“Gökova, koylar hepimizin” kampanyası çığ gibi büyüyor

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi Okluk Koyu’nda yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu’nun ardından, Okluk Koyu çevresindeki yaklaşık 200 dönüm arazinin Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere acil kamulaştırılmaya tabi tutulacağı bilgisinin ardından; deniz sever, sade vatandaş, turizmci, ekmeğini mavi yolcuktan kazanan tekneci, balıkçı, arsasını/tarlasını kaybedecek olan köylü, işletmecinin başlattığı kampanyalar çığ gibi büyüyor. change.org hesabından başlatılan imza kampanyası 18 saatte 10 bine ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muhatap alındığı imza kampanyası, “İngiliz Limanı olarak bilinen Okluk Koyu-Değirmen Bükü ve çevresi için resmen kamulaştırılma süreci başlatılmış olup, tüm denizcilere ve yurttaşlara kapatılmıştır” denilerek, deniz sever sade vatandaş, turizmci, ekmeğini mavi yolcuktan kazanan tekneci, balıkçı, işletmeci adına başlatılan kampanya da şöyle denildi:

“T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve 1 diğer muhatap daha tarafına Denizsever sade vatandaş, turizmci, ekmeğini mavi yolcuktan kazanan tekneci, balıkçı, işletmeci adına bu kampanyayı başlattı

Ünlü Türk denizcisi Sadun Boro’nun anısının yaşadığı ve yaşatıldığı, tüm doğa ve deniz severler için çok büyük öneme sahip, Kaptan Cousteau’nun “yeryüzündeki cennet” olarak nitelendirdiği Gökova’nın, Okluk Koyu-Değirmen Bükü ve çevresi (İngiliz Limanı diye de bilinir) için resmen kamulaştırılma süreci başlatılmış olup tüm denizcilere ve yurttaşlara kapatılmıştır.

Turizme önemli katkı sağlayan Mavi Yolculuk tekneleri, tarım yapan çiftçi, gezginlere hizmet veren işletmeci ve denize giren sade vatandaş da bu kapsamda “yasaklı” duruma sokulmuştur!

Bizler, “tüm denizler ve kıyılar denizcilerin, mavi yolcuların, köylülerin, balıkçıların kısaca tüm yurttaşlarındır ve bu hak ellerinden alınmamalıdır!” diyoruz.

Bu haksız uygulama, ivedilikle sonlandırılsın diyoruz!” Paylaşım linki: https://t.co/tWjQg9HDLQ

Ali Boratav MUÇEP’e yazdı
Gazeteci, yazar ve öğretim üyesi Ali Boratav sosyal medya hesabından şu duyuruyu yaptı:

“Bu konuda bir change.org kampanyası başlatıldı. İmzalar 18 saatte 10 bine yaklaşmış durumda. MUÇEP’in kuruluşundan bu yana sık sık konuştuğumuz Okluk Koyu’na maalesef bugünlerde sıra geldi. Hem de ne geliş. Güzel hatıralarla birlikte, en azından bir süreliğine uzak kalacağımızı bilmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Bugünlerin ve daha fazlasının yaşanabileceği düşünce ve endişeleriyle 1.5 yıl önce bir Nisan sabahı Okluk girişindeki Denizkızı Heykeli’ne bir nazarlık takmıştım.. Anlaşılan yeterli olamıyor.

Anılar, dostluklar.

Bu doğa harikasından manasız bir şekilde ayrılma fikri nedeniyle sahiden üzgünüm…

Okluk’u Sadun Boro’nun Denizkızı Restoran terasındaki kendi el yazması vasiyetiyle hatırlayacağım.

Denizkızı’nın akıbetini takip etmek de herhalde tüm onurlu amatör denizcilerin gönül borcu olacaktır.”

Twitter rekorda
Sosyal Medyada, 12 Kasım 2018 Saat 21’de paylaşılmak üzere dolaşan metin ise:

“Sevgili doğa dostları desteğinize ihtiyacımız var!!! 200 denizcinin inisiyatifi ve katkılarıyla “Cennet Gökova Hepimizin, Okluk Koyu Kapatılmasın” imza kampanyası başlatıldı. Hepinizin bildiği gibi; Okluk’daki Cumhurbaşkanlığı Yazlığının güvenliği için zaman zaman Değirmenbükü/ İngiliz/ Okluk gibi Gökova’nın en nadide koyları kullanıma kapatılıyordu. Ancak bu defa durum farklı; çevresindeki işletmeler, özel araziler, tarım alanları da istimlak edilerek tüm paydaşlara ve Mavi Yolculuğa kapatılıyor. Bu karara tepkimizi göstermek için 12 Kasım(dün) saat 21:00 de #gökovahepimizin hastag’i ile TT olmayı hedefliyoruz. Bu çalışma için destek ve yardımınıza ihtiyacımız var!!!”şeklindeydi.

7. sıraya çıktı
Dün saat 21.00’de “Gökova koyları imara açılmasın, Okluk koyu vatandaşlara kapatılmasın, denizi ve doğayı seven herkesin katılımını bekliyoruz, #gökovahepimizin lütfen rt, Gökova hepimizin” sözcükleri ile yapılan twittler ise, ülke genelinde en çok paylaşılan twittler arasında 7. sırada yerini aldı. Ve yine sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, kampanyalar devam ediyor.

Bir cevap yazın