Muğlalı Maden İhracatçılarına ödül

Haber
Haberi paylaşın

TÜRKİYE’ye bu senenin 11 aylık döneminde 4.5 milyar dolardan fazla döviz kazandıran madencilik sektörü daha fazla katma değerli ihracat için Muğla’da “Sektör Toplantısı” ve “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreninde bir araya geldi. “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreninde 2018 yılındaki 11 aylık ihracat rakamlarıyla ihracatın yıldızı olan 23 Muğlalı maden ihracatçısı firma ödüllerine kavuştu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından organize edilen “Muğla Sektör Toplantısı” ve “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreninde bir araya gelen Muğlalı madenciler, sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.
Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya bütün başarıların paydaşlık anlayışı sonucu ortaya çıktığını vurgulayarak madencilik ailesinde tüm konulara bu anlayışla yaklaştıklarını ifade etti.

“Madencilik ailesinde ben yok biz var, biz sorunlarımızı birlikte çözüyoruz” diyen Kaya, 26 yıllık ihracat yolculuğunda, yola ilk çıktıklarında 30 milyon dolar olan maden ihracatını şimdi 5.5 milyar dolarlara getirmeyi başardıklarını dile getirdi.

Doğaltaş rezervinde çok öndeyiz
Türkiye’nin dünya doğaltaş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olduğunu anlatan Kaya, “Dünya doğaltaş ihraç pazarı ise 18-20 milyar dolar aralığında. Biz bu pastadan yüzde 10 pay ile 2 milyar dolar alıyoruz. Doğaltaş ihracatında doğru pazarlama yaparak, uç ürünleri pazarlayarak, bunu UR-GE ile destekleyerek 7-8 milyar dolar ihracata ulaşabiliriz, bu potansiyele sahibiz. Bu toplantılarımızın en önemli amacı bu. Gerçekten işe yarayan projeler, organizasyonlar yapıyoruz. Katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Muğla Mermeri Artık Dünya Markası
Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan Muğla’da turizmden sonraki en büyük iş kolunun mermercilik olduğunu ifade etti. Mermerciliğin Muğla’da yaklaşık 10 bin kişiye iş kapısı olduğunu belirten Ercan, bu sektörün ilişkili birçok alt sektörü beslediğini, istihdama büyük katkı sağladığını vurguladı. Muğla mermerinin artık dünyada bir marka, olduğu ve prestiji olduğu belirten Ercan bu başarının tüm paydaşların katkısıyla olduğunu belirterek tüm paydaşlara ve geceyi organize eden Ege Maden İhracatçıları Birliği’ne teşekkür etti.
EMİB tarafından organize edilen “Muğla Sektör Toplantısı” ve “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreni, dün gece bir otelde gerçekleşti. Muğlalı madencilerin yoğun ilgisi ile başlayan etkinliğe Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliği yaptı. Muğla Vali Yardımcısı Turgut Çelenkoğlu, Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan ve Muğla Ticaret İl Müdürü Mehmet Demirtaş katılımcılar arasında yer aldı.

23 firma ödül aldı
Etkinlikte 2018 yılının 11 aylık döneminde Muğla ilinde Maden İhracatında en yüksek ihracatı gerçekleştiren ilk 3 firma, ile doğaltaş İhracatında 500 bin dolar üzerinde ihracat rakamına ulaşan 20 firmaya ödülleri verildi. Ödüllerin takdimi Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Alimoğlu ve Erol Berberoğlu, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Faik Tokatlıoğlu gerçekleştirdi. Ödül töreninin ardından etkinlik akşam yemeği ile devam etti.

Bir cevap yazın