Ücret kalktı, insan aktı

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesine 33 kilometre uzaklıktaki Turgut Köyü şelalesi, Marmaris’e tatile gelenlerin uğrak yeri konumunda. Serinleyen Ekim ayı sonlarında bile ziyaret edilen şelaleyi 10 yıllığına kiralayan Hasan Hüseyin Özdemir giriş ücretini kaldırınca şelale sezon boyunca insan akınına uğradı.

Birbirinden ulu dev çınar ve sığla ağaçları nedeniyle güneş ışığının bile çok fazla giremediği, aynı alanda 5 şelaleden en yükseği olan ve yaklaşık 7 metreden dökülen Turgut Şelalesi, Marmaris’e gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor. Günlük safari ve köy gezi turlarının yanı sıra özel araçlarla gelen turistler, Turgut Mahallesi’nde 47 bin 800 metrekarelik alan içindeki şelaleye, birbirinden değişik bitki çeşitleri, ahşap köprü ve patika yollardan geçerek ulaşıyor. Atlamanın yasak olduğu tabelasına aldırış etmeyen ziyaretçiler yaklaşık 9 metreden kendilerini şelalenin oluşturduğu küçük gölete atarak cesaret gösterisi de yapıyor. Şelaleye değil o kadar yükseklikten atlamak, yazın en sıcağında bile en fazla 12 derecelik suya girmek bile cesaret istiyor.

Yaz aylarında günde 1000-1500 kişi geliyor
C tipi mesire yeri olması nedeniyle yapılaşmanın yasak olduğu, günübirlik olarak yararlanılan 15 Nisan- 15 Ekim ayları arasında ziyaretçilerin uğrak yeri olan Turgut Şelalesinde bu sene havaların daha sıcak gitmesi nedeniyle süre bir ay daha uzadı. 1993 yılından bu yana şelale girişinde kendi arazisinde büfe işleten Hasan Hüseyin Özdemir, 2015 yılının Ağustos ayında şelaleyi Orman Genel Müdürlüğü’nde 10 yıllığına kiralayarak eşi Ayşen Özdemir ile işletmeye başladı. Çevre düzenlemesi yapıp çok güzel bir makyajla şelaleyi vazgeçilmez hale getiren çift giriş ücretini kaldırınca ziyaretçi sayısı ikiye katlandı.

Ziyaretçi sayısı belli değil
Ayşen Özdemir “Şu anda ücret almadığımız için günde kaç kişi geliyor söyleyemem. Eskiden satılan bilet sayısından bunu belirleyebilmek mümkündü. Sanırım Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında özellikle hafta sonlarında günde bin 500 kişi geliyor. Bayramlarda bu rakam 2 bin kişiyi bulur. Giriş ücreti almadığımız için insanlar büfemizi mutlaka ziyaret ederek gözleme, balık ve diğer yiyeceklerimizi yiyip meşrubat içiyor” dedi.

Bir cevap yazın