Likya Yolu’na yağma yok

Haber
Haberi paylaşın

Dünyanın en iyi on uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak kabul edilen Likya Yolu’nun asfaltlanmasına tepki gösteren CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay “Yolun doğal yapısının bozularak asfalt yapılması bölge turizmine büyük bir darbe vuracaktır” dedi.

“Her yıl binlerce yerli ve yabancı yürüyüş tutkunu turiste ev sahipliği yapan ve ülkemiz turizmine büyük katkısı olan bu tarihi yolun doğal yapısının bozularak asfalt yapılması bölge turizmine büyük bir darbe vuracaktır. Bu yolun yağmalanmasına izin vermeyeceğiz” diyen Burak Erbay şöyle devam etti:

“Tarihi Likya Yolu dünya ve Türkiye’nin en önemli yürüyüş rotalarından birisi. Fethiye ilçemizden başlayarak Antalya’ya uzanan yaklaşık 540 kilometrelik, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak kabul ediliyor. Tarihi Likya Yolu, eşsiz doğal güzelliklerin yanı sıra 19 antik kenti birbirine bağlayan tarihi bir yol. Yürüyüş güzergahı üzerinde halen mevcut olan 11 tane antik kent barındıran Tarihi Likya Yolu’nu asfalta boğmak, buranın turizm potansiyelini yok etmektir. Bu yolun asfaltlanması her yere beton ve rant gözüyle bakan AKP’ye yakışan bir durumdur”

Binlerce turist geliyor
Her yıl dünyanın birçok ülkesi ve Türkiye’den binlerce turistin yürüyüş için geldiğini hatırlatan Erbay “Bir tarih ve turizm bölgesini korumak için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Tarihi Likya Yolu’nun Antalya’daki başlangıç noktası asfaltlanıyor. Bugün yolun asfaltlanmasıyla başlayan bu süreç, bu tarihi, doğal ve kültürel zenginliği yok etme pahasına kimlere ne gibi rantlar sağlanmasının önünü açacaktır? Ülkemizin tüm güzelliklerini, doğasını, tarihi ve kültürel güzelliklerini, ormanlarını, akarsularını rant uğruna talan eden bir zihniyetle karşı karşıyayız. AKP için önemli olan varsa yoksa yandaşa rant sağlamaktır. Bu tarihi yol için de ne gibi rant planları olduğunu yakın zamanda öğreneceğiz. Ancak bu tarihi yolun talan edilerek, birilerine rant sağlamak için yağmalanmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Bir cevap yazın