İngilizler yeniden apartlara yöneldi

Haber
Haberi paylaşın

Türkiye’nin, doğa ve tatil cenneti Marmaris’e 2019’da gelecek İngiliz turist sayısının  yüzde 35 civarında artarak rekor kırması bekleniyor. Marmaris’teki apart otellerin yapılmasında yıllar önce başrol oynayan Adalıların gözdeleri apart oteller yeniden kıymete bindiği belirtiliyor. Daha önce çeşitli iç ve dış nedenlerden ötürü talep  daralınca kapatılıp apartmana çevrilen, oda oda kiraya verilen tesisler yeniden apart otele dönüştürülerek turizmin hizmetine açılacak. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin “Taleplerin karşılanabilmesi için yatak kapasitesinin artırılması gerekir” dedi.

Marmarisli Gazeteciler ve ulusal basın temsilcileriyle sabah kahvaltıda bulunan TURSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin iye yönetim kurulu üyeleri gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Suat Esin 2018 turizminden bilgiler verirken 2019’u da değerlendirdi.

Türkiye’de tatil yapmak isteyen İngiliz sayısında patlama yaşanacağının sinyalini veren Esin “Ada ülkesinden gelecek turist sayısı 2019’da yüzde 35 civarında artarak 3 milyona ulaşması bekleniyor. Bu durum en çok, İngilizlerin Türkiye’deki ‘tatil başkenti’ Marmaris’teki turizmcileri heyecanlandıracak. İngiltere’deki tur operatörlerinin, ilçede 2020, hatta 2021’e bile garantili erken rezervasyon yaptırmak için sıraya girdikleri de belirtiliyor. Ancak, ilçenin 80 bin yatak kapasitesi artan talebi karşılayamaz hale geldi. Daha önce gerek İngiltere’deki ekonomik durgunluk, gerekse Türkiye’ye yönelik algı operasyonları ve terör saldırıları sebebiyle, talep daralınca kapatılan Adalı turistlerin konaklama için en çok tercih ettikleri apart oteller yeniden kıymete bindi. Kriz döneminde apartlarını, daireye çevirip kiraya veren mülk sahipleri, bu kez tesislerini tekrar turizme kazandırmak için harekete geçti. Bir çoğunda tadilat çalışmaları başlatılırken, çok sayıda turizmci, kiralayıp işletmek amacıyla apart arayışına girdi” dedi.

Apart müşterisi daha fazla kazandırıyor
Suat Esin de şöyle devam etti:
“Yatak kapasitemiz belli. Tüm talepleri karşılayabilmemiz için bu sayının artması gerekli. Ki, işletmecilerimiz, mülk sahiplerimiz bu durumun farkında. Apart oteller hızla yeniden kapılarını turizme açmaya başladı. Sadece son bir ay içerisinde 10 kadar tesis, apartman olmaktan çıkarıldı, apart otel için gerekli hazırlıklara tadilatlara başlandı. Apartlara genelde herşey dahil sistemi dışında turist geldiği için genelde esnaf da iyi para kazanıyor. Herşey dahil kalksın demiyorum ama bir kısıtlama olmalı ”

Bir cevap yazın