Şimdi Marmaris zamanı

GEZİyorum, Haber
Haberi paylaşın

Ekim ayı Marmaris’in gerçek değerlerini görebilmek, sıcaktan bunalmadan çevresini doya doya gezebilmek için en güzel ay. Okullar açılınca yerli misafirlerinde bölgeden ayrılmasıyla kendi nüfusuna yakınlaşan Marmaris’e doyamazsınız.

Marmaris, turizm açısından Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri.  İlkçağ kaynaklarında Fiskos, tarihçi Texier’ e göre Fineks, Heredot’ a göre Marmarios, Piri Reis ise Mermeris olarak belirtmiştir. Daha sonra Marmaris adını almış.

Marmaris‘in nüfusu 91 bin 871 kişi. Yüzölçümü 963,73 km2. Yüzde 80 ‘ i ormanlık alan, yüzde 5’ i tarım alanı olup, 451,72 km kıyı uzunluğuna sahip. Muğla’ya 56, Dalaman Hava Limanına 98, Adnan Menderes Hava Limanına 280 Km.

Geçmişten günümüze Marmaris
Marmaris’te kentleşme, kale çevresinde gelişti ve giderek yaygınlaştı. Bugün Beldibi ve Armutalan sırtlarından denize ve İçmeler’e kadar çok geniş bir alana dağılan Marmaris’in kale, iskele ve marina ile sınırlanmış bölümü, tarih kent merkezi olarak adlandırılıyor. Bu bölgedeki tarihi yapıların tamamı 16.-20. yy’a, Osmanlı dönemine ait. Kale çevresindeki tarihi yapılar olduğu gibi korunmuş ve restore edilmiş konumda. Sokaklar dar, ahşap yapılar çıkmalı. Alt yapısının çok yıllar önce tamamlanmış olması nedeniyle Türkiye’de her evin kapısının önünden denize girilebilen neredeyse tek yerleşim merkezi özelliğine sahip. Deniz suyu sıcaklığı kış aylarında bile 16 derece civarında. Denizle bütünleşen çam ormanlarına sahip muhteşem koylarıyla, dört tarafını çevreleyen Milli Parkı’yla, mavi bayrakla donatılmış plajları ve berrak deniziyle Marmaris bugüne kadar Akdeniz ve Türkiye turizminin önemli merkezlerinden birisi olmayı başardı.

Dört bir yanını çevreleyen çam ağaçları bölgeyi de çam balı üretiminde ön plana çıkarıyor. Ülke çam balı üretiminde yüzde 75 ile Muğla’nın ürettiği balın yüzde 30’u ise Marmaris’in Orhaniye Mahallesince sağlanıyor. Sadece bu mahallede 25 binin üzerinde kovan var.

Nereleri gezelim?

Yürüyerek gidilecek yerler:
Rota 1: (Hareket noktası Atatürk heykeli)
Kapalı çarşı: Alış veriş merkezlerinin bulunduğu yer.
Marmaris Kale ve Arkeoloji Müzesi:Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde, Marmaris Kalesi’ni Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Adası‘nı almak istediği zamanlarda yaptırdığı ve kalenin seferden önce askeri üs olarak kullanıldığı belirtilir.
Kale çevresi, tarihi yapı ve sokaklar: Dar sokaklar ve tarihi yapılar görülmeye değer.
Hafza Sultan Kervansarayı: Hafza Sultan Kervansarayı 1545 yılında Osmanlılar döneminde yapıldı. Kaleye çıkan yol üzerinde.
Bedesten ve Eski Cami: Çeşme Meydanındaki cami ile bedesten yine tarihi bir yapı.
Yat Limanı: 720 yat kapasiteli limanı boydan boya restoran, kafe ve barlar oluşturuyor. Bu restoranların tam arkasında ise Türkiye’de en fazla barın olduğu Barlar Sokağı ise gece eğlencesinin en önemli noktası.
Günnücek Milli Parkı:Altingiaceae familyasından olup günümüzde sadece Muğla, Amerika ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren Liquidambar cinsine ait Sığla Ağacını burada bolca görmek mümkün. Amerika ve Çin’de bulunan ağaçlar mobilya türüdür. Muğla’daki Sığla’lardan elde edilen yağ kaliteli parfüm ve deodorant yapımında, posaları da ilaç sanayiinde kullanılıyor. Yalancı Boğaz yolu üzerinde Marmaris merkeze 3 km.26 hektarlık bir alanda yer alıyor.
Sarıana Türbesi: Rodos seferinden önceki ziyaretinde Rodos’u 5 günde alacağını müjdeleyen bir adı da Yörük Fatma olan Sarıana’ya dediğinin çıktığını müjdeleyip elini öpmek için gittiğinde ölüm haberiyle türbe yaptıran Kanuni Sultan Süleyman’ın eseri.

