Her yan çöp, orman içleri perişan

Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris’te özellikle denize nazır seyir tepeleri, mesire alanları ve orman içleri çöp birikintilerinden geçilmiyor. Söz konusu alanlara dikilen tabelalardaki sözlerin birbirine zıt olması ise görenleri acı acı gülümsetiyor.

Marmaris’in yaz-kış bitmeyen derdi özellikle seyir tepeleri ve orman içlerindeki çöpler. Yaz aylarında seyir tepelerine bırakılan pet ve cam şişeler gibi birçok çöp atık, kış aylarında da yerlerini koruyor. Kışın bölgede inşaatların başlamasıyla orman içleri inşaat atıklarından geçilmiyor. Bazıları yakındaki katı atık toplama alanına ücret ödememek için gecenin karanlığında bölgeye bırakılıyor. Belediye ve Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri uzun zamandır bu kirliliğe çözüm getirememekten yakınıyor.

İlginç uyarıcı tabelalar
Katı atık merkezine giden yol üzerinde tabelanın birisinde “Kaçak hafriyat dökmek yasaktır” yazıyor. Hemen biraz ötesinde ise “Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları haricinde malzeme dökülmesi yasaktır” tabelası yer alıyor.

Hiçbir yerleşim merkezinin olmadığı başka bir alana ise, “Hurdacıların girmesi sakıncalı ve yasaktır” tabelası asılmış. Bir başka tabelada ise söz konusu üç tabelaya bedel şu sözlerle uyarılarda bulunulmuş:

“Rehabilitasyon amaçlı dolgu sahamıza;
• Sıvıların ve sıvı atıkların, arıtma çamurlarının,
• Tıbbi atıkların, patlayıcı ve patlayıcı maddelerin,
• Hayvan kadavralarının ve gübrelerinin,
• Radyoaktif madde ve atıklarının,
• Evsel katı atıkların, ömrünü tamamlamış lastiklerin,
• Her türlü plastik malzemelerin (Boru, poşet V.B.) dökülmesi yasaktır.

Bir cevap yazın