Marmaris’te “Bilge köylülük” paneli

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde “Yerel Tohum”, “Bilge Köylülük” ve “Sağlıklı Gıdaya Ulaşım” paneli gerçekleştirildi. Marmaris Belediyesi, Marmaris Kent Konseyi, Yerel Tohum Derneği ve Çiftçi-Sen desteği ve ekolojik tarım yapan çiftçi Berin Ertürk ile Agro-Ekoloji Okulundan oluşan heyet ile Marmaris’in mahallelerindeki üreticilere eğitimler verildi. Marmaris Yerel Tohum Derneği Başkanı Pınar Ünlü “Bilgilendirici çalışmaların çok iyi gittiğini söyledi.

Ülke genelinde kötüye giden tarım ve sağlıklı tarım ürünleri üretimi için büyük çalışmaların gerçekleştirildiği Marmaris’teki çalışmalara bir yenisi eklendi. Marmaris Belediyesi, Marmaris Kent Konseyi, Yerel Tohum Derneği ve Çiftçi-Sen desteği ve ekolojik tarım yapan çiftçi Berin Ertürk ile Agro-Ekoloji Okulundan oluşan heyet ile Marmaris’in Turgut ve Yeşilbelde Mahalleleri üreticileri ile Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeline eğitimler verildi. Peşinden de “Yerel Tohum”, “Bilge Köylülük” ve “Sağlıklı Gıdaya Ulaşım” paneli gerçekleştirildi.

4 yıldan bu yana köyleri dolaşarak doğal tarım yapan çiftçileri tespit ettiklerini söyleyen Marmaris Yerel Tohum Derneği Başkanı Pınar Ünlü “ Şimdiye kadar Büyükşehir Yasası’yla mahalle statüsüne kavuşan 13 köyümüzde organik tarım yapmaya çalışan vatandaşımıza bilgilendirmede bulunduk. 13 köy ve merkezde organik tarım yapan üreticilerden 300 civarında numune alarak Aydında bir laboratuvarda testlerden geçirdik. Yüzde 100 organik ürünler tespit edilerek yetiştiricilere çeşitli bilgilendirmelerde bulunduk. Amacımız, tüketiciyi sağlıklı ürünle buluşturmak. Pazarımızı büyütmek için ilk adımlar atıldı. Hedef, ilçemizi organik ürünlerin tüketildiği bir şehir haline getirmek. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Tüm mahalleleri gezeceğiz

Marmaris’in tüm mahalle ve köylerini hedef alarak “Bitki koruma eğitimi” ve “Doğal tarım ilacı atölyesi” çalışmalarını tanıtmayı sürdürdüklerini sözlerine ekleyen Ünlü şunları söyledi:

“Mahalle gezilerimizin birinci günü Marmaris’in Turgut Mahallesi’ndeki üreticilerle uygulamalı olarak tespih ağacı ve ısırgan suyundan doğal ilaçların yapılması eğitimi verildi. İkinci gün, Turgut ve Yeşilbelde Mahallelerinde üreticiler yaptığı doğal ilaçlar, karşılaştıkları böcek, mantar, bakteri gibi problemlerle doğal ilaçlarla nasıl baş edecekleri masaya yatırıldı. Üreticilerin bahçeleri tek tek gezilerek sorunlar ve çözümleri dile getirildi. Üçüncü gün, Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeline doğal tarım ilacı atölyesi tanıtıldı. Belediye çalışanlarının ilgisi ve bilinçli yaklaşımı çok sevindiriciydi” dedi.

Marmaris Belediyesi Kültür Evi’nde gerçekleşen “Yerel Tohum”, “Bilge Köylülük” ve “Sağlıklı Gıdaya Ulaşım” panelinin üçüncü gün gerçekleştiğini belirten Ünlü “Çiftçi-Sen Başkanı Abdullah Aysu ve ekolojik tarım yapan çiftçi Berin Ertürk ile söyleşimizde, bilge köylülük, ekolojik tarım, kooperatifler, yeni yerel tohum yönetmeliği ile ilgili sorularımıza net yanıtlar aldık” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın