Muğla’da 11 ayda 1664 iş yeri kapandı

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın 13 ilçesinde bu sene 21 Kasım tarihine kadar Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı 1664 işyeri kapandı. En fazla kapanış 350 ile Fethiye’de oldu. Fethiye’yi 321 ile Bodrum izledi. 212 işyeri ile Milas üçüncü sırayı alırken 19 ile en az Kavaklıdere’de kapanış verildi. Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız “Özellikle turizm bölgelerimizde iflas eden ya da iş yerini kapatanlar, daha fazla para kazanmak amacıyla bölgemize gelen ve bilmedikleri işlere yönelenler oluyor” dedi.

Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıtlarına göre en fazla kapanış 63 işyeriyle Temmuz ayında Fethiye’de oldu. Fethiye’yi 53 rakamıyla yine aynı ayda Bodrum izledi. Temmuz ayında Muğla genelinde 256 işyeri kapandı. Kavaklıdere’de Şubat ve kasım aylarında ile Ula’da Mayıs ayında hiç iş yeri kapanmadı.

Temmuz ayının en pahalısı Muğla olmuştu
Türkiye’nin en pahalı şehirleri sıralamasında 9’ncu sırada olan Muğla, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılı Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksini kayıtlarına göre aylık en yüksek artış binde 97 ile Muğla’da gerçekleşti. Muğla, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış sıralamasında yüzde 17,81 ile ülkemizde ilk sırayı aldı. Temmuz ayında en fazla artış yüzde 2,64 ile ‘mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri’ grubunda oldu.

 İlçelere göre 11 aylık kapanış rakamları şöyle
Bodrum 321, Dalaman 50, Datça 55, Fethiye 350, Kavaklıdere 19, Köyceğiz 70, Marmaris 180, Menteşe 132, Milas 212, Ortaca 135, Seydikemer 33, Ula 52 ve Yatağan’da 55 işyeri kapandı.

Para kazanamayan için kira fazladır
Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız özellikle iş yerlerini zarar ederek kapatanlarla ilgili açıklamasında “Muğla bir turizm kenti. Turizmi bilen insanlar şöyle ya da böyle işlerini devam ettirebiliyor. Ama bilmeden bölgemize emekli olup emekli ikramiyesini veya sattığı malın mülkün parasını daha fazla katlamak amacıyla gelenler bilmedikleri işe atılınca adeta sudan çıkmış balığa dönüyorlar. Kiralarının yüksek olduğundan para kazanamayanlar yakınıyor. Para kazananlar için böyle bir sorun yok.

Muğla aslında pahalı değil
“Bir yerde para dönüyorsa ya kalite vardır ya da talep çoktur. Talep varsa para dönüyordur” diyen Ayyıldız şunları söyledi:

“Muğla gerçekten pahalı değil. Alınan ve verilen hizmet var. Elbette ki bir iş karşılığı bir ücret alınacak. Bu da Muğla’mızın lehimize dönüyor. Şu anda birkaç gündür Ankara’da bir otelde kalıyorum ve geceliği 375 lira. Bu rakamı Marmaris ile kıyaslamanız mümkün değil. Marmaris ve çevresi pahalı değil. Rodos hemen yanımızda ve kıyasladığımız zaman bölgemizin pahalı olmadığı ortaya çıkar. İşyerlerini kapatanları biz araştırıyoruz. Dediğim gibi bilmeden. Bölgeyi tanımadan işe atılanlar geneli”

Bir cevap yazın