil. Buradan da yazmamak için söz verdim. Vay vayvayyy”

Marmaris’te dayı yeğen çekişmesi CHP’yi bitirdi
“Marmaris’te dayı M. Ali Acar ile yeğen Acar Ünlü ile çekişmesi zaten CHP’yi içte içe yedi bitirdi” sözleri bence en büyük gerçek. Bunu ben değil CHP’nin önemli isimlerinden birisi söylüyor bana. Hatta ve hatta bu çekişme içinde Ali Acar’ı ustalık döneminde başkan adaylığından ettiğini bile söylediler. Elçiye zeval yok. Sonuç olarak en büyük gerçek dayı yeğen çekişmesi CHP’nin Marmaris kanadına büyük zarar vermiştir, NOKTA. Diğer iki aday da dostum ve arkadaşım. Biliyorum ki Marmaris için büyük düşünce ve hizmet amacıyla göreve talip oldular. Bunlar çok ayrı şeyler. Hatta diğer parti adayları da dostlarım. Kimin kazanacağı umurumda bile değil. Durumu bu hale getirenler düşünsün.

Gelelim açıklamalara
Olay aslında traji komik. Ali Acar ismi açıklandıktan sonra sabaha karşı bu kez de “Pardon yanlış yaptık, adayımız o değil bilmem kim” deniliyor. Çok güldüm. İş bilmezliğin bu kadarı ancak böyle olur. Günler öncesinde açıklanacağı bilinen adayın adayını bile açıklamakta akıllara zarar veren şeyler yaşandı. Arkadaşlar, Ali Acar’ın 10 Ocak’da çalışan gazeteciler gününde basına verdiği yemekte yanımda oturan Gökten Ulugergerli dostuma günler öncesindeki Mehmet Oktay’ın ismi kulağına fısıldamış ve nedenlerini de anlatmıştım”

Karar aslında çok önceden verilmişken böylesi oyunlara ne gerek var? Kim kimi kandırıyor? Kaybeden kim oldu dersiniz?

Haklı çıktım demekten artık usandım.

Gelelim bölge incelememize
Dedim ya partili değilim. Benim için isimler değil çalışan kişiler önemli. Marmaris’te doğal olarak Acar’a, Osman Gürün ve Mehmet Kocadon’a karşı olan çok sayıda insan dinledim. İşledikleri suçları bir bir anlattılar ve ben de yazdım. Haklı ya da haksız olduklarına biz değil hukuk karar verir.

Neyse şimdi gelelim gerçeklere:
CHP sıkı dur

Ali Acar bir başka partiden aday olacak ve en az CHP’den 1000 kişinin istifa ederek o partiye geçecekmiş. CHP İlçe yönetimi zaten istifa etti. Görüntü ciddi. Beni hiç ilgilendirmez ama sol partinin bölünmesi kime yarar? Bunu hem CHP genel merkezi ve hem de Ali Acar’ın düşünmesi gerekmez mi?

Ortaca’da durum aynı
Ortaca’nın CHP’li Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de aday gösterilmeyenlerden. Doğal olarak Hasan hakkında da hem kendi ve hem de başka partilerden şikayetler var. Hepsini çok iyi biliyorum. Fakat ortada büyük bir gerçek var ki a da başkan adayı gösterilmeyen Hasan Karaçelik’in istifa etmek isteyen CHP’lileri durdurması. Karaçelik bu karara “Hayır” diyerek “Bu partiyi kimse değil Mustafa Kemal Atatürk kurdu. Sembolik olarak biz 5 arkadaşımızla istifa ederek başka bir partiden adaylığımızı koyacağız. Kavgamız parti içinde olacak” diyerek kimseyi istifa ettirmemesi de güne damga koydu. Karaçelik’in aday olduğu parti de adaylarını desteklemek isteyenlerin parti değiştirmeden oylarını kendi adaylarına vermesi için çalışmalara başladı.

Bu da başka bir yaptırım gücü

Son söz
Duyumlarım Ortaca’da CHP’nin çok büyük yara aldığı hatta seçimi kaybetmekle yüz yüze olduğu şeklinde. Dalaman ve Köyceğiz’de de CHP açısından alarm zillerinin çaldığını açıkça belirteyim. Durum Marmaris ve Bodrum’da da değişik değil. CHP’nin birbirine düşmesi AKP’ye yarıyor. Demek ki CHP kendi ayağına sıkıyor.

2 comments

  • Ülkesini, partisini düşünen yok ki. Bu yazdıklarınızdan en temel çıkarımım, parti içinde kavgaya karışanların tek düşüncesi koltuk sevdası ve kendi menfaatlerini korumaya çalışmasıdır. Bunu yapanlar en büyük zararı ülkesine vermektedir.

  • Osman Gürünün Ali Acar oyununu parti üyelerimiz bozmalıdır.Marmariste oyumuzu Ali Acara vererek partiyi bölme girişimini safdışı bırakabiliriz. Mehmet ,halkoylamasında 4.sırada olmasına rağmen PM den adının çıkması Osman Gürünün kişisel bir oyunu.Bunu anlamak hiç zor değil.Fırsatcılık yapmasın.Zaten kazanamayacağı belli.Ben Marmarisin derdindeyim.İstifa edip Ali Acarı parti olarak desteleyeceğini söylesin.Bu özverisi karşılığını bulacaktır.CHP üyesi olarak kendisine minnettar kalacağım.Kavgayı ve sonrasında yaşanacak hüsranı ancak Mehmet önleyebilir.Bunu biz üyelere borçludur. Derdim Ali Acar falan değil.Kaybetmekten,Marmarisi AKPye kaptırmaktan korkuyorum.Marmarise en yakışan Ali Acar dır. Mehmet kardeşim,fırsatcılık sana yakışmıyor.

Bir cevap yazın