Bozburunlu Ortaçgil’e kırgın

Haber
Haberi paylaşın

Sanatçı Bülent Ortaçgil, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki iki katlı binasını bir şarap firmasına kiraya verdi. Firma bina önündeki 25 yıllık begonvil ağacını kesti. Vatandaşlar, hem ağacı kesen firmaya hem de olaya sessiz kaldığı için sanatçı Ortaçgil’e tepki gösterdi. Sanatçı Tarık Tarcan da ağacın kesilmesine sosyal medyadan isyan etti. .

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi Bozburun Mahallesine 19 sene önce İskele Mahallesinde ev yaptırarak yerleşen sanatçı Bülent Ortaçgil, Cumhuriyet Caddesindeki iki katlı diğer binasını Denizli merkezli büyük bir şarap firmasına kiraladı. Firma binanın önündeki 25 yıllık begonvili kesince Bozburunlu isyan etti. Ortaçgil konuyla ilgili konuşmazken firma yetkilileri inşaat bittikten sonra çok daha büyüğünü dikeceğiz diye haber gönderdi. Fakat dün bina önüne konulan begonvilin küçüklüğü herkesi şaşırttı. Bozburun yaşayanı hem Ortaçgil ve hem de firmayı yasal mercilere şikayet etmeye hazırlanıyor.

5 yıl öncesinde Bozburun’u tanıdıktan sonra yerleşmeye karar veren ve 1999 yılında meşhur Bozburun şarkısını da yerleştiği Bozburun’da yazan ünlü sanatçı Bülent Ortaçgil’e Bozburunlu ateş püskürüyor. Buna sebep ise adeta Bozburun’un simge evi haline gelen ve hemen her geçenin fotoğraflarını çektiği Cumhuriyet Caddesi’ndeki iki katlı binanın önündeki 25 yıllık begonvilin kesilmesi. Alt katını restoran bar, üst katını da ev olarak kiraya veren Ortaçgil, bu sene kiracılarını çıkartarak binayı komple merkezi Denizli’de olan bir şarap firmasına kiraladı. Bozburunlular bu firmanın tanıtım binası olarak yapacağı yeni işletme ile bölgelerinin daha fazla ünleneceğini beklerken binanın önündeki sembol olan 25 yıllık begonvilin kesilmesiyle şoke oldu. Konunun çözülmesi için Bülent Ortaçgil arandı ama konuyla ilgili hiçbir açıklama gelmeyince bu kez firma ile temasa geçildi.

Daha büyüğünü dikeceğiz dediler
Bozburun’da 15 yıldır tekne işleriyle uğraşan Salih Yiğit firma yetkilisine özetle “Firmanızın köyümüze bir şube açacağı haberi köyümüze zenginlik katacağı ümidiyle sevindik. Ancak sizinle paylaşmak istediğimiz bu konu ile sevincimiz kursağımızda kaldı. Deniz ile iç içe yaşayan biz denizcilerin doğaya olan hassasiyetimizi ve yaz sezonunda köyümüze gelen binlerce yatçının önünde resim çektirdiği bu doğal güzelliğin katledilmesi ne yazık ki firmanızın Bozburun’a hiç de iyi başlangıç yapmadığını gösteriyor. Kanımızca aynı yere aynı büyüklükte bir begonvil ağacı dikilmesi eskisini geri getirmese bile iyi niyetinizin bir göstergesi olacaktır. Bu konuyu kamuoyuna taşımadan önce size başvurmayı ticari etik anlayışımızdan dolayı doğru bulduk. Yanıtınızı bekliyoruz” diye yazı gönderdi.

Özürleri kabahatlerinden büyük oldu
Firma tarafından 7 gün sonra verilen cevap ise şöyle:
“Öncelikle duyarlılığınız için teşekkür ederim. Bizler sizlerin bildiği kurumsal firmalarız, yeşili korumak hepimizin görevi. Kaldı ki Marmaris’teki ofis binamızı görürseniz yeşil doğaya, ağaçlara ne kadar önem verdiğimizi görebilirsiniz. Tadilata girdiğimizde sadece budayalım demiştik fakat çalışan arkadaşlarımızın yanlış anlaması üzerine üzücü olay gelişti. Bizler …. Alkollü, Alkolsüz İçecekler Tur. Tic. Ltd. Şti. olarak tadilat bitiminde daha canlı begonvil ağacı dikmeyi planlıyoruz”

Bizimle alay mı ediyorlar?
Salih Yiğit verilen cevap sonrasında binanın önüne konulan begonvili gördükten sonra kendileriyle alay ettiklerini dile getirerek “Önce bir işçi patronun verdiği emrin dışına çıkamaz. Yanlış anlaşılma ne demek? Diyelim ki öyle. Yazılarında çok daha iyisini dikeceklerini söylemişlerdi, kapının önüne koydukları begonvilin fotoğrafını kamuoyunun taktirine sunuyorum” dedi.

Sosyal medya patladı
Gerek firma ve gerekse de Bülent Ortaçgil’den umduklarını bulamayan Bozburun yaşayanı konuyu sosyal medyaya taşıyınca olay patladı. Ortaçgil’i para uğruna Bozburun’u sattığından şarkılarını değiştirerek yazanlara kadar tepkiler dile getirildi.

Bu arada toplanacak imza kampanyasıyla konunun en kısa zaman içinde herkesin beklediği biçimde sonuçlandırılması da istenecek. Gerekirse yasal yollara da başvurulacak.

Bülent Ortaçgil kimdir?
1 Mart 1950 Ankara doğumlu. Müzikle tanışması lise yıllarına dayanıyor. Mazhar Alanson’dan bir sınıf altta olan Bülent Ortaçgil, Maarif Koleji’nde sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. “Anlamsız” isimli ilk kırkbeşliğin ardından ilk albümü “Benimle Oynar Mısın”ı 1974 yılında çıkardı. Ortaçgil’in çok sayıda albümü bulunuyor.

Bir cevap yazın