Rota 2: (Hareket noktası Atatürk heykeli)
İyilik Kayalığı Arkeoloji Parkı: 19 Mayıs Gençlik Meydanı arkasında 8 bin 342 metrekarelik alan ile tepe eteğindeki 2 bin 100 metrekarelik alanda kurulu arkeolojik kalıntıların sergilendiği bir park. 1. derece SİT parkta M.Ö. 4. Yy’a ait eserler bulunuyor.
Uzunyalı
 Atatürk Heykelini geçer geçmez Saman iskelesinden sonra başlayıp İçmeler’e kadar uzanan yaklaşık 9 kilometrelik bir plajı da içine alan sahil yolu. Gündüz neredeyse tamamı mavi bayraklı olan plajı, akşam restoranları, gece saat 24’e kadar açık barlarıylaçok güzel tatil geçirilecek bir alan.
Panoramik Seyir Tepesi: Emniyet Müdürlüğü karşısındaki 3M Migros yanından geçilerek Çavdar Boyu Caddesindeki Tepe Restoran önünden Marmaris, Adaağzı, Siteler, İçmeler ve Marmaris Körfezini seyretmek mümkün.

Otomobil ve yüksek araçla gezilecek yerler

Rota 1: (Hareket Atatürk heykeli) Marmaris – Hisarönü -Orhaniye- Selimiye- Bozburun – Söğüt -Taşlıca (Serçe Limanı): 68.25 km.

Marmaris’ten otomobil ile hareketle Armutalan Mahallesi çevre yolu geçilerek şehri panoramik görüp fotoğraf çekmek mümkün. Değirmenyanı geçilerek 15’nci km’deki yol ayrımından Bozburun istikametine dönülecek. 3 km. sonra Hisarönü Körfezi karşınıza çıkıyor.

Hisarönü(Bybassos)
Körfezin denizi sığ, kumu siyaha yakın renkte. Genelde öğleden sonraları bu bölge rüzgarlı olması nedeniyle sörfçülerin uğrak yerleri arasında. Hisarönü’nden Tekneler İnbükü (Emel Sayın Koyu), Kartal, Tavşan Adası ve Bencik Koylarına tekne turları düzenleniyor. Ata binmek isteyenler için çiftlikler bulunuyor.
Köyle körfez arasında Eren Dağı üzerindeki Pazarlık (ya da Gavur Pazarı) adı verilen düzlükte Kastabos adlı bir tapınak kenti Hemithea’nın kalıntıları var.
Hisarnönü’nü devamla Orhaniye’ye varıncaya kadar birbirinden güzel minik koylar geçiliyor.

Pazarlık (Castabus)
Bu antik ören yeri ve Hisarlık Köyü yakınlarındaki kutsal yere Hisarönü ovasından bir saatlik tırmanışla ulaşılıyor. Bir platformun üzerindeki tapınağı, Dor öğeleri de taşıyan İÖ 4. yüzyıldan kalma İon düzenindeki temeli görülebiliyor. Yıkık tiyatro, tapınakla birlikte bölgede tanımlanabilen tek yapı.

Kızkumu ile dünyaca ünlü Orhaniye(Kırvasil)
Hisarönü’nden 8.5 km. uzaklıkta ve Akdeniz özelliklerini taşıyan eski Rum köyü olarak bilinen Orhaniye’nin önceki ismi “Kır saçlı Vasil” anlamına gelen “Kırvasil” imiş.

Kızkumu:
600 metre uzunluk ve ortalama 3 metre eninde kızıl kumların oluşturduğu Kızkumu ziyaretçi rekoru kırıyor. Uzaktan bakanlara deniz üzerinde yürüyor izlenimi veren Kızkumu’nun başlangıcı ile 600 metre sonrasında denizin ortasında birer tane denizkızı heykeli bulunuyor. İki heykel arasında yürürken dileklerde bulunuluyor. Kızkumu eşi bulunmaz bir jeolojik oluşum, bir jeolojik miras olsa da Kızkumu’nun halk arasında yer etmiş bir de efsanesi bulunuyor:

Kızkumu Efsanesi:
Efsaneye göre Bybassos Kralı’nın kızı güzel prenses ile bir balıkçı birbirlerine aşık olurlar. Kız geceleri sahile çıkıp kandille balıkçıya işaret verir ve balıkçı da karşı kıyıdan sandalıyla gelerek buluşurlar. Kral bunu zaman içerisinde öğrenerek bir gece kızını takip ettirerek balıkçının denizden geldiğini, kızının kumsalda onu beklediğini, beklediği yeri de elindeki bir kandille balıkçıya haber verdiğini öğrenir. Kral askerlerine kızını kumsalda yakalayıp elindeki ışığı alarak balıkçıya işaret vermelerini ve balıkçıyı yakalamalarını emreder. Denilen yapılır. Balıkçı karşı kıyıdan ışığı gördüğü anda atlar kayığına, kürek çekmeye başlar. Kız askerlerin elinden kurtulup denizin ortasındaki delikanlıya doğru koşmaya başladığı anda bir mucize gerçekleşir ve kızın her adım attığı deniz anında kumsala dönüşür. Arkadan koşan askerlerin üzerlerindeki ağırlık onları suya batırdığı anda bir asker ok ve yayına sarılır. Amacı delikanlıyı vurmaktır ama ok kıza saplanır. Efsaneye göre de kumların rengi kızın kanıyla kırmızıya dönüşür. Delikanlı okla öldürülen prensesi alıp kayığıyla ortadan kaybolur ve bir daha ikisini de gören olmaz.

Turgut(Bybassos)
Kızkumu’nu geçerek 5.77 km. sonra halılarıyla ünlü Turgut’a ulaşılıyor. Turizm, arıcılık, balıkçılık, hayvancılık ve tarımla uğraşan Turgut yaşayanlarının önemli üretimlerinden biri de yer fıstığı. Turgut Koyundaki restoranlarda deniz ürünlerinin yanı sıra köy yemekleri de meşhur. Köyden şelaleye giderken yaklaşık bir kilometre sonra İÖ 3-4.yy’lara ait Diyagoras adında bir savaşçının anıt mezarı bulunuyor. Fakat buraya çıkmak biraz maharet istiyor. Son derece dik ve patika yol.
Turgut Kalesi (Bybassos)
Orhaniye Koyu ortasındaki adanın tepesindeki kalenin Bybassos antik kentine ait olduğu düşünülüyor. Bybassos’lular kaleye Turgut Köyü’ndeki şelaleden kemerler ve borularla su getirmiş. Yine Turgut köyü yakınlarında 300 metre yüksekliğindeki bir tepede yer alan Turgut Kalesi’nin 300 metre yakınına kadar toprak bir yoldan araçla ulaşım mümkün. Yolun diğer dik bölümünü yürümek şart.

Turgut Şelalesi

47 bin 800 metrekarelik alan içindeki şelale girişine kadar araçla gidiliyor. Giriş ücretsiz.  ‘Atlamak yasak’ tabelasına aldırış etmeyen ziyaretçiler kendilerini şelalenin göletine bırakmaktan keyif alıyor. 16 derece su sıcaklığına sahip göletler için de yüzmek ise cesaret istiyor. Toplam 5 şelaleden oluşan Turgut Şelalesi sığla, çam ve bazılarının 800 yıllık olduğu belirtilen dev çınar ağaçlarla kaplı. Şelale, yaz kış görsel güzellik arayan fotoğrafçılar için en önemli uğrak yerlerinin başında geliyor. Şelaleye Marmaris’ten kalkan cip safarilerle de ulaşmak mümkün.

Selimiye (Hydas)
Antik adı Hydas olan Selimiye ile Turgut arası 13.4, Marmaris ise 43 km. Huzur, doğa, yeşil ve mavinin farklı tonlarını görmek isteyenlerin tercih ettiği Marmaris’in en önemli turistik merkezlerinden Selimiye Mahallesi, Hisarönü Körfezi’nin en güvenli koylarından birisi. Neredeyse tüm restoranlarının körfeze baktığı ortam çok güzel. 2 km’lik bir sahil şeridi boyunca onlarca butik otel, kafe ve restoran sıralanıyor.

Selimiye denizi derin. Sadece arka taraftaki Sığ Liman kumsal ve deniz içinde yürüdükçe derinleşiyor. Günübirlik tur teknelerinde müzik çalınmıyor.

Aşk bir diğer adıyla da Dişlice Adası: Uzaktan volkanik kaya görüntüsü çizen adaya yaklaşınca hayretler içinde kalmamak mümkün değil. Kayalar, dikey ve sık aralıklı dizilmiş volkanik görünümlü girintili çıkıntılı bir konumda. Çok daha ilginç yanı ise adanın bir yüzünün bu şekilde olması. Diğer yan ise normal taş toprak görüntüsünde.

Biri Sarıkaya, ikincisi Selimiye’nin en yüksek tepesinde, sonuncusu ise Kızılköy Mahallesi’ndeki Aşarkale’de üç kale kalıntısı var. Günlük tur tekneleri iki ayrı rota izliyor. Birincisinde liman çıkışından sonra Sığ Liman’da Cennet Koyu, Üzerinde tarihi eser manastırı olan Kameriya Adası, volkanik bir ada olan Dişlice ya da diğer adıyla Aşk Adası, çam ağacında sallanarak denize atlayıp yüzdükten sonra aynı çam ağacının köklerine tutunarak karaya çıktığınız Bencik Koyu, Akvaryum Koyu ve son olarak Kargı Koyu geziliyor.

İkinci rotada Sığ Liman, Kameriye Adası, Koca Ada, Kozbükü, Koca Bahçe ve Dirsek Bükü var.

Bozburun(Larymna)

MARMARIS/DHA: YESIL ADAYA KONUM ITIBARIYLE BOZBURUN’UN HEM KARA HEM DE DENIZDEN COK RAHAT GORUNEBILECEK BIR KONUMDA. BURAYA GULET KONULMAK ISTENIYOR
FOTO: DHA, MUSTAFA SARIIPEK- BOZBURUN

Selimiye’ye 9 km. Dünyanın en zengin insanı yazılım devi Microsoft’un patronu Bill Gates ve eşi Melinda, İngiliz futbol takımı Chelsea’nin patronu Rus milyarder Abramoviç de neredeyse hemen her yıl Marmaris ve özellikle de Bozborun Beldesi’ndeki Cibcik Koyu’na geliyor. Bozburun, Deniz Gümrük Kapısıyla hayli önem kazandı. Yunanistan’ın Sömbeki (Symi) Adasına en yakın yer olması nedeniyle Bozburun aynı zamanda sakin bir tatil isteyenler için biçilmiş kaftan. Bölgede küçük ama kaliteli aile işletmeleri olan konaklama tesislerinin hemen önü deniz. Bozburun merkezdan 3 dakikalık mesafedeki üç bir yanı yüksek kayalarla çevrili Germe Limanına ulaşmak için Tepebaşı Caddesini takip etmek yeterli.

Gulet tekne yapımında Bozburun bölgenin lideri.

Kiralanacak küçük teknelerle Müskebe Adasına (Yeşilada), ile Kisilece, Kızılada, Zeytin Adası, Kamaria (İçinde tarihi eser var), Koca (Büyük) ada, Uzun, Topan ve Tavşanbükü Adaları gezilebilir. Karadan yolu olmayan Adatepe mevkiinde ise birbirinden güzel butik oteller ve apartlar bulunuyor. Buraya ulaşım otellerin özel tekneleriyle sağlanıyor. Turizm dışında badem, adaçayı, kekik, zeytin ve yağından para kazanılıyor.

Söğüt (Thyssanos)
Bozburun ile Söğüt arası 9 km. Söğüt, tepede cami ve muhtarlığın bulunduğu alan merkez, biraz daha yukarıya çıkılan bölge Bahçeli (İsteriç), merkezden aşağı doğru indikçe iki koya yerleşik Kızılyer (Botaz) ve Cumhuriyet(Saranda)  mahalleleri bulunuyor. Söğüt’ün denize açılan kapısı olarak bilinen Saranda merkeze 3 km uzaklıkta. Saranda koyuna muhteşem bir manzara eşliğinde inilirken tepedeki birkaç restoranda günbatımını izlemek muhteşem. Sahildeki birkaç restoranda deniz mahsulleri yenilebilir.

Söğüt köyü sahiline yakın Söğüt, Zeytinlik, Değirmen ve Fenaket adalarından Söğüt Adası’nda Bizans döneminden kalmış bir kilise bulunuyor. Mersin Burnu’nda ise eski bir manastır, bir kuyu, taştan bir çeşme ve bir de değirmen var.

 

Taşlıca (Phoenix )
Söğüt Taşlıca arası 4.5 km. Söğüt ile Taşlıca arasındaki dar ve dik yol boyunca sağınızda muhteşem ötesi bir manzara var. Datça Yarımadasından Sömbeki (Symi) Adasına kadar izlemek mümkün.

Serçe Limanı Taşlıca’ya 9 km. Serçe Limanı yolu üzerinde Kırkkuyular denilen ve yüzyıllarca Taşlıcalıların içme suyunu karşılayan kuyular var ki bunlardan 7 tanesi iki sene önce bölgeye su getirilene kadar kullanılıyordu.

Kuyuları devamla tarihi Thyssanos yerleşim kalıntılarına ulaşılıyor. Serçe Limanına doğru devam ettiğinizde anayola yapılan sürgülü kapı görenleri şaşkına çeviriyor. Kapının esprisi bölgede yetiştirilen küçük ve büyükbaş hayvanların başına çoban dikmeyip bu kapı ile kontrol etmek. Asardibi Mevkiinden sonra 3 dakikalık yolla minik olmakla birlikte çok da güzel olan Serçe Limanına(Kasara) ulaşılıyor ve kara yolu artık burada bitiyor.

Tansul Çiller’in denize girdiği yer: Kumlubük
Rota 2: (Hareket noktası Atatürk heykeli)
Marmaris – İçmeler -Turunç- Kumlubük (24.85 km)– Osmaniye – Bayır – Çiftlik (28.77 km)

Marmaris’ten hareketle  8.39 km. sonra İçmeler’e ulaşılıyor. İçmeler Mahallesinde Kayabal Caddesini takiben Seyir Tepesi gezilerek, İçmeler Köyiçi bölgesinden 12 km. asfalt olup son derece virajlı dağ yolu geçilerek Turunç’a inilirken muhteşem manzara karşınızda. Ufkun karşı ucunda Fethiye, sağında Rodos.

Turunç-Kumlubük: (Amos)
Bölgeye tarihte adını veren içinde tiyatro, tapınak ve bazı heykel kaideleri olan Amos harabeleri, Turunç ile Kumlubük arasında tepede yer alıyor.

Turunç, tatilciler kalabalık ve gürültüden uzak, huzur dolu ve hem de eğlenceli bir tatil sunuyor. 22’nci Türkiye Başbakanı Tansu Penbe Çiller, yaz aylarında President isimli motor yatıyla sık sık Marmaris’e gelerek, Hollandalı Ahmet’in yerinde denize girmesiyle bölge çok daha ünlendi.

Osmaniye
Kumlubük’ten öteye yol yok. Mecburen Turunç’a geri dönülüyor. Turunç’tan da Marmaris istikametine devam edilerek rampalar çıkılıp düzlüğe varıldığında düz giderseniz Marmaris’e sola dönerseniz de rotaya devam ediliyor. Bayır mahallesi yönünde 12.11 km. yolculukla Marmaris çam balının üçte ikisinin üretildiği Osmaniye Mahallesine ulaşılır. Marmaris Ticaret Odası bölgeye kazandırdığı Balevi ile köylülerin elde ettiği ürünler de burada satılıyor.

Bayır(Syrna)
1901 yaşındaki çınar ağacıyla son derece ünlü bir yer. Bu çınarın 25 metre ötesinde 600 yıllık kardeşi ve caminin yanı başında ve diğer ikisine 25 metre uzaklıkta olan 3 bin yıllık Akdeniz Selvisi var. Turistler çınar ağacının etrafında üç kez tur atarak özel dileklerde bulunuyor.

Tarih açısından Bayır’ın antik Syrna kentinin üzerinde kurulduğu, şimdi caminin bulunduğu alanda Sağlık Tanrısı Asklepios’a adanmış bir tapınağın yer aldığını iddia edilse de tapınaktan bugüne ulaşan hemen hiç bir iz kalmamış. Syrna kentinin akropolisi köyün 2 km kuzeydoğusunda Yancağız Tepesi üzerinde. Bayır’da organik yiyecek ile değişik hediyelik eşya satan bir işyeri sahibi olan satan Hasan Ali Vural, işyerine gelen şehit ailelerinin yedikleri ve satın almak istedikleri ile hamilelerin işyerinde yediği hiçbir şeyden ücret almıyor.
Bayır’dan sonra yol ikiye ayrılıyor. Biri sağdan Turgut ve Selimiye tarafına, diğeri de Çiftlik Koyu ve Bozburun’a yöneliyor.

Çiftlik 

Bayır Köyü’nü geçtikten sonra Çiftlik ayrımından 15 dakika süren virajlı bir yolu takip ederek Çiftlik Koyu’na ulaşabilirsiniz. Çiftlik Koyu’nun en çok iri kumlu plajı ilgi görür. Günübirlik uğrayan tekneler dışında tenha ve sakin bir koydur. Dalmak için Çiftlik Koyu’na çok yakın Gerbeklise Koyu’na da gidebilirsiniz. Deniz gözlüğü ile dalıp, denizaltının binbir rengini seyretmekten büyük bir zevk alacaksınız.

Bayır’dan Bozburun yoluna girip, yaklaşık 1 km sonra Çiftlik sapağına ulaşılıyor. Bayır ile Çiftlik arası 8.24 km. İniş başladıktan bir süre sonra koyun ortasında bir Türk işadamına ait Çiftlik Adası’nı görmek mümkün. Bölgenin kumlu ender plajlarından birisi olan koyda iki tane restoran, bir site, kapalı olan bir otel ile sağ kesiminde bir de tatil köyünden ziyade küçük bir aile işletmesi bulunuyor. Koyun hemen yanında Gebekse koyu mevcut. Burada bir kiliseye ait olduğu düşünülen tarihi kalıntılar da var. Gebekse Koyu, mavi yolculuk teknelerinin başlıca uğrak yerleri arasında. Küçük bir kumsalı, bir çardak lokantası vardır.

 Doğa harikası Bördübet
Rota 3: (Hareket noktası Atatürk heykeli)

Marmaris – Değirmenyanı –Bördübet (27.9 km)– Amazon (2.9 km) – İnbükü Tabiat Parkı (11.9 km) – Çubucak Tabiat Parkı ( 3 km)– Marmaris (21.5) (Gidiş dönüş toplam: 67.2 km)

Bördübet

Marmaris’in en önemli koylarından birisi de Bördübet Koyu. Marmaris-Datça Karayolunun 16’ncı kilometresinden sonra sağa ayrılan yol ile gidilir ve mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında. Çünkü buradan da onlarca koya daha geçmek mümkün.

Savaş döneminde bölgedeki İngiliz askerlerinin kuş yatağı anlamına gelen bird the bed adını takmasıyla zamanla Bördübet adını alan, denizle ormanın bir arada olduğu harika bir koy. Marmaris merkezden hareketle Değirmenyanı Merkez Camii karşısı, Hisarönü İlköğretim Okulu’nun yanından sağa girilecek. Yol dar ve virajlı. Trafiğin olmadığı, karmaşadan uzak, bitki, kuş ve hayvan çeşitliliğiyle adeta küçük bir Amazon’a ulaşılıyor. Burada kalmayı düşünenler için iki konaklama merkezi mevcut ama önceden yer ayırtarak gitmekte yarar var.

Güldüren yolla Amazon
Bördübet’ten düz gidilirse Datça yoluna, sağa dönülerek Amazon tarafına gidiliyor. Amazon’a ulaşana kadar toprak ve taşlı yollarda “Azami sürat 120 km”,  “Otobanda geri dönülmez”, “Dikkat radar” şeklinde birbirinden esprili tabelalar bulunuyor. Amazon bölgesinden birbirinden güzel koylara gitmek mümkün. Amazon Kampın sahibi TRT’in ünlülerinden Güneş Tecelli’ye ait. Şimdi oğulları işletiyor ve çok güzel bir yer.

Dilek Plajı
Amazon’daki Kamp Amazon’un bulunduğu yerden hareketle 14.4 km. sonra varılan Dilek Plajı tatlı su ile denizin birleştiği nokta ve sahili büyük çakıllı. Denizi çok güzel.

