30 yılda bitirilemeyen otel

Genel
Haberi paylaşın

Marmaris’e denizden tek girişin olduğu iki muhteşem koyda yapılmak istenen 7 yıldızlı otel işadamı Emin Hattat’ın iflasıyla Simpaş’a satıldı ama otelin yapımı tamamlanmadığı gibi 30 yıldır görüntü kirlisi olarak boy göstermesine turizmcilerden tepki yağıyor.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi İçmeler Mahallesi Kızılkum Mevkiinde ünlü işadamı Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, Sinpaş Holding’e satıldı fakat onlar da inşaatı bitiremedi. Marmaris’in tek deniz yolu girişi üzerindeki inşaat iskeletinin görüntü kirliliğini sürdürmesine Marmarisli turizmciler de tepkili.

1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlandı. Ancak 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel, çeşitli nedenlerle bir türlü bitirilemedi. Emin Hattat, otel inşaatına başlarken Singapurlu işadamları ile ortak başladıklarını, Singapurlu ortakları ile yollarının ayrıldığını ve bu ortağın hisselerini 22 milyon dolar vererek satın aldıklarını söylemişti. Otel inşaatının bitmesi için 30 milyon dolar harcama yaparak Mandalin Oteli’ni 2006 turizm sezonuna yetiştirme sözü veren Emin Hattat, 2006 yılında iflas edince inşaat durdu.

Otelin inşaatı 2009 yılı Aralık ayında yaptığı lüks konutlarla tanınan Sinpaş Holding’e satıldı. Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye zengin yabancılar için 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne başvurdu. Ancak, belediye imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermedi. Belediye, doğal doku bozulmadan tatil köyü ya da 5 yıldız üzeri otel yapılması halinde yapı kullanım izni verilebileceğini bildirdi. Belediye Meclisi de bu yönde karar aldı. Bundan sonra yapılan karşılıklı görüşmelerden de bir sonuç alınamadı. Belediye koyda, sadece otel yapılabileceği yönünde bir İmar Revizyon Planı hazırlayıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdi. Simpaş inşaatları yapmakta ısrarcı olunca dönemin DP’li belediye Başkanı Zeki Eren’in “Yaptıkları taktirde hepsini yıkarım” sözü üzerine yapımdan vazgeçildi.

Tatbikatlarda kullanıldı
Otelin bir enkaz olarak Marmaris’in en güzel koyda görüntü kirliliği oluşturması Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Afet ve Acil Durum (AFAD) ekiplerinin işine yaradı. 2013 yılından itibaren enkaz iki kurum tarafından deprem tatbikatlarında kullanılmaya başlandı. Ayrıca iki kurumun tanıtım filmleri de söz konusu yerde çekildi. Ekiplerin yöneticileri, otelin inşaat olarak kalmasının turizm için bir kayıp olduğunu ancak iyi bir tatbikat olanağı sağlaması nedeniyle kendileri için bir şans olduğunu bile söylemişti.

Turizmciler tepkili
Marmaris’te çok uzun yıllardan bu yana turizmcilik yapan otelin yapımıyla ilgili dönemlerde de İçmeler Belediyesi Meclis Üyeliği yapan Asım Geniş de arazinin boşa işgal edilmesine tepkili. Geniş Sözcü’ye yaptığı özel açıklamada “Simpaş olayından sonra devreye girenler çok oldu ama bir türlü gerçekleşemedi. Marmaris’te koy olarak fazla olan yok. Burası ise Marmaris merkeze yakın ve süper bir yerde ama atıl pozisyonda duruyor. Ne kişiye, ne bir kuruluşa ne de memlekete faydası olmayan atıl bir yer durumunda. Acilen çözülmesi gerek. Benim meclis üyesi olduğumuz dönemde yardımcı olmaya çalıştık ama bir türlü kabul etmediler ve bu hale geldi” dedi.

Bir cevap yazın