Çeşme ‘turizm’de pilot bölge’ ilan edilsin

Haber
Haberi paylaşın
Fulya Omaç / Çeşme

Çeşmeli turizmciler 2018 yaz sezonunu değerlendirmek, deneyimlerini paylaşmak, yaşanan sorunları dile getirmek ve çözüm önerilerini tartışmak üzere bir araya geldi. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) ile Alaçatı Turizm Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte Çin ve Japonya fuarlarına katılan otelcilerin deneyimleri ilgi çeken konuların başında geldi.

 

2 milyon geceleme

ÇEŞTOB Başkan Yakup Demir, bu tür toplantıların dört mevsim boyunca daha sıklıkla yapılmasını arzu ettiğini söyledi. Demir, üyelerden gelen istek üzerine resmi kurumları davet etmediklerini söyledi. Demir, “Katılım beklediğimiz kadar değil ama yine de çok iyi. İlk olarak ‘Doluluklarımız’ ile başlıyorum. Yüzde 10 sapma payı olabilir kaydıyla bu sezon 2 milyon gecelemeye ulaştık. Yabancı konuk oranımız yüzde 15 artış göstererek, son 5 yılın en iyi seviyesine ulaştı. Özellikle bu yıl günübirlik ziyaretçi sayımız en üst limite ulaştı. Yine bu yıl ziyaretçi çeşitliliğimizin hem arttığını, hem de değişiklik kazandığını gördük. Uzakdoğu’dan örneğin Çin, Kore ve Japonya’dan ziyaretçi aldık. Orta Avrupa başta olmak üzere, Avrupa’nın genelinden turist ve gurbetçi ziyaretçilerimiz de artarak devam ediyor. Geçen yıl da gurbetçi Türklerin ilgisi yoğundu, bu yıl ilgi yüzde 15 daha arttı. Totalde yüzde 30’luk bir artış oldu diyebiliriz” diye konuştu.

 

Havuzlardan hemen herkese ceza geldi

Yakup Demir, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Mehmet Ersoy’un atanmasından hemen sonra kendisini ziyaret ettiklerine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanımıza Çeşme’nin hızlı gelişimini, sorunları ve önerilerimizi anlattık. Personel sorununun YÖK ve MEB’le çözümü, THY’nin İzmir’den direkt uçuşlara başlaması, Çeşme’nin alt yapısının Bakanlık üzerinden denetlenmesi, plajlara standart getirilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı Denetimi’ne alınmasını önerdik. Bunların bazıları uygulamaya alındı. Bakanlık haricinde girişimlerimiz de oldu. Örneğin havuzlarlarla ilgili sorunlarımızı iki kez İl Sağlık Müdürlüğü’ne hem ziyaret yoluyla, hem de dilekçe vererek aktardık. Çünkü havuzlardan hemen herkese ceza geldi. 18 oda altı işletmelerin kontrolden muaf olması talebimizi ilettik. Büyük otellerimizdeki termal havuz problemlerini aktardık. İzmir Ticaret Odası’nda, Kültür ve Turizm Bakanı ile sektörün buluşmasında söz aldık, istek ve sorunlarımızı bir kez daha aktardık.”

 

Anadolu Ajansı’na ayar

Sezonda yapılanlar konusunun son bölümünde mülteci haberlerine, yabancı acenteler ile fuarlara değinen ve ‘www.cesme.com.tr’ web sitesini açtıklarını ifade eden ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir şu bilgileri verdi:

“Biliyor musunuz? Phuket ve Bali’nin web sitelerinin günde 1 milyon ziyaretçisi var. Çeşme’nin global olarak daha iyi tanıtımının yapılması için ‘www.cesme.com.tr’yi açtık. Biz bir taraftan nasıl daha iyi tanıtım yaparız çabası ve arayışı içerisindeyken, diğer taraftan Çeşme’ye zarar verebilecek olumsuz haberlerin bertaraf edilmesi için Kaymakamlık ve Valilik düzeyinde çalışmalar yaptık. ‘Çeşme’de 30-40 kaçak göçmen yakalandı’ haberlerinin kime, ne faydası var? Bu haber bilinse ne olur, bilinmese ne? Göçmen kaçaklarıyla ilgili AA kaynaklı haberlerin disipline edilmesi için İçişleri Bakanlığı’na da mesaj yazdık. Bunların haricinde, yurt dışında Çeşme’nin tanıtımı için, gelen yabancı acenta yetkililerini otellerimizde ağırladık ve tanıtım gezileri düzenledik. Çeşme’nin ve otellerin tanıtımı için yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katıldık, katılmaya da devam ediyoruz. Ayrıca plajı olmayan oteller için Mal Müdürlüğü ile plaj araştırmamız var.”

 

Çeşme’nin öncelikli sorunları

Çeşme’nin sorunları ve isteklerini ana başlıklar halinde aktaran Yakup Demir şu konulara dikkat çekti:

 

– Kanalizasyon taşmaları en büyük sorunumuz. Tedbir alınmaz ise, özellikle Ilıca bölgesindeki tüm plajlar kullanılamaz hale gelecek.

 

– Sokaklardaki kokulardan çok şikayet aldık.

 

– Elektrik kesintileri geçen yıla göre azalsa da, sıkıntılar devam ediyor. Gelen ziyaretçiler ışıl ışıl bir Çeşme istiyor.

 

– Merkezi noktalarda, Alaçatı ve Çeşme girişlerinde otoparkların yetersiz olduğu yönünde çok fazla şikayet alıyoruz. Genel olarak ulaşım konusunda çok şikayet var. Yukarıda belirtiklerimize ek olarak, dolmuşların kapasitesinin çok üstünde yolcu aldıkları yönünde eleştiriler var.

 

– Plajlardaki temizliğin yetersizliğinden şikayet geliyor.

 

Sezon iyi geçti

Alaçatı Turizm Derneği Genel Sekreteri Esra Koçdemir; hizmet, alt yapı ve gürültü konularında önemli çalışmaları olduğuna vurgu yaparak, “Sezon olumlu geçti. Terör probleminin olmaması, döviz paritesi sezonu hareketlendirdi. Turizmde sürdürülebilir, korumacı yaklaşımlar uzun vade için şart, olmazsa olmazlarımız. Temel yaklaşımımız bu, biliyoruz ki, bu yapılamazsa herşey tersine döner” diye görüş bildirdi.

 

Turistik ürün planlaması yok

Alaçatı Turizm Derneği üyesi Ahmet Acaroğlu kendisine söz verilmesi üzerine, turistik ürün konusuna dikkat çekmek istediğini belirterek şöyle konuştu:

“Çeşme’de turistik ürün planlaması yok. Yerli veya yabancı turist geliyor, konaklıyor, gündüz plaj, happy hours party, akşam yemek ve eğlence mekanları. Başka bir şey yok. Dernekler turistik ürün oluşturmalı. İlk işimiz bu olmalı. Gelen turiste bölgeyi tanıtıcı donelerle alternatif sunabilmeliyiz. Örneğin Urla Şarap Tadımları mükemmel, biz de yok. 8 yıl önce Çeşme Marina’da Şarap Festivali yapıldı, çok da güzel oldu ama devamı gelmedi. Biz kültürel ve sportif etkinler yapalım. Örneğin bisikletle şehir, ATV ile bölgesel turlar ilgi çekiyor. Geleneksel ürünlerin satılacağı daimi alışveriş alanları olmalı, AMV değil ama. Kruvaziyer yanaşıyor, turistin 4-9 saat vakti var. Planlamasını gemide yapıyor ama ona bol bol alternatif sunulması gerek. Turistik ürünlerimizi acilen planlamamız gerek.”

 

Bir cevap yazın