Şehit ailesi, hamile ve hastalara ücretsiz

Haber
Haberi paylaşın

Marmaris’in Bayır mahallesindeki Organik Köy Ürünleri’nde şehit aileleri, hamileler ve hastalar ne kadar ve ne yerse yesin ücret alınmıyor.

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi Bayır Mahallesi’nde organik köy ürünleri satan Hasan Ali Vural işyerine “Şehit ailesine, hamilelere, hastalara canları ne isterse yiyebilir, helal olsun. Ve asla onlardan para almıyoruz” diye pankart astı. Vural “Beş kuşaktan bu yana günümüze kadar getirdik. Bu kuralımız dededen toruna devam ediyor” dedi.

Marmaris’e 26 kilometre uzaklıkta ve çevresinde üç tur dönenlerin dileklerinin yerine geldiğine inanılan 1903 yaşındaki tarihi çınar ağacının da bulunduğu Bayır Mahallesi’ndeki “Bayır Organik Köy Ürünleri’nde satılanlar her derde deva niteliği taşıyor. Burada her türlü hastalık için çeşitli otlardan üretilmiş merhem ve yağlar var. Kanser hastaları için acıbadem, bal, arı sütü, propolis, polen, keçiboynuzu, keçiboynuzu tozu ve pekmezi, ballı sabun, sivilce, akne, güneş yanığı ve lekeye iyi gelen yabani zeytinyağı ve otları karıştırarak yapılan Yörük Kızı Yağları, deniz tuzu, egzama kremi, kantaron ve romatizma yağları, hayıt ve bitki çayları satılıyor.

Gocagarı işi
Romatizma, adale, kas kulunç ve siyatik ağrıları başta olmak üzere daha bir çok hastalıklar için yağlar ürettiklerini belirten Hasan Ali Vural “Burası dedemin dedesinden beri devam ediyor. 30 yıldır da ben devam ettiriyorum. İnşallah benden sonra da evlatlarım sürdürür. Hatırlatmamda yarar var bu yaptıklarımız ilaç değil, dedelerim ve ninem zamanından kalma Yörükçe gocagarı (halkın koca karı ilacı dediği) ilaçları. Hayatımızı bunlarla sürdürüyoruz. Tamam, bunların faydasını herkes görüyor da yıllarca okuyup doktor olanlara karşı laf etmek veya bilgelik taslamıyoruz. Ben alt tarafı ilkokul mezunu bir kişiyim” dedi.

Şehitlerimize vefa borcumuz var
En küçük bir şehit haberi ile kahrolduklarını belirten Vural “Onlar için buradan yapabileceğim tek şey acılarına ortak olmak. Bu nedenle de dedemin dedesinden kalan mirası devam ettirerek kendimizi şehitlerimize affettirmeye çalışıyoruz”  diyerek şöyle konuştu:

“İşyerimin duvarlarında bu anlattıklarımın yazılı olduğu pankartlar var. Şehitlerimizin annesi, eşi ve çocukları, hamileler ile hastalar burada baldan yağlara ve karışımlara kadar, yedikleri hiçbir şeyden kesinlikle ücret talep etmiyorum. Çünkü onlara zaten bizlerin minnet borcu var. Ne kadar yiyecekler ki bana Allah bunu fazlasıyla verir. Hastalardan da o anki hastalığına iyi gelecek bir şey varsa hemen uyguluyorum ondan da para almıyorum. Bu karışımları o zamanlar dedelerim ve son dönemde de ninem katırlarının sırtlarında oluşan yaraları gidermek ile genç kızların yüzünde oluşan sivilceler için kullanmışlar.”

Eskiden hiç para almıyordum
Önceki yıllarda sadece şehitlerin anne, eş ve çocuklarının işyerinden alacağı hiçbir şeyden ücret almadığını hatırlatan fakat bundan son yılda vazgeçmek zorunda kaldığını söyleyen Hasan Ali Vural “Son zamanlarda bu tutumumuza bazı şehit aileleri tepki verdi. Sanki küçük düştüklerini hissettim. Bunun üzerine onlardan özür dileyip maliyetine vermeyi teklif ettim. Bu nedenle yazılarda bedava lafını kaldırdım. Çünkü anladım ki gerçekten almak isteyenler oluyor ama bedava lafı gururlarını incitiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın