Datça’da erken müdahale faciayı önledi

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Datça İlçesinde Pazar günü saat 21’de bir ihbarı değerlendiren Datça Belediyesi Zabıta ekiplerinin dikkati denizde olası büyük bir kirliliği önledi. Şehit Ersoy Yorulmaz Lisesinin 6 tonluk fuel-oil tankındaki bir delik nedeniyle yaklaşık 4 ton yakıt kanalizasyonun rögarlarından caddelere yayıldı. Zabıta ekiplerinin zamanında kumlama çalışmasıyla yaklaşık 3,5 ton yakıt denize ulaşmadan kurutuldu. Ertesi gün aşırı yağmurun etkisiyle denize ulaşan yakıt için de denizde 5 bin metre kare alana özel emici petler yayıldı. Belediye yetkilileri iki günden bu yana geceli gündüzlü çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor.

Olayın Pazar günü saat 21’de belediyeye gelen bir ihbar ile ortaya çıktığını belirten ve tüm temizlik çalışmalarını Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın yönettiğini belirten belediye yetkilisi olayı şöyle özetledi:

Sızma anında yağmur olsa durum daha kötü olurdu
“Zabıtamıza kanalizasyon logarından yola kokulu akıntı aktığı ihbarı geliyor. Kontrol sonrasında zabıtamız konuyu bize intikal ettirdi. Araştırmamızda Şehit Ersoy Yorulmaz Lisesinden olayın kaynaklandığını tespit ederek okul müdürünü çağırdık. Kalorifer sisteminin tankındaki delikten yere akıp oradan da kanalizasyona karıştığı tespit edildi. Çevre mühendisi arkadaşlarımızla konuyu inceledik. Yoldan yağmur suyu kanallarıyla denize karışacağı öngörüsünde bulununca hemen tedbirlere başvurdu. O anda şükürler olsun ki yağmur yoktu.  Büyükşehir Su İşleri Müdürlüğü (MUSKİ) ekipleri bütün uğraşısına rağmen kanalizasyon tıkanıklığını açamadı. Akma devam ettiği için yakıt denize gitmesin diye yol üzerinde fen işleri ekiplerimiz kumlama çalışması yaparak setler oluşturdu. Yol kayganlaşacağından trafik kazalarını da önlemek için sabaha kadar yakıt üzerine kum döktük”

Bütün hesapları yağmur bozdu
 Sabah erken saatlerde başlayan şiddetli yağmur nedeniyle akaryakıtın yağmur kanalı marifetiyle denize ulaşınca alarm verildi. Acil olarak Kıyı ve Deniz İşletmeleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerden sızıntı bariyeri temin edilerek deniz üzerinde 5 bin metrekarelik bir bariyer kurulduğunu belirten yetkili “En büyük şansımız 4 tona yakın akıtın yol üzerinde imha edilmesiydi. Ayrıca yağmurla birlikte vidanjörlerimiz olayın intikal ettiği yerde yağmur suyu kanallarındaki akıntıları çekti. Bu sayede de denize giden akaryakıt miktarı çok az oldu” diye konuştu.

Petler sürekli değiştirildi
Denizdeki yakıtı emen özel petler Kumluk Plajına yayılan akaryakıtı sürekli emerek yayılmasının da engellendiğini belirten yetkili “Çalışmalarımıza Sahil Güvenlik ekipleri başta olmak üzere herkesten büyük destek gördük. Yakıtın sınırlandığı alandan dışarıya çıkmadığından eminiz ve bunun için de erken müdahalenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın