Bodrum’da RES’e iptal kararı

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Yalıkavak İnlikaya Mahallesi, Karakuzu ve Geriş Mevkiinde kurulum çalışmaları devam eden Geriş RES (Rüzgar Enerji Santrali) Projesinin iptali için TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın Muğla 2. İdare Mahkemesine açtığı yürütmeyi durdurma kararı kabul edildi. Mahkeme odanın öne sürdüğü itirazları haklı bularak projenin iptal edilmesi ve proje kapsamında inşa edilen yapıların yıkım sürecinin başlatılmasına karar verdi.

Borum’da uzun zamandan bu yana devam eden RES direnişi mahkeme kararıyla da başarıya ulaştı. Hatırlanacağı gibi Rüzgar Enerji Üretim A.Ş. Geriş’e ilk RES türbinini dikti. Yalıkavak halkı, denizden, marinadan, karadan ve Yalıkavak’ın hemen her yerinden rahatlıkla görülebilen RES türbinini görüntüleyerek sosyal medyada paylaşımlarda bulunarak projeye karşı çıktı. İlk olarak 2017 yılı Haziran ayında basın açıklaması gerçekleştirerek kamuoyu harekete geçirildi.

Bodrum Mimarlar Odası Ruhsat alınmadan başlayan bu çalışmalara Bodrum Belediyesi tarafından yapı tatil zaptı düzenlenmiş; yapı tatil zaptının iptali için şirket tarafından açılan davada İzmir Bölge İdare Mahkemesi projenin sadece yapı tatil zaptına konu kısımlarının değil, projenin tüm bileşenleri ile birlikte (türbin, şalt ve idare binaları vb.) tamamının ruhsata tabi olduğu hüküm altına alınmış. Daha açık bir ifade ile geriş res projesinin tamamının kaçak olduğu yargı kararı ile tescil edilmiş oldu. Bu karar doğrultusunda Bodrum Belediye Başkanlığı  encümen kararı ile proje kapsamında inşa edilen kaçak yapıların yıkılmasına karar verildi. Ancak; geçen sürede yıkım bir yana kaçak inşaatın hala durdurulmuyor olması dikkat çekici ve endişe verici oldu. Normalde lisansta 13 türbin var. 8 tanesi 900 Kw gücünde, 5 tanesi de 800 Kw gücünde. Fakat sipariş verilen türbinler 4 tane 3 bin Kw gücünde. Dava dosyalarına girmiş sipariş formlarından elde ettik bu bilgiyi. Şu anda fiilen bir lisans iptali yok ama lisansa uymayan bir ekipman geliyor. Ayrıca lisansın süresi de 1 Nisan 2017’de doldu. Normalde EPDK’nın lisansı iptal etmesi gerekiyordu. İnşaat öncesi dönemden bahsetmiyoruz, tesis tamamlanma süresi için verilen bütün uzatmalar doldu”  şeklinde açıklama yaparak olayın peşini bırakmayacaklarını açıkladı.

Muğla 2. İdare Mahkemesine dava açıldı
TMMOB Şehir Plancıları Odası olayın peşini bırakmayarak son olarak Muğla 2. İdare Mahkemesine açtığı yürütmeyi durdurma istemi mahkemece onaylandı. TMMOB “Bodrum’da yapılmak istenen Geriş RES projesinin iptali istemiyle odamız tarafından açılan davada Muğla 2. İdare Mahkemesi, öne sürdüğümüz itirazları haklı bularak projenin iptal edilmesine karar vermiş olup proje kapsamında inşa edilen yapıların yıkım süreci başlamıştır” şeklinde açıklama yaptı.

Şimdi ne olacak?
Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Bodrum İlçe Kordinasyon Kurulu  Sekreteri Şahabettin Doğan Sözcü’ye yaptığı açıklamada “Yargının sonucuna zaten başından bu yana inanmıştık. Ama maalesef ülkemizde yasa tanımazlık bir takım yatırımlar hayata geçiriliyor. Bu da onlardan birisi. Yıkılacak mı, iptal mi olacak? İkisinin de olacağını sanmıyorum. Bence yapanın yanına kar kalacak. Sevinmem mi gerekir yoksa ağlamam mı gerekir onu bile kestiremiyorum, değişik duygular içindeyim. Yıkım kararı veren belediye bile belli gerekçelerle yıkımı yapamadı. ‘Bina içinde enerji kesilmediği için yıkımı yapamıyoruz’ dediler. İyi de bina içindeki enerjiyi kesmek o kadar zor muydu? Elde mahkeme kararı vardı. Bekleyip göreceğiz” dedi.

 

Bir cevap yazın