Emel Sayın’ın adını verdiği koy ve İnbükü Tabiat Parkı
Amazon’dan geri dönüşle Bördübet tarafı yerine bu kez kavşaktan sağa dönülerek Datça yolu istikametine devam ediliyor. Marmaris Datça karayoluna çıkıldıktan sonra sağa dönülerek devamla 5.5 km. sonra sağınızda İnbükü Mesire Yeri var. Ücretli olan giriş kapısından sağa dönerseniz tek katlı villaların yer aldığı bölüme, sola dönerseniz de kamping alanı ile restoranın bulunduğu bölüme gidiliyor. Üstten iki ayrı koyun manzarası harika. Emel Sayın Koyu denilmesinin sebebi ise Emel Sayın’ın yemyeşil gözleriyle özdeş güzellikte olması. Koyda konaklama yerleri mevcut. Unutmamak gerekir ki İngiliz futbol takımı Chelsea’nin patronu Rus milyarder Abramoviç her sene bu koyda teknesiyle tatil yapıyor.

Çubucak Tabiat Parkı
İnbükü’nden sonra geri dönüş başlıyor ama bu seferki rota başka taraftan. Marmaris istikametine devam ederken hemen yol kenarında Çubucak Tabiat Kampı bulunuyor. Çadır kamp olarak da bilinen tesiste restoran, kafeterya, oyun alanı, basketbol – voleybol sahası, market, çocuk parkı ve ortak çamaşır yıkama alanı bulunuyor. Karavan ile gelindiğinde de yer var. Karavan ve çadır alanları genel olarak birbirinden ayrı. Tesise günübirlikçiler için bir bölüm var ve orada pikniklerini yapabiliyor. Kafeteryada kablosuz internet hizmeti de veriliyor.

Cennetten bir köşe İngiliz Limanı
Rota 4: (Toprak yol, yüksek araç)

(Hareket noktası Atatürk heykeli)Marmaris – Taşhan – Ovacık – Karaca (23.5 km) – Karaca Koyu (12.7 km) – Karacasöğüt İskele (5 km) – İngiliz Limanı ( 5.2 km) – Okluk Koyu ( 600 mt.) – Sarıdana Koyu (11.5 km) – Ayın Koyu (4.7 km) –Marmaris (25.4 km) Toplam 88.6 km.

 Gökova tarafındaki koylarda denize girmek çok ayrı bir güzellik. Bir çam ağacının dalında sallanırken kendinizi turkuaz renkli denize bırakabilir, yüzdükten sonra da denizden çıkmak için suların içine kadar uzanan çamların dallarına tutunabilirsiniz.

Marmaris’ten hareketle Muğla istikameti 11’nci km.’den sola Karaca istikametine dönülüyor. Ovacık geçilince Karaca Koyu tabelasından sağa girilerek 12.7 km. sonra Karaca Koyu’na varılıyor. Plajı büyük çakıllı ve karşısında özel Karaca Adası var. Buradan Ovacık’a geri dönerek 5 km. sonra Karacasöğüt iskelesine varılıyor. Buradan da geri dönerek Karacasöğüt çıkışındaki caminin sağdan devamla İngiliz Limanı’nındaki Okluk Koyu’na varıyoruz.

Halka kapatılması düşünülen Okluk Koyu

Gökova Körfezi’nin en büyük koyu olan Değirmenbükü’nde yer alan limanda, yatçılara hizmet veren iki restoran var. Liman adını, II. Dünya Savaşı’nda, Alman savaş gemilerinden kaçarak bu elverişli coğrafyaya gizlenen İngiliz filosundan alıyor. Gökova tutkunu, ünlü denizci Sadun Boro’nun, körfeze armağan ettiği denizkızı heykeli, denizin ortasında duruyor. Üzerinde şunlar yazılı: ‘’Bu denizkızı, düşlerini süsleyen cennete erişebilmek için, nice engin denizler, ufuklar aştı. Kıtalar, adalar, koylar dolaştı… Ta ki Gökova’ya ulaşana kadar.’’ Burada ayrıca Turgut Özal zamanında yapılan Cumhurbaşkanlığı konutunun bulunduğu Okluk Koyu, Hırsız Koyu, Malderesi ve Sazanlı koyları da yer alıyor.

Okluk bir kış, yani sakin liman. Konaklama tesisleri ve restoranlar var. Bölge merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ünlendi. Özal’ın koya yaptırdığı mütevazi Cumhurbaşkanlığı Konuk evi, Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine 300 kişinin konaklayabileceği çok lüks bir hale dönüştürülüyor. Bölgenin kamulaştırılarak girişlerin yasaklanacağı söyleniyor.

Sadun Boro ve Denizkızı heykeli
10,5 metrelik Kısmet isimli yelkenlisiyle dünya turunu 3 yılda tamamlayan ilk Türk denizcisi olan ve 87 yaşında hayata veda eden Sadun Boro, 1980 sonrası yaşamını Gökova Körfezi’nde geçirdi. Özellikle Gökova, Göcek, Fethiye gibi güney Ege kıyılarının korunması için çalışmalar yaptı. Okluk Koyu’nun ortasına boynunda nazar boncuğu olan Denizkızı heykelini 1995 yılında yaptıran Boro heykelin kaidesine de “Bu denizkızı, düşlerini süsleyen cennete erişebilmek için nice engin denizler, ufuklar aştı. Kıtalar, adalar, koylar dolaştı. Ta ki Gökova’ya ulaşana kadar” sözlerini yazdırdı. Denizkızı heykeli ile Boro’nun köydeki mezarı ve limanda yıllarca teknesini bağladığı çam ağacı ziyaretçi akınına uğruyor. Yaz aylarında Boro için burası ziyaretçi akınına uğruyor.

