Cennetten bir köşe: Olimpos

GEZİyorum, Haber
Haberi paylaşın

Eğer gezmeyi seviyorsanız “Hayatımda gördüğüm gerçekten çok güzel yerler arasında sıralamanın üst sıralarında yer alır” diyebileceğiniz bir yer arıyorsanız mutlaka Olimpos’u (Olympos) görmelisiniz. Gecenin bir vakti ister kumsalda, isterseniz de denizin içinde sırt üstü yatıp gökyüzündeki yıldızları hiç seyrettiniz mi? Yakamozlarla yüzmenin keyfini yaşadınız mı?  Bir rivayete göre de Afrodit buradan denize girmiş(miş).

Olimpos Antalya’nın Kemer ilçesine 28 km. Akçay deresinin her iki yanına kurulmuş antik kent olan ve kuruluşu Helenistik dönem olan Olimpos, Likya bölgesinin en büyük kentlerinden birisi. Adını yanındaki 2 bin 375 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’ndan alıyor. .

İ.Ö.167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçiyor. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait. Kent nehirle ikiye bölünmüş. Nehir ağzına yakın bir yerde küçük ve dik akropolde geç dönemlerden kalan yapı kalıntıları var. Irmağın güney kıyısındaki Hellenistik temelli ve Roma döneminde onarılmış küçük tiyatro oldukça harap durumda. Tapınak kapısı sağlam kalmış.

Kadir’in ağaç evleri ile meşhur oldu
Olimpos’un ünü 2000 binli yılların başında Kadir’in Ağaç Evleri (Kadir’s Tree Houses) sayesinde dünyaca meşhur oldu. 7 Şubat 2007’de yanarak kül olan ve sonra yenisi yapılan evler sırt çantasıyla seyahat edenlerin göz bebeğiydi ve bu sayede tanındı. Gezginler gündüz gezilerinden sonra geceleri bahçede kümeleşip tanışma ve eğlenme imkanı buluyor. Gitarlar çalınıp sıcak şaraplar içiliyor.

Olympos Antik Kenti

Sahile giderken sağ ve soldaki kalıntılar antik kentin bir bölümü. Arka taraflara gidildikçe kent büyüyor. Antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olup deniz ticaretinde oldukça önemli bir yere sahipmiş. Hatta eskiden Olimpos Limanı korsanlara yataklık yapmış. Kilikyalı korsanların lideri Zeniketes bu şehri üs olarak kullanmış. M.S. 43’te bölgeye Roma Egemenliği geldi. Sonra Osmanlılara geçince korsan konusu da bitti.

Olimpos Antik Kenti açılış kapanış saatleri
12 ay boyunca açılış saatleri 08. Kapanış saatleri ise 15 Nisan- 2 Ekim arasında 19, 3 Ekim- 14 Nisan arasında saat 17.  Kente giriş ücretli ve Müze kartı geçerli.

Çıralı’da Caretta carettalar dolaştığı denizde yüzmek

Antik kenti geçtikten sonra berrak, turkuaz ile masmavi ve buz gibi suyu olan 3,2 kilometrelik Olimpos Plajı muhteşem güzellikte. Doğadaki kuşlar ve Ağustos böceklerinin sesiyle resmen insan ruhu arınıyor diyebilirim.  Sahilin asıl sahipleri Caretta carettaların yumurtlama döneminde bölgeye çok dikkat etmek gerekiyor. Gişelerdeki otoparka aracınızı bıraktıktan sonra antik kent harabelerini seyrederek, bir yanınızda akan deredeki yansımaları izleyip bol bol fotoğraf çekerek 10 dakikalık yürüyüşle ulaşılıyor. Sahil ve deniz iri çakıllı. Bu nedenle hiç bulanmıyor.

Kaleye çıkın
Sahile vardığınızda denizi önünüze alıp sağ tarafa yönelerek önce denizle dere yatağının birleştiği tatlı su üzerinden geçmeniz gerekiyor. Sahilden biraz yürüyerek karşınıza çıkacak patika yoldan kaleye ulaşmak mümkün. Sandal ağaçlarıyla çevrili bölgede tarihi kalıntılar hala duruyor. Buradan çok güzel panoramik fotoğraf da çekebilirsiniz.

