Fenerli yöneticiler yüreğiniz yeter mi?

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

Fenerbahçe muhabirliğim boyunca yıllarca yurt içi yurt dışı tüm maçları takip ettim ama bu kadar formasına layık olmayan, maç kazanmak için kişilik ve terini ortaya koymayan bir futbolcu topluluğuyla hiç karşılaşmadım. Senin Avrupa Kupasına katılman için son şansın ama sen ne yapıyorsun?  Ümraniye kalecisi bir kere bile yatmadı ayıptır, günahtır formanızdan utanın. Aldığınız parayı hak etmek mi bu sizce? Eskiden olsa Ümraniyeli futbolcular Fenerbahçeli futbolcularla hatıra selfi çekmek için yoğun uğraş verirdi ama giydikleri formanın hangi takıma ait olduğunu bile bilmeyenler ne yazık ki rakiplerinin selfi çubuklarında figüran oldular.

“Yabancı sayısı arttı mertlik bozuldu” desem yanlış anlaşılmasın. Yabancı karşıtı değilim. Düşüncesel ayrımım biz Türkler bazı konuları vatan – millet –Sakarya yaparız. Avrupalının umurunda bile olmaz. Hele hele milyon milyonlara gelen futbolcular hiç bakmaz.

Neden mertlik bozuldu biliyor musunuz?

Avrupalı futbolcu ülkemize futbol oynamaktan ziyade para için geliyor. En büyük NOKTA. Daha gelmeden önce de öyle bir sözleşme imzalıyor ki evlere şenlik. Bizim yöneticilerin hepsi salak desem ayıp olacak. Adam parasına bakıyor. Yense de yenilse de parasını alıyor mu? Alıyor.

Sonuç?

Ne takım, ne de forma ruhu.

Bu adam tekmeye kafa koyar mı?

Geç abi o işleri.

Onlar eskidendi.

Hani yabancıların sınırlı olduğu dönemlerde forma giyen yerli futbolcu ruhu nasıldı? Takımı için nasıl saldırırdı?

Siz hiç Fenerbahçe’nin Ümraniye maçında bunu yapanı gördünüz mü?

Fenerbahçeliler kendinize gelin lütfen.

Yönetim uyuma.

Takımın Avrupa Kupasına katılmasının tek şansı da bitti.

Sahi bundan sonra ne yapacaksınız?

Sonuç?

Hüsran.

NOKTA

Gelelim yönetime
İyi niyetli olmak başka, iş bilmemek çok başka. Sevgili başkan Koç, senin şirketinde yönettiğin adamlar sana tabi, sana bağlı. İşsiz kalmak korkusuyla sen ne istersen yaparlar. Ama bu işler bir kulüp hele hele de Fenerbahçe gibi bir kulüpte öyle olmuyor. Milyonlar vererek transfer ettiğin yeni yetme bir oyuncu, oyundan alındığında teknik direktörüne karşı su şişelerini tekmeleyebiliyorsa bu olay bitmiştir. O hareket bir otorite boşluğudur. O otorite boşluğunu da o futbolcu ile yaptığınız sözleşme şartları bağlar. Daha futbolcu forma giymeden eline onlarca koz vermenin anlamı var mı? Sonrasında tabii ki hesap soramazsınız.

Öze dönüşe geç kalındı
Dedim ya yabancı sayısında sınırlama olmasın ama kıstasları olsun. Futbol sahasının kenarından geçenleri transfer etmekten artık vaz geçin. Liglerde ciddi anlamda yabancı futbolcu kirliliği yaşanıyor. Ayağa kafa koymayanların liginden daha fazla ne beklersiniz ki? Tek amaç para.

Sayın Ali Koç, tanışmıyoruz ama senden çok eski Fenerbahçe takipçisiyim. Aziz Yıldırım dostumdu. Çok güzel şeylere imza attık ama o da aynen senin de yaşadığın danışman sıkıntısı yaşadı. Abi bırakın Avrupalı gibi düşünmeyi, biz hiçbir zaman Avrupalı olamadık zaten. Ülkemize dönün lütfen. Biz bundan anlıyoruz.

Gençlerle devam edin kaybetmez, kazanırız
Avrupa kupası şansı bitti. Bitmeyen dert küme düşmemek. Düşerseniz de tarih sizi affetmez.

Kim küme düşmemeye oynuyor?

Fenerbahçe.

Takımı oluşturan isimler kimler ve piyasa değerleri ne?

Elendiği Ümraniye’nin toplam değeri bir futbolcusundan azdır.

Utanmak mı gerekir sizce?

Sahi milyonları cebine indirenler utanır mı sizce?

O zaman bu takıma utanacak futbolcular gerekmez mi?

Yüreğiniz yiyor mu?
Hani ülkemizde bir ekol var Altınordu Spor Kulübü diye. Hani kadrosunda hiç yabancı oynatmadan alt yapısına önem vererek Fenerbahçe’de dahil olmak üzere çok sayıda kulübe futbolcu transfer eden kulüp.  Fenerbahçe’de dünyanın önemli futbolcuları var değil mi? İsimleri alt alta yazsak aldıkları rakamlar dudak uçuklatır. Bu kadar muhteşem kadro bir alt lig takımına eleniyorsa ve bu maçta da hiçbir varlık gösteremiyorsa ben olsam artık bundan böyle alt yapıdaki futbolcularımı sahaya sürerim. Kaybedecek bir şey olmadığı gibi alt yapıdan futbolcu kazanma şansı yüksek. Hiç değilse Fenerbahçe formasına layık olduğunu abilerine göstererek formayı ellerinden kapacak oyuncuları ortaya çıkar.

Beyler şöyle bir maziye baksanız derim.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın