Fenerbahçe çok kötü Cocu’yor

Haber, Mustafa Sarıipek
Haberi paylaşın

Ortalık fena Cocu’yor.  Eskiden Kurbağalıdere’den yola çıkıp sırasıyla Kalamış ve Fenerbahçe koyuna gidene kadar lağım kokusundan perişan olurduk. Milletin burnunu tutması neredeyse burnunu mandallaması bile çözüm olamazdı. Şimdi bakıyorum da şu büyük umut ve ümitlerle getirilen başta Cocu olmak üzere bir yıldan bu yana 100’den fazla futbolcu izlediğini söyleyen Comoli, Kurbağalıdere’den daha da beter kokmaya başladı. Aslında bu iki isimle birlikte sahada yer alan 14 futbolcu da kokuşmuş balık istifini görmek mümkün.

Meğer Fenerbahçe’nin verilmiş sadakası varmış.  Düşünüyorum da bir yıldan bu yana Fenerbahçe için transfer takip eden, “Her türlü çalışmayı yaptık, 100’ün üzerinde futbolcu takibimizde” diyen Comoli bu transferleri yapmasaydı Fenerbahçe’nin hali ne olurdu(!) Oy oy oyy. Melekler korumuş. Şu anda 14’ncü sırayı rüyasında bile göremezdi. 14 rakamı 1’den, 2 ve hatta 3 ile 4’ten 14’e gelinceye kadar 13’ten bile daha büyük değil mi?

Verilmiş sadaka varmış(!)

Yıllar önce Samsun’da 4 yiyen Fenerbahçe için Samsun’da minibüs şoförleri 4 kişinin oturması gereken arka sıranın üç kişi olduğunda söylediği “Arkayı Fenerleyelim beyler” lafına çeyrek kalmıştı.

He valla verilmiş sadaka varmış(!)

Koskoca Fenerbahçe hiç galibiyeti olmayan, (Rizeliler alınmasın, alın teriyle kazandılar, tebrikler) neredeyse asansör takımı diyebileceğimiz Rize’den 4 gol yer mi? Arkayı Rize’de de Fenerletir mi?

Ohh ne mutlu ki 3’te kalda taraftar rahatladı.

Cocu gitmek için mi uğraşıyor?
 Cocu’şmaya başlayan Cocu, maçları yedek kulübesinden öyle keyfiyle seyretmeye devam ediyor ki gören biliyor zaten. Tamam baba diyelim ki hasbelkader takım beklenmedik bir şekilde ilk yarıda 3 gol yemiş. Soyunma odasından ikinci yarıya umutla girmesi gerekir. Teknik direktör Phillip Cocu ilk oyuncu değişikliğini ikinci yarının başında yaparak her maçta artık alışkanlık haline getirdiği değişken oyuncu Aatif Chahechouhe ile yapıyor. Hem de kiminle?

Sıkı durun:

Erzurumspor’un 1 milyon altında Euro bonservis bedeline almadığı, Comoli’nin 2 milyon 700 bin Euro’ya aldığı Michael Frey ile yapıyor. 71. dakikada Şener Özbayraklı oyundan alınırken yerine Barış Alıcı, 80. dakikada ise Yassine Benzia yerine Elif Elmas oyuna alınıyor. Uzatmalar hariç 19 dakikada Barış, 10 dakikada Elif ne yapabilir Cocu (!) Maç 1-0 değil, uyan uyan 3-0. Erken sok da adamlar bir şeyler yapmaya çalışsın.

3-0 yenikken oyuncu ne zaman değişir?
Ne futbol oynadım, ne antrenörlük ya da teknik direktörlük kursuna gittim. Yıllarca voleybol oynayıp, takım çalıştırdım. Teknik adamın nerede ne zaman takıma müdahale etmesi gereken zamanlarda az da olsa mini minnacık bilgim var diye düşünüyorum. Hatta iddiamı daha ileriye götürüp Cocu’yu bu konuda itham bile ediyorum. Diyorum ki:

Arkadaş takım 3-0 yenik ve sen ikinci yarıya tek değişikle çıkıyorsun. İkincisi ne zaman oyuna giriyor? Maçın bitimine 19 dakika kala. 45’de değiştir iki oyuncu(ki zaten hiç biri bir şey yapmıyor), maçın bitimine 25 dakika kalan üçüncüyü değiştir. Ne mi diyeceksin? Ya sakatlanan olursa? La git oradan 10 kişi oynasan ne olur 11 kişi? Takım 10 kişi kalırsa belki kişilik depreşmesi olur da galip gelmek için bir şeyler yapmak istenir.

İzlediğiniz 100 futbolcu nerede?
Laf uzatmak istemeden birkaç soruyla işi noktalamak istiyorum.

 • Cocu hangi sistemle oynuyorsun? Bir sürü şey söyledin gelirken de hani o 4’lü karışımlar vardı ya sen bunun neresindesin? Yoksa üçü bir arada kahveyle mi idare ediyorsun?
 • En büyük bomba 1 yılda 100 futbolcu izleyen Comoli de Teknik Direktör Cocu da elde patladı.
 • Madem o kadar çok futbolcu radardaydı da Beşiktaş’ın aldığı Alman kaleci Loris Karius yerine Harun neden tercih edildi?
 • Soldado ile sorun ne ki adam kadro dışı bırakıldı?
 • Frey Soldado’dan çok daha mı iyi futbolcu?
 • Hani gençlerle yola çıkılacak ve bu sene bir şey beklenmeyecekti? Barış kaç maçtır oynuyor?
 • Bu kadar maçta -4 averaj FB tarihinden utanıyor, ya siz?
 • Jailson ve Benzia alındı ama neden bu maçta oyun kurucu Mehmet Topal oynadı?
 • Her maçta ilk değiştirilecek oyuncu Atıf mı, başka alternatif bilmiyor musun?
 • Bu soru Ali Koç’a: Sevgili başkan Aykut Kocaman’ın Cocu’dan neyi eksikti? Bu işin içindesin artık hiç aklından çıkarma ki yabancı düşmanı hiç değilim ama bizi bizim hocalarımızdan başka kimse kurtarmaz. Takım yenildiği zaman üzülmek yerine Avrupalı edasıyla bacak bacak üstüne atıp bir tek elinde viskiyi, ağzına da puroyu almaya utanan adamlardan artık gına geldi.
 • Şu andaki puan durumuna göre reçete çok ağır hatta doktor bile buna reçete yazmaz.

Gelelim Aykut Kocaman’ın takımına
Yine uzatmayalım. Yokluklar, sıkıntılar. Transfer yapılamadı. Para yok dendi. En güçlü takım Beşiktaş, Galatasaray ve Başakşehir’deydi. Kim kaçıncı oldu? O beğenmediğiniz Aykut Kocaman’ın takımı o haliyle lig 2’ncisi olmadı mı?

Ağır Rize maçı sonrasında başkan Ali Koç taraftara ne dedi?

“Ne derseniz haklısınız. Mahcubuz. Sabredin. Özür dileriz. Her reaksiyonda haklısınız vs. vs”

Sevgili başkan demek ki sizin de analiziniz beklendiği gibi çıkmadı. Cocu ve Comoli iflas etti. Yol yakınken yanlıştan dönülerek yerli bir hocaya takımı lütfen emanet edin. Bunu yaparken de hani sizin geleceğin takımını yaratmak adına attığınız adımı devam ettirerek gençlere yer vermek şartıyla kim olursa olsun lütfen yerli bir hocayla anlaşın. Lütfen şöyle bir sağınıza solunuza bakın sevgili Koç.

Bir cevap yazın