Yanartepe (Çakaltepe- Chimera)
Özellikle geceleri çok etkileyici olan bu doğa olayı metan gazının asırlardır aynı noktadan yeryüzüne ulaşmasından başka bir şey değil. Efsanesi şöyle: Likya Kralı, Bellerophontes isimli bir gence ağzından alevler çıkartan Khimera adlı canavarı öldürme görevini verir. Bellerophontes ise kanatlı atı Pegasus’la canavara saldırır. Aralarında öyle zor bir çarpışma yaşanır ki Khimera sonunda toprağa gömülüyor ve ondan sadece ağzından çıkan alevler kalır. Denizden 250 metre yükseklikte ve sürekli merdiven çıkılıyor.

Adrasan Plajı
Olimpos’tan 13 km. uzaklıkta. Sahil boyunca konaklayıp yemek yiyebileceğiniz, oturup güzel vakit geçirebileceğiniz oteller ve kafeler var.

Korsan Koyu
Adrasan’a 4,6 km uzaklıkta ve rivayete göre Gelidonya Burnunda kuvvetli ters akıntılar olduğu için bu akıntılara kapılıp neye uğradığını şaşıran denizciler zorunlu olarak doğal koy görevi gören korsan koyuna sığınırmış. Buraya sığınanlar karada saklanmış korsanların eline düşer ve soyulurlarmış. Konum olarak hem doğallığı ve hem de denizi çok güzel.

Ceneviz Koyu
Olimpos’a 5 kilometre mesafede tekne turlarının uğrak yerlerinden birisi. Yeşil ve mavi ile çevrili  bakir doğası, güneşin tertemiz sulara yansıması ve daha birçok güzellikleri gözler önüne seren koy, görenleri adeta büyülüyor.

Teleferikle Tahtalı (Olimpos) Dağı

2 bin 366 metre yüksekliğe sahip ve dünyanın balkonu diye bilinen Tahtalı (Olimpos) dağının manzarası muhteşem. Bölgede yaşayan ve adını da dağa veren Tahtalı güvercinlerini bol miktarda görmek mümkün. Zirveye ulaşmak için teleferikle çıkmak gerekiyor. Her sene değişen ücretin uygulandığı zirveye kış aylarında çıkarsanız tesislerde size bir kadeh sıcak hoş geldin şarabı sunuluyor. Tesislerin hemen yanı başına kışın buzdan ev yapılıyor.

Likya Yolu:    Bu yol 535 kilometre olup, içinde 19 antik kent barındıran ve tamamı ancak 1 ay gibi bir sürede biten, dünyanın en iyi trekking rotalarından biri olarak gösterilen Likya Yolu’nun bir etabı da Olimpos’tan geçiyor.

Nerede kalınır?

Olimpos Çayının Akdeniz’in tuzlu sularıyla buluştuğu noktayı görebilmek için yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği konaklama tesisleri arasında en çok bilinen ağaç evler yani bungalovlar. En meşhur yer Kadir’in Ağaç Evleri. Bundan ayrı olarak çok sayıda konaklama yeri bulunuyor.

Nasıl Gidilir?
Uçakla gelecekler Antalya’dan  Kemer’e oradan da Olimpos’a geçebilir. Kiralık araç ya da otomobil şart. Kaş yönünden gidecekler Kumluca’dan 20 kilometre kadar Antalya istikametine devam edince sağ tarafınızda Olimpos yol ayrımı tabelasını var. Buradan 9 kilometre yol ile ulaşım mümkün.

Ne yenir?
Zeytinyağlılar, otlar, balık ve deniz ürünleri ile bol yeşillikli salataların yanı sıra yöreye özgü  hibeşi, domates ivesi, köle. Bunları tatmadan bölgeden dönmeyin. Kavuniçi dondurma  mutlaka yiyin.

Yorum:
Olimpos’ta kalacaklar fazla lüks aramamalı. Kış aylarında ciddi soğuk oluyor. Her yan doğal park olması nedeniyle böceklere dikkat. Yanartaş bölgesinde akrep uyarısında bulunmakta yarar var. Olimpos gece eğlencesi ile çok meşhur. Çok sayıda bar var.

 

 

Bir cevap yazın