Organik pazarın yaş gününe müzikli kutlama

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Marmaris İlçesinde geçen yıl Marmaris Kent Konseyi, Marmaris Belediyesi destek ve katkıları  ile Yerel Tohum Derneği Marmaris Şubesi tarafından geçen yıl 21 Ekim’de Marmaris Kapalı Pazaryerinde başlatılan “Yerel Tohum Temiz Gıda Üretici Pazarı’nın birinci yaş günü müzikli ortamda kutlandı.

Sabah saat 10’da kahvaltı ile başlayan kutlamalarda yerel sanatçılar ile Sihirbay Murat gün boyunca sahne aldı. Marmaris’teki çok sayıda sivil toplum örgüt temsilcilerinin desteğiyle ilk günden bu yana başarılı bir şekilde ayakta kalmayı sürdüren “Yerel Tohum Temiz Gıda Üretici Pazarı”  bir yılını doldururken üretici ve tüketicilere de önemli mesajlar vermeyi sürdürüyor. İlçenin uzak mahallelerindeki çiftçiler eski yöntemlerle ve tarım ilacı kullanılmadan ürettikleri ürünleri satıyor.
4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan proje, Yerel Tohum Derneği, Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçti. İncir, bal, yerfıstığı, yeşillikler, sebze, zeytin, zeytinyağı, tarhana, köy ekmeği, el yapımı takı, çanta el boyaması taş, minik tablo, maket tekne, reçel, turşu, salça ve sirkeler ile ve daha aklınıza gelebilecek el emeği her şeyin satışı her Pazar günü burada satışa sunuluyor.

Yurdun her yerinden ürün getirtiliyor
Özellikle yerli malı konusunda büyük titizlik gösteren Pazar üyeleri ülkemizin çeşitli yerlerinden henüz fazla tanınmamış ama Tunceli’nin Ovacık İlçesi Belediyesinin desteğiyle halkın ürettiği Ovacık Kuru Fasulye ve Hopa Çay gibi gerçekten organik olan ürünlerin de burada tanıtımı yapılıyor.

Pazardan ülke çapında tanıtıma
Datça Lisesinde 11 yıl resim öğretmenliği yaptıktan sonra istifa ederek ticarete atılan ve seramik, çini ile sızma zeytin yağından sabun yapan Nesrin Akyol Aktaş “İki yıldan bu yana hobiden konuyu ciddiye taşıdım. Şu anda hem bu pazar ve hem de sosyal medya hesabım nedeniyle özellikle sabunlarımda büyük bir istek yaşıyorum. Sabunlarımda rafine yağ kullanmadığım gibi sadece ama sadece sızma zeytinyağı kullanıyorum. Son olarak Safranbolu ve Mardin’den seri üretim yapıp yapamayacağım soruldu” diye konuştu.

Bir cevap yazın