İngiliz Donanmasının saklandığı koylar
Okluk Limanı’ndan devam eden yol, küçük Ayın Deresi ve Ayın Koyu’ndan geçerek Malderesi’nin sonunda koridor gibi uzanır. Bu saydığımız bütün koyların ortak buluştuğu nokta İngiliz Limanı. Bu limanı çevreleyen çamlarla kaplı tepeler yani doğal yapısı nedeni ile bütün rüzgârlara kapalı, yılın her dönemi sakin, huzurlu ve güvenlidir. Bölgeye İngiliz Koyu denmesinin hikayesi ise şöyle: 2. Dünya Savaşı sırasında Alman veya Rus donanmasından kaçan İngiliz donanmasına ait gemi bu limana saklanarak birkaç ay burada barınır. Böylece kendisini kovalayanlardan kurtulması nedeniyle de buraya İngiliz Limanı adı verilir.

Sarıdana Koyu
Bölgede plajında nadir kum olan yer. Arka alan geniş bir ağaç kitlesiyle çevrili olması nedeniyle yöre halkı burada çadır kurarak kamp yapabiliyor. Dağlardan gelen tatlı sular burada denizle buluşuyor.

Ayın Koyu
Ayın Koyu adını, özellikle dolunay dönemlerinde ayın denizde yansıması nedeniyle oluşan muhteşem görüntüden aldığı söylenir. Plajı çakıl taşlarından oluşuyor. Koyun ön tarafındaki restoranın bulunduğu alan özel mülkiyet. Buranın sahibi yıllar önce vefat ettikten sonra restoran bir daha açılmadı.

 Ateşte yanan kumuyla ünlü Kleopatra Adası
Rota 5: (Toprak yol, yüksek araç)

(Hareket noktası Atatürk heykeli)Marmaris – Taşhan – Çamlı Mahalle iskelesi (21 km), İskele’den Kleopatra- Cedrae (Sedir) Adasına teknelerle gidiş- dönüş – İncekum Plajı (5.4 km) –  Boncuk Koyu (2.1 km) – Marmaris (23.6 km) Toplam 52.1 km.

Marmaris’ten Muğla istikametinden 15’nci km.’deki Taşhan Orman Yangın Ekibi binasının karşısından Çamlı Köyü, Kleopatra – Cedrae (Sedir) Adası istikametine sapılıyor. Çamlı iskelesine kadar yol boyunca köylüler kendi yetiştirdikleri çilek başta olmak üzere çeşitli sebze ve meyveleri satıyor. Anayol girişinden 6 km. sonra Çamlı Mahalle iskelesine varılıyor. Tekneye binerek Kleopatra Adasına gitmek mümkün.

Kleopatra – Cedrae (Sedir) Adası:
Adını Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra’dan alan, Oolotik adı verilen tek bir mineral veya mineraller ile bazen de taş parçacıklarının çok sayıda birikmesinden meydana gelen özel kumunun yanı sıra turkuazdan laciverte uzanan benzersiz denizi olan Kleopatra Adası muhteşem güzel. Adaya giriş ücretli. Çamlı iskeleden kalkan dolmuş motorlar ile ulaşılıyor.

Adada Roma çağından kalma eski Cedrae ören yeri bulunuyor. Kleopatra’nın yüzdüğü rivayet edilen çok ilginç bir plaj var. Efsaneye göre de bu küçük koy Kleopatra ile Mark Antonius’un denize girdikleri yer. Buradaki kumu Antonius sevgilisi Kleopatra için Kuzey Afrika’dan gemilerle getirtmiş. Kumlar koruma altında ve üzerinde yürümek, yatmak ve kum götürmek yasak. Adada küçük tiyatro binası, Agora ve amfi tiyatro bulunuyor.

İncekum Plajı

MARMARIS/DHA:CAMLI MAHALLESINDEKI INCEKUM PLAJI OZELLIKLE HAFTA SONLARI DOLUYOR. 2.5 DONUM ARAZI UZERINDE KURULU PLAJDA CAM AGACLARI DOGAL SEMSIYE GOREVI GORUYOR. PLAJ OZEL SEKTORE GECTIKTEN SONRA YENILEME CALISMALARI YAPILDI.FOTO:MUSTAFA SARIIPEK/MARMARIS(MUGLA), (DHA)

İskeleden Çamlı yönünün aksine gidilerek 5.4 km. sonra İncekum Plajı girişine ulaşılıyor. Aracınızı park ederek traktörün çektiği “Çekçek” adı verilen araçlara binilmesi gerekiyor. 08-20 saatleri arasında açık kalan plajdan giriş ücreti alınmazken, otopark, 1200 metre uzaklıktaki plaja Çekçek ile götürüp getirme, duş ve tuvaletlerden yararlanma ücreti olarak kişi başı 15 lira alınıyor. Plajda aynı zamanda gölgelik görevi de gören çam ağaçları altında piknik yapmak mümkün. Şezlong ve şemsiye ücrete tabi. Plajda restoran mevcut.

