Komşunun kestane festivalini şenlendirdik

Haber
Haberi paylaşın
Fulya Omaç / Midilli

Midilli’de 968 metre yüksekliğindeki Olympos Dağı’nın (Aziz İlyas Dağı) eteklerinde, adanın en otantik köylerinden biri olan Agiasos dağ köyü, bu yıl 15. kez yapılan geleneksel ‘Kestane Festivali’ ile şenlendi.

 

Adanın en popüler kutlamalarından biri olan Kestane Festivali’ne Yunanistan, Sakız ve civar adalar ile Türkiye’den yoğun ilgi gösterildi. 15. Agiasos Kestane Festivali için yaklaşık 500 Türk turist karşı kıyıya geçti. Gün boyunca yaklaşık 10 bin kişi köyün tarih kokan sokaklarında güneşli havanın keyfini çıkardı.

 

Buram buram kestane kokusu

4 Kasım Pazar günü yapılan festivalde köy sakinleri, başta kestane olmak üzere bahçelerinde yetiştirdikleri elma, ceviz, civarda yetişen doğal çintar mantarını, yöresel peynir, şekerlemeler gibi ev yapımı lezzetleri, el yapımı ahşap oyma ve seramikleri tanıtıp satış yaptılar. Odun ateşinde közlenen kestaneler gelen misafirlere ücretsiz ikram edildi.

 

Festivalin görünmez sponsoruyuz

Ayvalık Jalem Tur sahibi Eşref Jale, Kestane Festivali için karşıya geçen Türk turistin, artık genel olarak da adadaki festivallerin aranan yüzlerini oluşturduğunu, yerli halkın da Türk turiste her türlü misafirperverliği gösterdiğini söyledi. Jale, “Bu festival önceleri kendi aralarında yapılıyordu. Yani yalnızca Midilli’den katılım olan küçük bir festivaldi. Biz düzenlediğimiz turlar ve gayet ekonomik kampanyalarla festivale bir anlamda sponsorluk yapıyoruz. Yaklaşık beş yıldır da hayli ivme kazandı. Şu anda tam anlamıyla uluslararası olmasına doğru zorluyoruz. Bu yılki festival için Ayvalık’tan gemiyle geçenler arasında İngiliz ve Fransızlar da vardı” diye konuştu.

 

Festivale grup getiriyoruz

Acente olarak 1994 yılında bu yana Midilli’ye turlar düzenlediklerini söyleyen Demre Tour sahibi Aysem Önen, “O yıllarda sadece Eşref Bey’ler, bir de biz vardık. Atina’yla bağlantılı Türk-Yunan Dostluk Platformu’nda çalıştım. Yıllarca iki taraf arasında dostluk adına çalışırken, adaya da çok gruplar götürdük. Bu yıl 15.’si gerçekleşen Kestane Festivali’ne ilk yılından bu yana gruplarımızla katılıyoruz. İlk yıllarda çok daha renkliydi, folklör, dans grupları vardı. Müzik oluyordu, sokaklarda dans ederdik. Çok hoş ve renkli geçiyordu. Sonra krizle beraber ‘paramız yok, bu kadar renkli kutlamayacağız’ dediler. Aslında Yunanlı bile bu etkiliğin farkına 2-3 senedir vardı ve gelmeye başladı. Ondan öncesinde daha çok Türk gruplarla biz geliyorduk” diye konuştu.

 

Çok iyi vakit geçirdik

Festivale altı kişilik arkadaş grubuyla Balıkesir’den katılan Ümit Dalgıç ise kendilerinin de uzun yıllardır Agiasos Kestane Festivali’ne katıldığını belirterek, “Bu yılki festival geçen yıllara oranla çok daha kalabalık. Özellikle Midilli halkının ilgisi çok yoğundu. İnsanlar sokaklarda güçlükle yürüdüler. Bu yoğunluğa rağmen arkadaş grubumla iyi vakit geçirdik. Önümüzdeki yıl daha iyi bir festival organizasyonu olmasını umuyorum” dedi.

Bir cevap yazın