Okluk Koyu vatandaşa kapanıyor

Haber
Haberi paylaşın
Okluk Koyu’nda kamulaştırmanın yapılacağı alanda 3 restoran bulunuyor. Her birinin değeri milyonlarla ölçülüyor.
Foto: Denizkızı Kaptan Restoran sitesinden

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi, İngiliz Limanı içinde kalan Okluk Koyu’nda eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde inşa edilen 4 odalı 230 metre kare olan cumhurbaşkanlığı konutunun yerine yapılan 300 odalı yazlık sarayın inşasında son aşamaya gelindi. 2019 yılında hizmete girmesi beklenen yazlık saray için çevresindeki özel arazi ve restoranlarda kamulaştırma başlatıldı. Arazi ve işyeri sahipleri 28 Kasım’da pazarlığa çağrıldı. Kamulaştırma sonucu köşkün arkasındaki Koca Buzağı Otu Mevkii ile Okluk’un tamamı, yaklaşık 200 dönüm arazi istimlak edilecek. Ayrıca Değirmenbükü Koyunun tamamen tekne trafiğine kapanacak olması mavi turun gözdesi olan İngiliz, Hırsız, Malderesi ile Okluk koyları tamamen tekne trafiğine kapanacak.

Marmaris Milli Emlak Müdürlüğü Müdür Vekili Sezai Suda imzasıyla arazi ve işyeri sahipleri bir yazıyla pazarlık için 28 Kasım tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü Müdür odasına davet edildi. Yazıda; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 10.10.2018 tarih ve 179178 sayılı bakanlık makam onayı ile Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere 2942 sayılı kanuna göre kamulaştırılması ve her türlü kısıtlamalardan ari olarak Hazine adına tescil edilmesi uygun görülmüş ve Muğla Valiliği İl İdare Kanununun 24.10.2018 tarihli ve 10 sayılı kararı ile söz konusu taşınmazlar hakkında Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak amacıyla kamu yararı kararı alınmıştır.

Buna göre öncelikle 2942 sayılı kanunun 8. Maddesi uyarınca “Pazarlıkla satın alma usulü” uygulanacağından tarafınızca pazarlık görüşmesine katılmayı uygun görmeniz halinde aşağıda belirtilen yer, tarih ve saatte uzlaşma komisyonu ile pazarlık görüşmeleri için şahsen veya vekiliniz (Noter onaylı) aracılığıyla aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte hazır olunmasını, aksi halde satın alma usulü ile kamulaştırmanın yapılamaması halinde 2942 sayılı kanunun 10. Maddesi uyarınca İdaremizce ilgili mahkemeye bedel tespiti ve tescil talebinde bulunulacağının bilinmesini bilgilerinize tebliğen rica ederim” denildi.

 

Kamulaştırma aylar önce başladı

Konut inşaatının başlamasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı arazisine ana giriş kapısından konuta giden yolun sol tarafında kalan özel araziler aylar öncesinde kamulaştırılmıştı. Şimdi de konutun sağında kalan arazi ve restoranların kamulaştırılma işlemine başlandı.

 

3 restoran 50’den fazla arazi kamulaşacak

Edinilen bilgiye göre konutun dört bir çevresindeki tüm arazi, bina, restoran ne varsa kamulaştırma alanı içine alındı. Şu durumda 1982 yılından bu yan hizmet veren ve önceki yıl eski parayla 4 trilyon ücret teklif edilen Denizkızı Kaptan Restoran, rahmetli Sadun Boro’nun en iyi arkadaşlarından birisi olan Hüseyin Keskin’in işlettiği Dilarya Restoran ve Yusuf’un yeri restoran kamulaştırılmak üzere sahipleri pazarlığa çağrılmış durumda.

Restoranlarla birlikte toplamda 200 dönümü geçen 50’nin üzerinde arazinin de kamulaştırma kapsamına alındığı da alınan bilgiler arasında.

 

Ada bile kamulaştırılacak

Okluk Koyu’nun karşısındaki Zeytinli Ada’nın da kamulaştırma kapsamına alındığı da öğrenildi. Önceki yıllarda büyük paralar istenen ve verilen 4-5 trilyona dahi satılmayan adaya ne kadar kamulaştırma ücreti teklif edileceği de merak konusu.

 

Onca çalışan ortada kalacak

1981 yılında arazi satın alarak küçük bir aile işletmesi olarak yola çıktıklarını belirten Denizkızı Kaptan Restoran sahibi Mustafa Efe “Bölgemizde Turgut Özal döneminden önce tarım yapanlar hala aynı işlerine devam ediyordu. Gökova Körfezi turizminin ana merkezi burası. Bir kaç marina var ve oralarda yer bulmak adeta imkansız. Tatlı suyu olmayan koylar var. Turistler marinadan çıkıp marinaya neden girsinler. 1982 yılından bu yana bütün emeğimizi buraya yatırdık. Artık bundan sonra ne olur, ne yaparız bilemiyoruz. Bir sürü çalışanımız işsiz kalacak” dedi.

 

Para değil aynı değerde yer versinler

Oklukzedelerden birisi de Turgut Yücel. Deniz kenarında 11 dönümlük araziye sahip Yücel “Böyle olacağını beklemiyorduk. Görünen o ki yapacağımız bir şey kalmadı gözüküyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Gidip görüşeceğiz. Değerlendireceğiz. 11 dönüm tarlamın imarlı binası var. Çocuklarımın geleceği var. Düzenimi kurmuşun. Denizin başında sıfır bir yer, parayla değeri biçilmez. Deniz kenarında bana 11 dönüm yer versinler başka bir şey istemiyorum. Atamdan kaldı. Çocuklarım burada doğdu büyüdü. Bir insanı öldürün ama ömür boyu ceza vermeyin” dedi.

 

Korkanlar devlet yönetimine talip olmasın

Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde konutun yapılmasına ön ayak olan gazeteci yazar Can Pulak kamulaştırmanın çok yanlış olduğunu savundu. “Bugünkü yöneticilerin bu kadar korkuyla yaşamalarını doğrusu anlayamıyorum. Korkanlar devlet yönetimine talip olmak yerine evlerinde otursalar daha doğru hareket etmiş olurlar” diyen Pulak şöyle konuştu:

“Turizmin, mavi yolculuğun en önemli bölgesi şimdi turizme kapatılacak. Bu büyük bir yanlışlık ve Türk turizmine yapılan büyük bir haksızlıktır. Oradaki lokantaların turizme faydaları yıllarca görülmüştür. Bunları oralardan çıkarmak topraklarını kamulaştırmak doğru bir hareket değildir. O bölgeye tekneleriyle gelenler hem kıyıya bağlanıyor, hem ormanları geziyor, hem de köylünün ürettiği taze sebzeleri elleriyle kopartıyor günlük yumurta, bal ve tereyağı gibi ürünleri yerinde yiyebiliyordu. Bunların tümü birer güzellikti. Bunların hepsi mavi yolculuğu besliyordu. O bölge kamulaştırılmadan da devlet yetkilileri rahatlıkla tatillerini yapabilirlerdi. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi ve yanlışlığın düzeltilmesi imkanı kalmadığı için çok üzgünüm. İdareler, yöneticiler gelir geçer. Hepimiz faniyiz. Ama bu güzellikleri ortadan kaldırmak yasaklamak, kimseye bir şey kazandırmaz. Bizi yönetenler halkla iç içe yaşamaktan korkmamalılar. Rahmetli Turgut Özal orada hiçbir önlem almadan, halkla kucaklaşarak, halkla birlikte yüzerek, turistlerle sohbet ederek onlara Türkiye’nin güzelliklerini anlatarak yaşardı. Bugünkü yöneticilerin bu kadar korkuyla yaşamalarını doğrusu anlayamıyorum. Korkanlar devlet yönetimine talip olmak yerine evlerinde otursalar daha doğru hareket etmiş olurlar.”

 

Sadun Boro’nun kemikleri sızlar

Sadun Boro’nun Okluk Koyu’na demirlediğinde karada en çok gittiği Dilarya Restoran sahibi Hüseyin Keskin “Ben Sadun abimle tanıştığımda 9 yaşındaydım. 38 yıl boyunca sürekli görüştük. Teknesine kumanya götürürdüm. Buradayken günümüz birlikte geçiyordu. Sağlığında kendisinin yaptırdığı denizkızı heykelinin yanına gömülmek istediğini söyler ve bize ‘Öldükten sonra buradan denize bakacağım’ derdi. Bunları duyduğu için sanırım kemikleri sızlıyordur. Bize diyecek bir şey kalmadı ki. Zaten iş bitmiş bize gelin parada anlaşalım deniyor o kadar” dedi.

One thought on “Okluk Koyu vatandaşa kapanıyor

  • Yazıklar olsun.kendi memleketimizde çocukluğumuzun geçtiği cocuklarımızla denize girip tatil yaptığımiz yerlere giremeyeceğiz.neden.neyinize yetmedi koskoca alan.kimlere peşkeş çekilecek.orada yıllardır çalışan bizi mutlu eden insanların emeklerine çocuklarına yazık.Buna sebep olanlar Allah tan bulsunlar.

Bir cevap yazın