Kadınlar Kadıncıklar

Haber, Şahin Erkenez
Haberi paylaşın

Pazardan süt alıp yoğurt yapmıyorsan, o marketlerden aldığın katkısının ne olduğu belli olmayan, yoğurt kılığındaki ürünü yiyeceksin, sevgili tembelciğim!

Memelerim sarkacak!” diye çocuğunu emzirmezsen o çocuk yaşam savaşına zaten yenik başlayacak, Ajda Pekkan akıllım.

Salça yap” demiyorum ama memleketinde elleri öpülesi kadınlarımızın yaptığı salçalardan satın almıyorsan, kanserojen içeren katkılı salçaları hem yiyecek hem de yedireceksin mutfak güzeli…

Erişte yap” demiyorum ama en azından marketten makarna alacağına köy pazarından erişte satın al be kadın… Erişte ne mi? İnternete bak. Annene sor, kayınvalidene sor, mahallendeki yaşlı ebeye sor. Sorgusuzum…

Dört tane biberi, üç tane salatalığı hazır sirkeye koyup turşu yapmak zahmetine katlanmıyorsan önüne konan o hazır ne olduğu belli olmayan turşuları zıkkımlanacaksın, içinde koruyucu olduğu için miden ağrıyacak, sen de kocanın başını(!) ağrıtacaksın geçimsizim.

Yaz aylarında 5-10 kg biber alıp kurutup sofralık biber yapmazsan Avrupa kapılarından dönen alfatoksinli kiremit tozlu ve boya katkılı toz biberleri ziftleneceksin, tembel uyuşuğum.

Limon, şeker ve suyu karıştırıp limonata yapmıyorsan kolon kanseri yaptığı kesinleşen mısır şekeriyle hazırlanan boyalı suları, kolaları içeceksin… Afiyet olsun beslenme özürlüm.

Gerçek balımız yerine salt ucuz diye Çin’den gelen balı yedirirsen çocuğuna o çocuk hem fiziksel hem de ruhsal olarak eksik gelişir daha doğrusu geliş(e)mez, gözleri bile çekik olur yahu. Ucuzcu meraklım!

“Bizim zamanımızda” diye başlayan ak saçlı, pamuk elli, bal dilli, nur yüzlü, güzel gözlü büyüklerin sözünü kesip “geçti sizin zamanınız, şimdi her şeyin hazırı ve kolayı var” dersen hazır ve kolayın sana hazırladığı sonuçlara katlanırsın. Çokbilmişim!

Sabahları zeytinli peynirli, ballı, yumurtalı, kahvaltı yerine kedi çanağında süt ile karıştırdığın Amerikan mısır gevreği, yulaflı mama ile kendini ve çocuğunu kandırmaya devam edersen hastalık için çok beklemeyeceksin tembel tenekem.

Un, yumurta, şekeri karıştırıp bir kek dökmezsin, çocuğunun eline cips ve şekerleme verirsin ondan sonra “bu çocuk obez oldu!” diye doktora götürürsün. Doktor çocuğuna ne yapabilecek sanıyorsun? Tıp özürlüm!

Tembel Avrat” reyonundan ayıklanmış yıkanmış sebze almanı kabul ettim de, kuru soğanın küp şeklinde doğranmış ve dondurucuda korunanını satın almanı nasıl anlayayım be kadın…

Evin önünde motosiklet eksik olmuyorsa, pizzacının, köftecinin, hamburgercinin, pidecinin, dönercinin motosikletlerinin biri gelip öteki gidiyorsa, hayatında bir eksiklik olduğunu sen düşünmezsen kocanın ve çocuğunun düşüneceğini idrak etmez misin, hazırlopçum…

Çoğu gerçek şakayla yazılır, söylenir gerçeğinden buna bir de mizah eklenerek yazılmıştır. Kimse üzerine alınıp gücenmesin. Ha bunun bir de Erkekler-Erkekcikler- versiyonu var.

O da haftaya.

 

Bir cevap yazın