Kaçak tura geçit yok

Haber
Haberi paylaşın

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan ölümlü kazaların önüne geçmek amacıyla TURSAB harekete geçti. Artık okul aile birlikleri, dernek ya da odalar düzenleyecekleri özel turlarını bir acente üzerinden yürütmek zorunda. Stantlarda tekne turu dışında satış yapılamayacak.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin (TURSAB) geçtiğimiz sezon başlattığı bir dizi yasa dışı tur düzenleyen okul ve dernekler, belgesi olmadan kaç tur düzenleyenler ve özellikle de sahillerde kurulu tekne satış stantlarında başka tur satılmaması için bu sezon çok daha fazla kontrol yapılacağı açıklandı.

TURSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin  geçen yıl Mayıs ayında Sakar Geçidinde yaşanan kazayı hatırlatarak bu tür kazaların önüne geçmek için alınan bir dizi tedbirlerin bu sezon da artarak devam edeceğini söyledi. Esin “Hatırlayacağınız gibi o elim kazada 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 10 kişi de yaralanmıştı. Bu tur, yetkili bir acente marifetiyle yapılsa evrakları eksik ve böyle eski araçlarla gerçekleşmeyecekti. Tabii ki kaza geliyorum demez fakat gerekli önlemleri almak zorundayız. Bunları da acenteler alarak sorumluluk taşıyor. Bir iki eski püskü otobüs kiralayarak, önlerine de okul gezisi yazısı asılarak yapılan gezi devri bitti. 1618 sayılı yasa çok açık ve der ki; ‘Bir yerden başka yere gezi amacıyla yolcu taşınıyorsa kokartlı rehber ve bir acente marifetiyle yapılmak zorunda’ Neden böyle diyor? Çünkü tur şirketiyle yapılacak gezilerin kıstasları, yaptırımları var” dedi.

Aile birlikleri yine para kazanabilir
Okul turlarının aile birlikleri yoluyla okula para kazandırmak amacı da güttüğünü bildiğini de söyleyen Suat Esin “Yine para kazanabilirler. Acenteler okul gezilerine gerekli her türlü yardımı yapmaya hazır. Bununla ilgili TURSAB olarak hazırladığımız bir yazıyı Marmaris Milli Eğitim Müdürlüğümüze verdik. Gereken her türlü indirim ve yardım yapılacak. Otobüs istesinler otobüs ve rehber verelim” diyerek şöyle devam etti:

Tekne turundan başka her şey satıyorlar
“11 kilometrelik Marmaris sahil şeridinde tekne turu satması için çok sayıda standa izin verdik. Ama tekne turunun yanı sıra normal acentenin sattığı tüm turları satıyorlar. Marmaris’te 39 resmi acentenin şubeleriyle birlikte toplam 260 satış yeri var. Bunların hakkını bu stantlar gasp ediyor. Geçtiğimiz sezon hepsini tespit edip cezalar kestik, tutanaklar düzenledik. Önümüzdeki sezon çok daha ağır yaptırımlar gelecek”

Çakma turcuları tespit ettik
Yollarda da sık sık denetimler yaptıklarını hatırlatan Esin “Bir otobüs kiralayıp yollara düşen turcular var. Bunları da biliyoruz ve tutanakları tutuldu. Yine cip safariden yakın yerlerdeki tur düzenleyen çakma acenteleri de biliyoruz. Yeni bir yönetimiz ve biz bu kaçak işlerin kökünü kazıyana kadar her türlü çalışmayı yapacağız. Bu konuda kaymakamlık ve belediye bize çok büyük destek verecek” dedi.

Bir cevap yazın