Kuşkonmaz üretiminde büyük hamle

Haber
Haberi paylaşın

“Elibelinde” adıyla kurulan şirketin sahibi Aslı Aksoy, yanında çalışan 10 kadın ile Ula’da ürettiği kuşkonmazlar ülke çapında tanınmaya başladı. Büyük kuruluşlarla yapılan anlaşmalarla marketlere çıkan kuşkonmazdan sonra şimdi de Sade Yağ üretmeye başladı.

ORTA Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezun olup İstanbul’da tekstil ve gıda üretim alanlarında pazarlama müdürü olarak çalışırken mesleğini bırakarak Muğla’nın Ula İlçesi’ndeki 42 dönümlük arazide kuşkonmaz üretimine başlayan Aslı Aksoy merdivenleri müthiş bir süratle tırmandı. Aksoy’un “Elibelinde” markalı kuşkonmazları ülke genelinde ikinciliğe yerleşirken ürünleri de büyük marketlerde satış rekorları kırıyor.

ODTÜ İşletme Bölümünden 2003 yılında mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan, İstanbul’da tekstil ve gıda firmalarında pazarlama müdürü olarak çalışırken, Amerika’ya iş gezisine giden Aslı Aksoy’un hayatı, New York kentinde yediği kuşkonmaz ile değişti. 13 yıllık iş hayatını bir kenara bırakan Aksoy, 2014 yılı Aralık ayında Muğla’nın Ortaca ilçesinde 2,5 dönümlük ilk kuşkonmazlığını kurdu. Henüz ilk hasatta, 15 bin lira kazanınca yeni işine dört elle sarıldı. Eskişehir, Hollanda ve Almanya’da önemli bilgilere ulaştı. 2015 Aralık ayında, Muğla’nın bu kez Yeşilçam Köyü’nde 24 dönümde ilk büyük kuşkonmaz tarlasını kurdu. Hobi düzeyinde başlayan tarımsal faaliyetlerini  burada kısa sürede ticari olarak düzenlemek üzere Kasım 2016’da İstanbul’daki işi hayatından istifa ederek köye yerleşti.

20 dönümden 7 ton hasat elde etti
2016 Mart ayında ilk hasat 20 dönüm net 7 ton ürün gerçekleştirildi. Hasat 2018 yılında 10 tona çıktı ve Ocak 2018’de 18 dönüm daha dikim yaparak toplam arazi 42 dönüme taşındı.

Kuşkonmaz üretiminin sabır ve emek isteyen hassas bir süreç olduğunu belirten Aslı Aksoy “ Fideleri diktikten sonra birinci yıl sadece bakım yapıyorsunuz ve o yılın sonunda tarlanız size az bir hasat ile ilk kez merhaba diyor! İkinci yılın sonunda, tam hasat başlıyor. İlk kez hasada başlayacağımız yeni tarlamızla birlikte 2019 hedefimiz, 15 ton. 2020 Hedefimiz, 20 ton hasat ile tam kapasiteye ulaşmak!

Bu yıl, 20 dönüm kuşkonmazı örtü altına alarak üretimde erkencilik sağladık. İlk kuşkonmazları henüz Şubat ayı gelmeden kesmeye başladık. Bu durum ortalama satış fiyatımızı, %30 yukarıya taşıdı!” dedi.

Ekip 7 kadından, 11 kadına çıktı
İyi Tarım Uygulamaları sertifikalarını aldıktan sonra toplum sağlığı ve refahı için faydalı, insan, hayvan ve çevreye saygılı bir ekonomik faaliyet ortaya koyduklarını belgelendirdiklerini de hatırlatan Aksoy “Yola 7 kadın arkadaşımızla yola çıkmıştık. Ekibimizdeki arkadaşlara, köydeki diğer komşularımı da dahil ederek 11 kişiyle bitki koruma tekniklerinden ilk yardıma, kayıt altı sürdürülebilir tarım uygulamalarına kadar eğitimler düzenledik. Tarladaki tesisimizin, meyve sebze işleme izin süreçlerini tamamladık.

Bağımsız satışlarım ve anlaşmalı üreticilik modeli ile iki yılda 4 büyük (Migros, Macrocenter, Carrefour ve Metro) zincir marketlerin raflarında, hallerde, yerel pazarlarda ve ayrıca (Big Chefs, Plus Kitchen, Dream Grup gibi) prestijli restoranların menülerinde kendimize yer bulduk.  Big Chefs Restoranların “Toprağın Kadınlarından Sofraya” adlı çok anlamlı bir projesinin parçası olduk. İthal kuşkonmaza karşı; yerli üretim kuşkonmazın sürdürülebilir başarısı için markalaşma çalışmalarına ağırlık verdik” diyerek şöyle konuştu.

Yakında Sade Yağ piyasada
“Elibelinde markamızın; bu topraklarda iz bırakmış yerli üretim, sağlıklı ve gastronomik keşifler sunan yeni ürünleri ile diğer kadınlara ve genç arkadaşlara ilham veren; emek yoğun işçilik süreçleri ile kırsalda daha çok kadını aktif üretime dahil eden sürdürülebilir bir başarı hikayesine imza atmasını istiyorum. Bu doğrultuda, bir yandan kuşkonmaz üretim alanlarımızı genişletirken diğer yandan yeni ürünümüz Sade Yağ’ın lansmanını gerçekleştirdik. Çok yakında; nem, laktoz ve kazeinden arındırdığımız %99,7 saflıktaki inek sütü yağımız, Elibelinde Sade Yağ, ulusal market zinciri raflarında olacak. Yüksek derecelerde kullanıma uygun olması, sadeyağda kızartma dahi yapılabilmesi, küçük bir kaşık ile ortaya çıkan çok çarpıcı ve derin lezzetler, uzun raf ömrü ile beslenmenin temellerine ve tekrardan geleneğe geri dönüş, sadeyağın neden bu kadar özel olduğunu anlatan sadece birkaç sebep”

Son olarak; geçen hafta Garanti Bankası’nın Kagider ve Ekonomist ile birlikte bu yıl 12.sini düzenlediği Türkiye’nin Girişimci Kadınları Yarışması’nda Yöresinde Fark Yaratan Kadınlar Kategorisi’nde 5 finalistten biri oldum. Birinci olamadım ama bu nominasyon, daha fazlasını üretmek ve paylaşmak,  çok daha iyisini başarmak üzere yüreğimdeki ateşi harladı;)

Neden Elibelinde?
Elibelinde; kadın, doğurganlık, verimlilik ve bereketin sembolüdür. Geleneksel motiflerimizden bilirsiniz onu. Aynı zamanda uğur, kısmet ve neşeyi, üreten kadını sembolize eder. Elibelinde; benim ve ekibimin toprağa olan tutkusunu, yaptığımız işi, hayallerimizi ve emeğimizi, her sabah tarlaya ve tesise girerken kalbimizden geçen dilekleri ifade ediyor.

Bir cevap yazın