Saldırmayan köpek balıklarıyla ünlü Boncuk Koyu
İncekum plajından sağa dönüşle 2.1 km. sonra Boncuk Koyu’na ulaşılıyor. Çakıl taşlarının oluşturduğu alanın hemen arkasında okaliptüs, palmiye, günlüklü ve çam ağaçları yer alıyor. Özel kamping olan yere giriş ücretli. Konaklama mevcut. Boncuk Koyu’nun en önemli özelliği ise Kum Köpek Balıklarının (Carcharhinus plumbeus) sürekli olarak burada yaşamaları. Koyda üremelerini gerçekleştiren, saldırgan olmayan ve genelde 1-50 metre arası derinliklerde dolaşan 20’nin üzerindeki kum köpek balıkları Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından koruma altına alınmış durumda. Kum Köpek Balıkları dünyada en çok Hint Okyanusu, Doğu Pasifik, Avustralya, Meksika, ABD ve Akdeniz’de görülmesine rağmen sadece Atlantik kıyıları ile Boncuk Koyu’nda üremelerini gerçekleştiriyor.

 Nimara Mağarasını görmek gerekir
Rota 6: (Toprak yol, yüksek araç)

(Hareket noktası Atatürk heykeli)Marmaris –Adaköy (9 km) – Yalancı Boğaz – Cennet Adası -Nimara Mağarası (3.4 km) – Adaköy Seyirterası (1.7 km) – Marmaris (13.3 km.)

Marmaris merkezden hareketle 2.1 km. sonra Marmaris Liman ve Sahil Güvenlik Komutanlığı geçilerek sahilde çok sayıda önünde plajı bulunan restoranların bulunduğu Aktaş bölgesine ulaşılıyor.

Yalancı Boğaz’da henüz bir yapılaşma yok. Boğazın Marmaris’e bakan tarafında Akdeniz’in en büyük marinası bulunuyor. Sol tarafı ise açık deniz, yani Akdeniz. Adaköy geçildikten sonra asfalt yol sürekli soldan takiple karşınıza Akdeniz çıkıyor. Marinayı geçip yukarıya doğru aracınızla tırmanmaya başladığında sağınızda çok güzel Marmaris Körfezi yükselecek. Üzerinde bulunduğunuz yere ada olmamakla birlikte Cennet Adası deniliyor. Bulunduğunuz yerin karşısında gerçek bir ada olan Bedir Adası var.

Nimara Mağarası

MARMARIS/DHA:MEHLIKA AHU HETMAN VAKFI GOKKUSAGI GRUBUNCA DUZENLENEN KULTUR VE DOGA GEZISINDE MARMARIS’TEKI NIMARA MAGARASINA GIDEN OGRENCI VE VELILER MAGARAYA HAYRAN KALDI. TEK UZULDUKLERI NOKTA ISE MAGARADA ICILEREK KIRILAN BIRA SISELERI, SARKIT VE DIKITLERE YAZILAN YAZILAR OLDU.
FOTO:MUSTAFASARIIPEK/MARMARIS(DHA)

Cennet Adasındaki mağara denizden 350m.yükseklikte. 60 metrelik girişe sahip fakat giriş kısmının aşındırma ve tektonik nedenlerle kapı önündeki bazı kaya kütlelerinin mağaranın içine düşmesi sonucu meydana geldiği bilim adamlarınca kanıtlandı. Mağara, 1999 yılında I.Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alındı.

Binlerce sarkıt ve dikitten yola çıkarak mağaranın 12 bin yıl öncesinde insanlar tarafından kullanıldığı ortaya çıkarıldı. Mağarada elde edilen bulguların M.Ö. 6’ncı yüzyılda yaşayan ünlü tarihçi Herodot’un Marmaris tarihi hakkındaki bilgilerini çürüttüğü bile ileri sürüldü. Mağara tabanındaki açmalardaki kalker tabakası içinde 1500 kadar renkli cam, keskiler, delgiler ve taş kemikten yapılmış delici alet uçları bulunuyor.

Adaköy Seyirterası
Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yaptırılan seyir terası Nimara Mağarası yakınında Marmaris Körfezine hakim bir tepede kurulmuş. Ahşap yapıya sahip teras panoramik fotoğraf çekme ve çevreyi seyretme imkanı veriyor.

Marmaris’te sağlıklı beslenme
Marmaris’te Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri çeşitli mahallelerde köylü pazarları mevcut. Satın alacağınız sebze ve meyveler yöreye yakın köy ve mahallelerde üretildiğinden son derece sağlıklı. Derin dondurucuya gerek yok buzdolabınızda 15-20 gün kalsa bozulmuyor. 15 liraya da karnınızı sağlıklı biçimde doyurmak mümkün, 150 liraya da. Bütçenize göre geçim ayarlamak mümkün. Sadece biraz zaman ayırıp bütçenize uygun yemek yiyeceğiniz, eğlenip zaman geçireceğiniz yerleri keşfetmeniz gerekiyor.

Yemekli tekne turlarına katılmadan önce bir akşamınızı yat limanında geziye ayırıp fiyat almanız gerekiyor. Gezi çeşitliliği hayli fazla.

Marmaris’e gelmeden önce ilk kez gelecekler için tavsiyem, internetten, daha önce gidenlerden detaylı araştırma yapmanız. Kendinize bir program çıkarmanız ve bu program dahilinde hareket etmeniz yeterli. Bunu yapmadan gelirseniz burada araştırma süreci size zaman kaybettirecektir.

 

 

 

 

 

One thought on “Şimdi Marmaris zamanı

Bir cevap yazın