Fırtına yok, yağmur var

Haber
Haberi paylaşın

YUNANİSTAN’nın Mora Yarımadası’nda ve başkent Atina civarında etkili olan ve Türkiye’nin de Güney Ege başta olmak üzere Ege ve Marmara Bölgesinin batı kesimlerinden de geçeceği beklenilen tropik fırtına yön değiştirince özellikle Marmaris, Datça ve Bodrum yaşayanları rahat bir nefes aldı. Marmaris’e de fırtına yerine bolca yağmur geldi.

Cumartesi günü akşamüzeri başlayıp Pazartesi günü de etkisini sürdürmesi beklenen tropik fırtına, Yunanistan’ın güneyinden Ege Denizi üzerine hareket ederek şiddetini azaltıp alçak basınç merkezine dönüştü. Yağış bırakan sistemin bu akşam(Pazartesi) saatlerinden sonra batı kıyı illerini terk etmesi bekleniyor.
Öte yandan fırtınanın başta Marmaris ve Datça olmak üzere Bodrum‘u teğet geçmesiyle birlikte sahiller de insan akınına uğradı. Fırtına yerine güneşli havanın etkili olmasıyla yerli ve yabancı turistlerden kimileri denize girdi, kimileri de yürüyüş yaparak sıcak havanın tadını çıkardı.

Yağmur bile aralıklı yağdı
Yağmur, Marmaris merkezde aralıklarla yağmur yağdı. İlk yağış Pazar günü saat 03’de meydana geldi ve 25 dakika süren şiddetli yağmur azalarak devam etti. Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ilçede 14.23 ile 14.43 saatleri arasında, metrekareye 33,4 kilogram yağış düştü. Marmaris- Turunç ve Marmaris- Datça yoluna küçük kayalar düşerken Marmaris-İçmeler yolu Turban mevkiinde toprak kayması sonucu 25 metrelik ağaç devrildi. Yol bir süre trafiğe kapandı. Enerji nakil hatları hasar gördü. Yağmurla birlikte gelen toprak Marmaris Körfezini kahverengiye boyadı. İlçede, belediye ekipleri temizlik çalışması başlattı. Yaya ile araç yoğunluğunun olduğu cadde ve sokaklarda düşen ağaç dalları ve dökülen yapraklar ile çöpler toplandı. Tıkanan rögarlar da temizlendi. Yola düşen ağaçlar, kesilirken, kaya parçaları alınarak, trafik akışı tekrar sağlandı.

Yağış Marmaris’i terk ediyor
Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ilçede hava sıcaklığı 24-25 derece arasında olurken, hafif gök gürültülü fırtınanın yanı sıra zaman zaman da yağış meydana gelecek. Yetkililer yağışlı havanın etkisini bugün kaybedeceğini, Salı gününden sonra kesileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın