“Sokak kedilerinin annesi” artık mutlu

Haber
Haberi paylaşın

“Sokak Kedilerinin Annesi” İskoç asıllı İngiliz Jeannie Thikill, hamiliğini üstlendiği sokak hayvanları için Marmaris’te 25 yıl boyunca yaşadığı dram dolu dünyası Ula’ya taşınınca mutluluğa dönüştü.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde “Sokak kedilerinin annesi” olarak bilinen İskoç asıllı İngiliz Jeannie Thirkill, gönüllü olarak hizmet verdiği Armutalan Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ni kapatmak zorunda bırakıldığında dünyası yıkıldı. Marmaris’te geçen 25 yılını hayvanlara adayıp, özel yaşantısını bir kenara bırakan, elektrik ve suyu olmayan barınağın bir köşesinde hayvanlarla yaşamak zorunda kalan Thirkill, 66 yıl sonra mutluluğu Ula’da buldu.

25 yıldan bu yana Marmaris’teki sokak hayvanlarına kol kanat geren Thirkill baskılara dayanamayarak yaz ortasında 140 kedi, 12 köpek, 2 eşek ve bir de atını alarak bir sponsor tarafından Ula’da kiralanan 3,5 dönümlük araziye taşındı. İçinde çok odaları olan binayı güzel bir dizayn ile hayvanlara daha iyi bakım merkezi hazırladığını belirten Thirkill “66 yaşına geldim ve ilk kez mutluyum diyebilirim” dedi.

Marmaris’ten ayrılırken bırakın plaketi, bir tek kişi bile yaptıkları için kendisine teşekkür bile etmezken, Thirkill 2004 yılında İngiltere‘deki Uluslararası Hayvan Sosyal Yardım Fonuna (International Funding For Animal Welfare-IFAW) başta Türkiye olmak üzere İsrail, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, Amerika, Finlandiya, Danimarka, Almanya ile İran’dan 109 kişi önererek “En iyi” olmasını sağladı. Ödülü İngiltere Kraliyet Sarayında kraliçenin kuzeni Baroness Gale’nin elinden alan Jeannie, 2005 yıllında da aynı unvanına iki kez layık görülerek ödüllendirilmişti.

25 yılda 6 yer değiştirdi
Marmaris’e 28 yıl önce turist olarak gelen İskoç uyruklu İngiliz Jeannie Thirkill’in ilk 3 yıl hariç Marmaris’teki 25 yıllık yaşamı aslında büyük bir dram içeriyor. Dramdan mutluluk çıkarmayı beceren Thirkill’in hayvan sevgisi hayatını değiştirdi. Kiraladığı evin kapısına bırakılan yavru kedi sayısının her geçen gün artmasıyla evdeki kedi sayısı 30’a yükselince mahalle sakinlerinin şikayeti üzerine 3 yıl sonra evden çıkartıldı.

Kedi dostu eski parlamenter rahmetli Mustafa Deliveli’nin masrafını üstlenmesiyle Armutalan Mezarlığı’nda oluşturulan hayvan barınağında kalmaya başladı. Her geçen gün kedi sayısı artınca buraya sığamaz oldu. Almanya’nın Essen kentindeki ‘Kedi Derneği’nin Başkanı Karin Potter’den destek aldı. Taşhan Mevkiinde bir restoranın yanındaki arazi kiralandı. Bir kaç yıl sonra bu kez restoran sahibi şikayetçi olunca Orhaniye Köyünde özel bir araziye yerleşti. Kedi sayısı fazlalaşmayı sürdürünce bu kez de köylü rahatsız oldu ve Jeannie Thirkill ile kedilerine yeniden yol gözüktü.

Arazi satın alındı
Karin Potter’in desteği ile Armutalan’da 30 bin Euro’ya satın alınan 6 dönüm araziye 400 kedi nakledildi. Köpek, eşek, at, baykuş, tavuk, horoz, kaplumbağa ile güzel bir yaşama başlayan Thirkill’in en büyük sıkıntısı su ve elektriksizlik oldu. Yıkanmak için arkadaşlarının evlerini ya da parası olursa hamamı tercih eden Jeannie, Armutalan Belde Belediyesinin iyi niyetli yardım ve çalışmalarına karşılık özel tapulu arazi belediyeye bağışlattı. Muğla’nın büyük şehir olmasının ardından Armutalan Belde Belediyesi kapatılınca barınak ortada kaldı. Hayvanlar açlık tehlikesiyle karşılaşınca yabancı dernek ve yardım severler ile Muğla Büyük Şehir Belediyesi devreye girdi ama tam çözüm hiçbir zaman getirilemedi.

Bir hayvan derneği bardağı taşırdı
Almanya’dan sürekli gönüllü olarak gelen veterinerler, getirdikleri ilaç ve tıbbi cihazlarla her sene bakım yapıp, Marmaris’in sokak kedi ve köpekleri kısırlaştırıldı. Marmaris’teki bir hayvan derneği Thirkill’i saf dışı ederek derneği ele geçirmek için olmadık iftiralar atılmaya başlanınca bardak taştı. Bir kurum Jeannie Thirkill’e Ula’da daha önce fabrika olarak kullanılırken kapatılan, içinde büyük binası, suyu ve her türlü konforu olan araziyi kiralayıp bir yıllık kirasını da peşin ödeyerek destek oldu. Bir ay sürede de hayvanların hepsini yeni yerine taşıyarak buradaki mutlu yaşamına döndü.

“Bakanlıklara bile şikayet edildim”
Jeannie Armutalan’da geçen son iki yılını şöyle dile getirdi:
“Armutalan Belde iken belediye Başkanı Muhammet Ünlü barınağın en büyük koruyucusu ve destekçisi oldu. Muğla Büyükşehir olduktan sonra mevzuat oturana kadar işler iyi gitmedi. Marmaris’te belediyeye bağlı hayvan derneğine yeni gelen egoist, agresif insanlardan uzak kalmanın zamanı gelmişti. Çünkü onlar bana ve barınağa büyük zarar vermeye başladılar. Derneğin güzelliğini görenler sürekli bizim paramızın çok olduğunu düşündü. Bizden kendi derneklerine destek istediler. Bu olmayınca da burayı alabilmek için sürekli çevreye benimle ilgili olumsuzluklar anlattılar. Tarım Bakanlığı’na, vergi dairesine, Orman ve Su İşleri Bakanlığına şikayet edildim, soruşturma geçirdim. Olmayan bir şey bulunmadı. Ne olacak ki bulsunlar? Ama tadım kaçtı. Mademki onlar burayı o kadar istiyorlar, buyursunlar, alsınlar. İnşallah benim gibi çalışırlar. İnşallah hayvan sevenler arasındaki kavga biter dedim. Benim için önemli olan hayvanlar. Burada insanlar birbirleriyle kavga etmekten hayvanlara gerektiği gibi bakamıyor.”

“Marmaris’ten emekli oldum”

“25 seneyi Marmaris’te doldurdum ve Marmaris devri artık kapandı. Yıllarca barınağımızın, Marmaris sokaklarında gezen 2 bin kediye hiçbir faydası olmayacağını sürekli söyledim ama kimse dinlemedi. Hem yazlıkçılar evlerine alıp sezon bittikten sonra sokağa bıraktığı kediler ile barınağa sürekli getirilen sahipsiz kediler barınağın en önemli sorunları oldu. Şimdi başka bir ilçeye taşındım. Burası muhteşem bir yer. Köpekler için 2, kediler için 1,5 dönüm ayrılmış ayrı alanlar var. Arkamız orman. Bahçemizdi meyve ağaçları, adeta bir cennet”

Thirkill’in gidişi büyük kayıp
Armutalan belde iken belediye başkanlığı yapan Muhammet Ünlü “Böyle bir insan bulmuşlar baş tacı yapılması gerekir. Tek kuruş maaş almadan hayatını hayvanlara adayan bir insan. Biz belediye olarak yapabileceğimiz her türlü yardımı yapmaya çalıştık. Thirkill özel yaşamını bir kenara bırakıp barınakta yatıp kalkarak bu hayvanlara kol kanat gerdi. Tek başına Thirkill’in yaptığı işleri 4 kişi yapamaz. Marmaris’ten gidişi ciddi bir kayıp” dedi.

18 yılda 300 hayvanı yurt dışında sahiplendirdi
Özellikle sakat ve bakıma muhtaç hayvanlar konusunda çok hassas davranan Thirkill sosyal medya aracılığıyla 18 yılda 300 hayvanı sakat hayvanı dünyanın çeşitli ülkelerinden ailelere sahiplendirdi. Hollanda ve İngiltere ile Almanya’dan her sene değişik gruplar Thirkill’e ziyarete gelerek barınakta belli sürelerde yardımcı oluyor.

En fazla 10 yıl daha varım
Jeannie artık yaşlandığını bu işi en fazla 10 sene daha götürebileceğini belirterek “Buraya yeni hayvan kabul etmiyorum. Bunları da sağlıklı olarak birilerine sahiplendirirsem artık kenara çekilmek istiyorum. Çünkü tek başına bu işlerin artık altından kalkamıyorum” dedi.

 

Bir cevap yazın