Göcek Tünelinde yeni iddialar

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Dalaman ile Ortaca ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan Göcek Tüneli’yle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Göcek Tüneli İnşaat ve Taahhüt A.Ş. eski Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Aydın tünelin ihale döneminden günümüze kadar olan gelişmeleri anlattı. Aydın “Yapılması halinde ikinci tünelin işletme hakkının da bizde olacağına dair elimizde sözleşme varken biz suçlandık. Buna rağmen halkın yararını düşünerek işletme sürecimizden 6 yıl 20 gün feragat ederek iki tüneli de işletmeye açacağız” dedi.

Gazetemizde Göcek Tüneli ile ilgili “Karayolları: 62 milyon liraya tünel yaptık açamıyoruz” başlıklı haberin ardından Türker Uluslararası Nakliye Firması sahibi Tamer Türker ile birlikte tünelin ortağı ve Göcek Tüneli İnşaat ve Taahhüt A.Ş. eski Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Aydın Sözcü’ye özel açıklamalarda bulundu.  Aydın  “Elimizde bizim haklılığımızı içeren sözleşme varken sanki biz üstümüze düşenleri yapmıyormuşuz gibi bir algı yaratılıyor”  dedi.

İkinci tüneli bize yapın dediler, anlaşamadık
 Aydın, tünelle ilgili baştan sona gelişmeyi şöyle açıkladı:

“2002 yılında ihale açıldı. Yap – İşlet- Devret Modeliyle ihaleyi biz aldık. Biz bu ihaleyi alıp sözleşme imzaladığımızda tarihte ikinci tüp projenin yapılacağı ve şartları zaten yazılıydı. Sözleşmeye baksınlar bunların hepsi var. Geçen süreçte devlet yetkilileri bize ikinci tüpün yapımını da teklif etti. Bize ‘Siz yapın işletme sürecini 10 yıl daha uzatalım’ dediler. 20 yıl istedik, 17’ye düştük onlar 10’da ısrar ettiler, anlaşamadık. Çünkü maliyet kurtarmazdı. Sonuçta orayı devlet yaptı ama elimizde sözleşme gereği oradan da para karşılığında geçiş sağlanması gerekiyordu”

Başbakan Davutoğlu’na eksik bilgi verildi
“Başbakan Ahmet Davutoğlu Muğla mitinginde yaptığı açıklamada devletin yaptığı ikinci tüp geçişin ücretsiz olacağını söylediğinde kendisine gerçek bilgi verilmediği ortaya çıktı. Doğal olarak bu açıklama sonradan düzeltilemeyince bitmiş tünel zorunlu olarak hizmete sokulamadı. Hatırlanırsa Sayın Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı olduğunda bu gerçeği açıklamıştı ama kimse dikkate almadı”

Devlet tüneli bizden almak istedi
“İkinci tüpün açılamaması üzerine bu kez bizim tüpü devlet satın almak istedi. Karşılıklı görüşmeler yapıldı fakat sonradan bu alımdan yap – işlet – devret modeli ruhuna aykırı olacağı düşünülerek yanlış anlama olmasın diye vazgeçildi. Tamam, tünel her ne kadar halkın yararına olsa da anlaşmaya göre 8 milyon dolarlık bir yatırımdı. Fakat 16 milyon dolara mal oldu. Bunun üzerine doların kaç kez yükseldiğini yansıtmadık, bu da ayrı bir durum”

İşletme süremizden 6 yıl feragat ettik
“İkinci tüneli hizmete sokmak için devlet yetkilileriyle yeniden bir araya geldik. İkinci tüpü açalım işletme sürenizden 7 yıl düşelim dediler. Her ne kadar bizim aleyhimize durum olsa da, sözleşme gereği haklı olsak da yine halk yararını düşünerek biz işletme süremizden 6 yıl 20 gün feragat ederek ikinci tüpün de hizmete girmesi için anlaştık”

Devletin verdiği fiyatı yansıtmıyoruz
“En pahalı tünel deniliyor. Şu anda devletin otomobil geçişinde 2018 için verdiği fiyat 8.40 idi. Biz 5,5 lira alıyoruz. Sözleşmemizde yıllık zam artışı TEFE-TÜFE ortalamasıyla zam yapılır maddesi var. Biz bu ortalamanın yüzde 30 altlarında artış uyguluyoruz”

Taraflı haberler ile perişan olduk
“Devlete ait bazı araçlardan para almıyorduk. Bir il genel meclisi üyesi para ödemeden geçemeyince ortalığı karıştırdı. Zeminin sağlam olmadığı haberleri yapıldı. Malzemenin eksik kullanıldığı söylendi. Bu tünel 12 yıldır hizmette. Ciğeri sağlam bir tünel. Bunu tutturamadılar peşinden cankurtaranı bile parasız geçirmediler diye haber yaptılar. Sözleşmede ücret ödemeden hiçbir araç geçemez ibaresi var. Biz buna rağmen görevli olan polis, jandarma, ambulans ve itfaiyelerden hala inisiyatif kullanarak para almıyoruz.

Bakıma alınan bizim tüpte tamiratın yavaş işlediği haberi yayıldı şimdi de. Bakım onarım işleri için karayollarının tadilat projesini harfiyen uyguluyoruz. Yılsonuna kadar her şey bitmiş olacak. Bakım ve onarımın uzaması bizim aleyhimize. Her şeye zam geliyor. Kim neyi merak ediyor ve inceleme yapmak istiyorsa her zaman buyur ederiz, incelesinler”

Bir cevap yazın