700 paraşütçüden 10 bin atlayış

Haber
Haberi paylaşın

MUĞLA’nın Fethiye ilçesinde 32 ülkeden 900’e yakın katılımcı içinden ,kayıtlı 700 paraşüt pilotunun katıldığı 19’uncu Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali’nde 5 günde 10 binin üzerinde atlayış gerçekleşti. Babadağ, 2020 yılında Babadağ’da gerçekleşecek Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) Hava Olimpiyatları öncesinde geçer not aldı.

Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi 1965 metre yüksekliğindeki Babadağ’da 16-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen atlayışlarla sonlandı. 5 gün süren festivale 32 ülkeden 900’e yakın katılımcı Fethiye Ölüdeniz de muhteşem saatler geçirdi. Festivale katılan 32 ülkeden kayıtlı 700 paraşütçü birbirleriyle kıyasıya yarıştı. 5 gün boyunca 700 pilotun 10 binin üzerinde atlayış yaptığı belirtildi.

Festivalden 3 gün önce sel felaketi yaşayan Fethiye’de pist zamanında ve eksiksiz hizmete açıldı. 1700 pisti modernize edilirken tesis ve restoranlar tamamen yenilendi. Festivali izlemeye gelen yerli ve yabancı turistler Ölüdeniz otellerini doldururken hem deniz keyfi yaşayıp hem de atlayışları plajdan keyifle izlediler.

Akrobasi gösterileri nefes kesti
Yamaç paraşütleriyle yapılan akrobasi şovları ilgiyle izlenirken bunlardan ayrı olarak skydiving (gökyüzü dalışı) ve wingsuit (yarasa adam uçuşu) gösterileri de gerçekleştirildi. Bu gösteriler nefes keserken heyecanlı dakikaların yaşanmasına neden oldu.

Türk Yamaç Paraşüt Akrobasi Milli takımı olimpiyatlara hazır
Festivalde ayrıca FAI Türkiye Yamaç Paraşüt Akrobasi Şampiyonası da gerçekleştirildi. Fethiye Belediyesi ve THK tarafından düzenlenen yarışmada dereceye giren Türkiye Yamaç Paraşüt Akrobasi Milli takımı Babadağ’da 2020 yılında gerçekleşecek Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) Hava Olimpiyatlarına katılmaya hak kazandı. Solo final gösterilerinde Artun Bayrak birinci, Mustafa Güler üçüncü, Olcay Ünal beşinci oldu. Ali Yeşil 6., Hakan Çağrı Aksoy 7., Abdullah Turhan 8., Alican Güney Kanapeci 9. Taygun Özel ise 10. Oldu.

Engelliler de atlayış yaptı
Festivalin yarışma arasında engelliler ile uçmak isteyen bazı vatandaşlara da atlayış gerçekleştirildi. Özellikle engelli vatandaşların mutlulukları yüzlerinden okundu.

Ayrıca festival boyunca Gülşah Erol, Grup Aynen, Sabri Dereli, Yeşim Saraç ve Murat Başaran müzik ziyafeti çekti. Öte yandan bazı yerel sanatçılar Ölüdeniz Belceğiz Plajında ücretsiz konserler verdi.

Teleferik seneye bitiyor
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi “Bu yılın sonunda hizmete girecek olan teleferik projesi ile her yıl 1 milyon kişiyi ağırlamayı amaçlıyoruz. Avrupa’nın bir numaralı yamaç paraşütü merkezi olarak gösterilen zirveden, Muğla’nın Fethiye, Seydikemer, Dalaman ve Ortaca ile Antalya’nın Kaş ilçeleri kuşbakışı izlenirken, Yunanistan’ın Rodos Adası da görülebilecek. Geçen yıl rekor olarak kayıtlara geçen 121 bin uçuşun teleferiğin hizmete girmesiyle birlikte 200 binin üzerine çıkacağı öngörülüyor. Şu an Babadağ’dan yamaç paraşütüyle uçmak isteyen tatilcilerin ulaşımı, Ölüdeniz Mahallesi’nden paraşüt firmalarına ait minibüslerle sağlanıyor” dedi.

One thought on “700 paraşütçüden 10 bin atlayış

Bir cevap yazın