Marmaris’in ilginç yol kapıları

Haber
Haberi paylaşın

Birinden insanlar, diğerinden hayvanlar, ötekinden de satıcılar giremiyor.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde ikisi anayol üzerine, diğeri de orman yolu üzerinde yapılmış çok ilginç kapılar mevcut. Marmaris`in kırsal mahallesi Taşlıca ile Serçe Limanı arasına yapılan sürgülü kapı verimli arazilere hayvanların geçişini engellemek için kullanılıyor. İkincisi Bayır Mahallesine 10 kilometre uzaklıktaki Çiftlik Koyu’nda bulunan 53 haneli Ilgın Mahallesi yaşayanları vahşi hayvan ve özellikle de satıcılardan korunmak için mahalleyi tel örgülerle çevirip girişe de kapı koymuş. Son kapı ise Çamlı Mahallesini Taşbükü Koyu’na götüren orman yolunun ortasına konulmuş. Bu kapıdaki amaç ise kıyılar herkese açık olmasına rağmen özel mülkiyete girişi kapatmak için kullanılıyor.

En ilginç kapı Taşlıca’da

Geçmişte karadan ulaşımın olmadığı Şerçe Limanına yol yapılmasıyla kullanılmaya başlanan, görenlerin önce şaka zannetmesi nedeniyle kimilerinin `Nasreddin Hoca Kapısı` adını verdiği yolun ilginç hikayesi şöyle:

Marmaris`e 55 kilometre uzaklıkta 150 hane, 550 nüfuslu kırsal Taşlıca mahallesi aynı zamanda Marmaris ve civarının et ihtiyacını karşılıyor. 1990 yılından önce Taşlıca Köyü ile Serçe Limanı arasında kara yolu olmaması nedeniyle hayvanlar da burada çobansız ve başıboş biçimde otlatmaya bırakılıyormuş. Yıllar sonra bölgeye yol yapılınca hayvanların ekili alanlara geçmemesi için de sürgülü demir kapı yapılmak zorunda kalınmış. Kapıda hiçbir uyarı tabelası ve kilit yok. İlk gören çok şaşırıyor fakat geçtikten sonra kapıyı kapatmayı da ihmal etmiyor.

En güvenli kapı Çiftlik Koyu’nda

Marmaris’e 35 km. uzaklıktaki Çiftlik Koyu’nda bulunan 53 hane 250 nüfuslu Ilgın Mahallesi yaşayanları çevredeki vahşi hayvan ve özellikle de satıcılardan korunmak için mahalleyi tel örgülerle çevirip girişe de kapı koydu. Birbirlerini tanıyan mahalle yönetim ve sakinleri yıllarca dışarıdan gelerek siteden denize girerek çevreyi kirletmeleri, dağlık alandaki yırtıcı hayvanların mahalleye zarar vermeleri ve özellikle de satıcıların mahalle arasında gezerek insanları rahatsız etmeleri üzerine tüm mahalle etrafı tel örgüyle çevrilip ana girişe de kapı yaparak başına da görevli dikti.

Hatırlanacağı gibi İşadamı Ali Ağaoğlu Ilgın Mahallesine 200 metre uzaklıktaki Çiftlik Adasını 2015 yılında da 30 milyon dolara satın alarak bölge yaşayanlarına komşu olmuştu.

En kanunsuz kapı Domuzçukuru’nda

Gökova Körfezinin yanı başındaki Çamlı Mahallesi bünyesinde aynı zamanda Kleopatra Adası, İnce Kum ve Kum Köpekbalıklarının yaşadığı Boncuk Koyları başta olmak üzere daha birbirinden güzel koylara da ev sahipliği yapıyor. Bu koylardan birisi de Taşbükü. Taşbükü Koyu’nun hemen yanı başındaki Domuz Çukuru adı verilen minik bir koy var ki buraya geçiş mümkün değil ve hatta imkansız. Çünkü orman yolu, Domuzçukuru’nun hemen üst bölümde özel mülkiyeti bulunan bir vatandaş tarafından demir kapı ile kapatılmış. Kapı kameralarla gözetleniyor. Çevreciler kapıyı kaldırmak için büyük çaba gösterse, yasal yollara başvursa da kapı yerinde duruyor ve Anayasanın 43. maddesi, kıyı kanununun 5. maddesi ile güvence altına alınan kıyılardan vatandaşın eşit şekilde kullanım hakkı engellenmiş oluyor.

Bir cevap yazın