Kadınazmağı’nda görsel şölen

Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ula İlçesine bağlı Akyaka Mahallesinin, İtalya’da doğarak 30 ülkeye yayılan ve halen Cittaslow ağının (Sakin Şehir) 200 üyesinden birisi olmasının en önemli özelliklerinden birisi Kadınazmağı. Yeraltından kaynayan sularlar 2 bin 700 metrede denize ulaşan azmağın dışı kadar sualtı güzelliği de muhteşem. Fotoğrafçıların yaz kış vazgeçemediği azmak muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Eskiden kadınlar, çevre köylerden buraya çamaşır yıkamaya gelmeleri nedeniyle Akyaka’daki bu azmağın adı “Kadın Azmağı” olarak biliniyor. Kışın 8, yazın 12 derecelik suya sahip sazlıklarla ve ağaçlarla çevrili Kadın Azmağı, yer altı sularının yüzeye çıkmasıyla oluşarak Gökova Körfezi’ne dökülüyor. 1’nci derece sit alanı olması nedeniyle çevrede ördekler, balıklar, kaplumbağalar korunuyor. Azmak düzenli olarak temizleniyor. Suyun yüzde 60’ının mineralli su, yüzde 40’ının kaynak suyu olduğu söyleniyor.

İçlerinde Su Samurunun da bulunduğu 2 bin 700 metre uzunluğundaki Kadın Azmağında 15 çeşidi memeli olmak üzere 170 çeşit hayvan türü ile içindeki bitkilerin de koruma altında olması bölgeye başka bir güzellik sağlıyor. Azmağın içinde çok değişik yapıdaki bitkilerden bir cinsi de balık yanında meze olarak masaları bile süslüyor. Bölgeyi yılda bir milyona yakın kişi ziyaret ediyor.

Ağa Han ödüllü örnek mimari
Sakin Şehir Akyaka, mimarisiyle de ön planda. Ula doğumlu gazeteci, şair, uluslararası ödüllü mimar ve restoratör  Nail Çakırhan’ın, Ula evlerinin geleneksel yapısına kendi yorumunu da katarak  Akyaka’da kendisine yaptırdığı ev  çok beğenilerek Ağa Han mimarlık ödülünü almıştı. Ödül ile birlikte Akyaka’da başka mimari tarzına izin verilmedi. Böylece Akyaka’nın evleri de büyük önem kazanarak günümüze kadar geldi.

Nüfusun 50 binden az olması, geleneksel mimarinin korunarak eserlerin restore edilmesi, taşıt trafiğinin azaltılarak yayalaştırmaya önem verilmesi, fastfood yerine yerel ürünlerin ön plana çıkarılması, organik tarımın desteklenmesi, gürültü ve hava kirliliğinin önlenmesi, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, tasarruf gibi kıstasları içinde barındıran Akyaka kış aylarında da turist çekmeyi başarıyor.

Bir cevap yazın